SBS de tercih süresi başladı

Bu yıl son kez düzenlenen Seviye Belirleme Sınavı nın (SBS) sonuçlarına göre tercih başvuruları başladı.\r\n\r\n

SBS de tercih süresi başladı
\n OYP, öğrencilerin 6, 7 ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarıyla 700 tam puan üzerinden hesaplanan SBS puanı toplamlarının “Ortaöğretim Kurumlarına Öğrenci Yerleştirme Yönergesi” hükümleri doğrultusunda ikiye bölünmesi ile hesaplandı.
\n
\n  
\n
\n Bu yıl 8. sınıfı tamamlayarak, sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına devam edecek öğrenciler, OYP ye göre yerleştirilecek. Bu nedenle, OYP, öğrencilerin genel başarı sıraları ve yüzdelik dilimlerini gösterir şekilde açıklandı. Öğrenci ve velilerin okul tercihlerini yaparken bu durumu gözönünde bulundurmaları gerekiyor.
\n
\n  
\n
\n Kılavuz http://oges.meb.gov.tr adresinde
\n
\n  
\n
\n Adayların tercihlerini yaparken yararlanacakları kılavuz, http://oges.meb.gov.tr adresinde yayımlanacak. Tercih listesinin bir kez düzenleneceği, daha sonra ikinci bir tercih veya düzeltme işlemi yapılmayacağı, tüm yerleştirme işlemlerinin bu tercihe göre yapılacağı için tercihlerin özenle ve dikkatle yapılması gerekiyor.
\n
\n  
\n
\n OYP’si 201 ve üstü olan tüm öğrenciler yerleştirmeye katılabilecek. Yerleştirme işlemleri için tercihler bugünden itibaren 21 Temmuz a kadar yapılacak. Yerleştirme işlemleri için öğrenciler en fazla 10 tercih yapabilecek.
\n
\n  
\n
\n Başvurular bireysel ya da okul aracılığıyla yapılacak
\n
\n  
\n
\n Tercihlerini elektronik ortamda yapacak adaylar, http://www.meb.gov.tr , http://oges.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulları kodlarına göre sıralayacak.
\n
\n  
\n
\n Elektronik ortamda tercih yapamayanlar ise tercih ve yerleştirme e-kılavuzundaki “Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”nu doldurup imzalayarak okul müdürlüğüne teslim edecek.
\n
\n  
\n
\n Tercih ve yerleştirmeyle ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler, veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak yapılacak.
\n
\n  
\n
\n Kontenjanlar yüzde 30 arttı
\n
\n  
\n
\n MEB, Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonucuna göre öğrenci alan fen ve sosyal bilimler liseleri ile her türdeki Anadolu liselerinin kontenjanlarını yüzde 30 artırdı.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR


hızWeb