RAMAZAN DA KAN VE GÖZYAŞI

Dünyanın dört bir tarafına dağılmış Müslümanlar Ramazan ayına savaş, çatışma, baskı, şiddet, sürgün ve işgallerin gölgesi altında girdi

RAMAZAN DA KAN VE GÖZYAŞI
\n Dünyanın dört bir tarafındaki Müslümanlar on bir ayın sultanı Ramazan’a savaş, yokluk, baskı, şiddet, terör, sürgün ve işgallerin gölgesinde girmenin hüznünü yaşıyor. Suriye de 3 yıla yaklaşan iç savaşta 100 bin insan hayatını kaybederken, seçilmiş ilk sivil cumhurbaşkanı asker tarafından devrilen Mısır, İslam dünyasında yeni gerilimlerin odak noktasını oluşturuyor. İslam coğrafyasında yaşanan işgaller, çatışmalar ve baskılar sürüyor.
\n
\n  
\n
\n MISIR DA DARBE: 53 ÖLÜ
\n
\n Mısır’da, Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık iktidarının devrilmesinden sonra ilk defa yapılan seçimle iktidara gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, iktidara gelmesinin ilk yılında ordu tarafından  yapılan darbe ile devrildi. Darbe, zaten karışık olan Mısır sokaklarını iyice karıştırdı. Ordu, Mursi’ye destek veren ve sabah namazı kılan halkın üzerine ateş açtı. 53 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda, yüzlerce insanın yaralandığı belirtiliyor. Mısır sokaklarındaki gerginlik ve zaman zaman çatışmalar sürüyor.
\n
\n  
\n
\n SURİYE DE İÇ SAVAŞ
\n
\n Suriye de rejim yanlıları ile muhalifler arasındaki çatışmalar 2 yıldan fazla süredir devam ediyor. Bölgedeki Şii-Sünni kırılmasını  körüklediği belirtilen çatışmalarda BM rakamlarına göre 100 bin insan hayatını kaybetti. Aralarında Türkiye, Ürdün, Irak gibi komşu ülkelerin de bulunduğu onlarca ülkeye yüzbinlerce Suriyeli sığınırken ülke içinde milyonlarca insan yerlerinden edilmiş şekilde hayatlarını idame ettirmeye çalışıyor.
\n
\n  
\n
\n LÜBNAN DA PATLAMA
\n
\n Özellikle Hizbullah ın Suriye de Esed rejimini desteklemesi ve buradaki savaşa aktif katılmasıyla mezhep geriliminin had safhaya çıktığı Lübnan, Ramazan’ın ilk gününe yine patlamayla girdi. Başkent Beyrut un güneyindeki Sabra Mülteci Kampı yakınlarında meydana gelen patlamada onlarca kişi yaralandı. Söz konusu kampta yaklaşık 20 bin Filistinli yaşıyor.
\n
\n  
\n
\n IRAK TA ÇATIŞMALAR
\n
\n ABD tarafından 2003 de işgal edilen Irak, yıllarca savaşın getirdiği her türlü olumsuzluğu yaşamasının ardından şimdi de patlamalar, intihar saldırıları ile baş etmeye çalışıyor.
\n
\n  
\n
\n Ülkede ABD nin çekilmesinin ardından başlayan gerginlik, Sünni-Şii çatışmasına doğru gidiyor. 2008 yılından bu yana en kanlı aylarını yaşayan ülkede sular bir türlü durulmazken, kısa vadede de ümit verici gelişmelerin yaşanması beklenmiyor. Kendi iç sorunlarıyla boğuşan ülkede hükümete yönelik Sunni yoğunluklu protestolar devam ediyor.
\n
\n  
\n
\n SİNCAN DA YAŞANAN SALDIRILAR
\n
\n Çin Hükümeti tarafından 1949 dan beri işgal altında tutulan Sincan Uygur Özerk Bölgesi, bir diğer tabiriyle Doğu Türkistan da Müslümanlara yönelik asimilasyon ve saldırılar sürüyor. Son 4 yılda sürekli gerginlik ve çatışmaların yaşandığı bölgede geçen hafta içinde Doğu Türkistan ın Turfan bölgesinde meydana gelen çatışmalarda, 35 kişi hayatını kaybetmişti.
\n
\n  
\n
\n Myanmar da Müslümanlara yönelik baskılar, 1960 lı yıllardan bu yana sürüyor. Budist çoğunluğun yönetimindeki ülkede, Rohingya Müslümanları vatandaş olarak kabul edilmiyor. Müslümanların okula gitme, seyahat etme ve evlenme hakları sınırlandırılıyor. Temmuz 2012’de başlayan olaylarda Budist rahiplerin saldırılarıyla yüzlerce insan hayatını kaybetmişti. Bölge halkının rahiplere destek vermesiyle  binlerce Müslüman evlerini ve barakalarını terkederek Bangladeş teki kamplara sığınmak zorunda kalmıştı.
\n
\n  
\n
\n FİLİSTİN DE İSRAİL İŞGALİ
\n
\n Filistin, 1948 yılından bu yana İsrail işgali altında bulunuyor. İsrail, 2006 dan beri Gazze yi havadan, karadan ve denizden ambargo altında tutuyor. Onbinlerce Filistinli 1948 yılından bu yana çevre ülkelerde sığınmacı olarak yaşıyor.
\n
\n  
\n
\n AFRİKA DA AÇLIK VE ÇATIŞMALAR
\n
\n Doğal kaynakları batılı ülkeler tarafından sömürülen Afrika, açlık, susuzluk ve kıtlıkla mücadele ediyor. BM raporlarına göre Afrika da açlık sınırında olan insan sayısı 175 milyondan 239 milyona yükseldi.
\n
\n  
\n
\n PAKİSTAN
\n
\n Pakistan’da, Şiiler ve Sünniler arasındaki saldırıların yanı sıra ABD nin Taliban militanlarına yönelik insansız hava araçlarıyla düzenlediği saldırılarda yüzlerce sivil yaşamını yitirdi. Mezhepsel gerilim nedeniyle camiler bile bombalı saldırıların hedefi olurken, saldırılarda son 4 ayda 200 kişi hayatını kaybetti. 11 Mayıs’ta yapılan seçimlerinde Navaz Şerif Başbakan oldu ancak çatışmalar devam ediyor.
\n
\n  
\n
\n AFGANİSTAN
\n
\n Afganistan’da güvenlik güçleri ile Taliban militanları arasında çatışmalar sürüyor. Afganistan’da son 1 ayda yaklaşık 600 kişi hayatını kaybettiği belirtiliyor.
\n
\n  
\n
\n TUNUS
\n
\n Arap Baharı’nın başladığı ülke olarak bilinen Tunus’ta koalisyon yönetimi siyasal istikrarsızlığı körüklüyor. Muhalif politikacı Şükrü Belid’in öldürülmesi, gösterilere neden olmuştu.
\n
\n  
\n
\n LİBYA
\n
\n Libya’da Kaddafi rejiminin yıkılmasının üzerinden 2 yıl geçmesine karşın ülkede istikrar ortamı sağlanamadı. Meclis başkanlığı seçimlerinin birkaç defa ertelendiği ülkede, aşiretler arasında sürekli çatışmalar yaşanıyor. Son çatışmalarda 32 kişi hayatını kaybetti.
\n
\n  
\n
\n SUDAN
\n
\n Sudan da ordu birlikleri ile kabile milisleri arasında çıkan çatışmalar sürüyor. BM rakamlarına göre ülkede 2003 ten bu yana 300 bin kişi öldürüldü.
\n
\n  
\n
\n SOMALİ DE AÇLIK VE ÖLÜM
\n
\n Açlıkla mücadele eden Somali de milis kuvvetler arasında süren çatışmalar hız kesmiyor. Geçtiğimiz hafta Kismayo kentinde 71 kişi hayatını kaybetti. 
\n
\n  
\n
\n ÇEÇENİSTAN
\n
\n Çeçenistan, 1991 de bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Rusya tarafından işgal edildi. 22 yıldır ülkede devam eden çatışmalarda, 250 bin insanın hayatını kaybettiği, yüzbinlerce yaralı olduğu tahmin ediliyor. Rusya destekli hükümet tarafından yönetilen Çeçenistan’da, 500 bin insan ülkesinden göç etmek zorunda kaldı.
\n
\n  
\n
\n TAYLAND PATANİ
\n
\n Tayland’ın güneyinde Müslümanların yaşadığı Patani’de asker ile direnişçiler arasında çatışmalar devam ediyor. 1902’de işgal edilen Patani’de, onbinlerce insanını hayatını kaybettiği belirtiliyor.
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a yoğun kar yağışı uyarısı

1 Samsun'a yoğun kar yağışı uyarısı

21 Ocak Salı Samsun hava durumu

2 21 Ocak Salı Samsun hava durumu

7 lig, 125 takım... Samsunspor istatistikleri alt üst etti

3 7 lig, 125 takım... Samsunspor istatistikleri alt üst etti

Samsun'da zabıtanın çarptığı kadın öldü

4 Samsun'da zabıtanın çarptığı kadın öldü

Samsun'da akrabasını diri diri yakmıştı... Cinayet zanlısı yakalandı

5 Samsun'da akrabasını diri diri yakmıştı... Cinayet zanlısı yakalandı

Burak Çalık, Samsunspor'a imza atıyor

6 Burak Çalık, Samsunspor'a imza atıyor

Samsun'da karda mahsur kalan kadını jandarma kurtardı

7 Samsun'da karda mahsur kalan kadını jandarma kurtardı

Samsun'da kız arkadaşının özel fotoğraflarını başkalarına gönderindi

8 Samsun'da kız arkadaşının özel fotoğraflarını başkalarına gönderindi

Samsun'da İlçe Milli Eğitim Müdürü hastaneye kaldırıldı

9 Samsun'da İlçe Milli Eğitim Müdürü hastaneye kaldırıldı

Samsun'da işletmelere sigaradan ceza yağdı

10 Samsun'da işletmelere sigaradan ceza yağdı

hızWeb