Davulcu tepkisi

Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Yusuf Alan, Ramazan davulcularından yakınarak, Makamsız, ritimsiz çalıyorlar ve insanlar rahatsız oluyor dedi\r\n

Davulcu tepkisi
\n Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Kamu Görevlileri Sendikası (Türk Sağlık-Sen) Samsun Şube Başkanı Yusuf Alan, davulcuların erken saatte çalmaya başlayarak insanları rahatsız ettiğini belirtti. Alan, Davulcular gelenek diye bu işi yapıyorsa ve insanları rahatsız eden bir durum söz konusu ise bu geleneği sürdürmeye gerek yok diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n AMACA HİZMET ETMİYOR
\n
\n Ramazanda çalınan davulların, sanatsal bir yanı olmadığını dile getiren Alan, Ramazan davulcuları, çalar saatlerin olmadığı dönemlerde, insanları sahura kaldırmak amacıyla insanlara hizmet etmişler. O dönemlerde insanlar sanat endişesiyle bu işi yapmışlar. Şimdi ise 15-16 yaşında çocukların boynunda davul var ama hiç birinde ritim yok, makam yok, tempo yok ve bir amaca da hizmet etmiyor. 03.00 da gerçekleşen imsak için davulcular gece saat 01.00 da çalmaya başlıyor. Bu sene Ramazan ayı, yılın en uzun günlerine denk geldi. Teravih namazına giden bir vatandaş en geç 23.00 da evine gidiyor. Havalar sıcak olduğundan eve gidip uyuması 00.00 u buluyor. İnsanlar uyumaya başladığı anda davulcu çalmaya başlıyor. 02.00 da kalkacaksınız ve arada 1 saatlik zaman var. İnsanların sabah namazını da kılacağını düşünürseniz saat 03.30 oluyor diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ OLUŞUYOR
\n
\n Ramazan ayında insanların daha çok dinlenmeye ihtiyacı olduğunu söyleyen Alan, Çalışan insanlar sabah kalkıp işe gidecek. Özellikle sağlık çalışanları için söylüyorum. Arkadaşlarımız yorucu nöbetler tutuyorlar. Nöbet ertesinde iyi bir şekilde dinlenemezlerse işlerine konsantre olamazlar. Ayrıca nöbet sonrasında da dinlemeye ihtiyaçları var. Gürültü kirliliğinin insanların sağlığı ve psikolojileri üzerinde olumsuz etkileri var. Bugün için ihtiyaç halinden çıkmış ramazan davulcularının ortadan kaldırılması gerekmektedir. Gelenek diye insanları rahatsız eden bir duruma ihtiyaç yok. Eğer bu gelenek devam ettirilecekse, saat ve makamlarının düzenlenmesi gerekmektedir. Ramazan dolayısıyla insanların daha çok dinlenmeye ihtiyacı var. Uykusuzluktan kaynaklanan bir yorgunluk var ifadelerini kullandı.
\n
\n  
\n
\n Ersin DEMİR 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun merkez ve ilçelerine kar yağışı uyarısı

1 Samsun merkez ve ilçelerine kar yağışı uyarısı

Samsun'da kar yağışı hangi bölgelerde etkili olacak?

2 Samsun'da kar yağışı hangi bölgelerde etkili olacak?

Samsun'da iki otomobil çarpıştı: 2 yaralı

3 Samsun'da iki otomobil çarpıştı: 2 yaralı

Samsun'da yüzde 50 ölüm riski olan hastayı 4 günde iyileştirdiler

4 Samsun'da yüzde 50 ölüm riski olan hastayı 4 günde iyileştirdiler

Fındık fiyatları ne kadar? 23 Ocak Perşembe il il fındık fiyatları

5 Fındık fiyatları ne kadar? 23 Ocak Perşembe il il fındık fiyatları

Karadeniz'den kar manzaraları

6 Karadeniz'den kar manzaraları

Evini yaktı, içeride elindeki bıçakla polis ve itfaiyenin girmesine engel oldu

7 Evini yaktı, içeride elindeki bıçakla polis ve itfaiyenin girmesine engel oldu

Akhisar'da meydana gelen depremin şiddeti kameraya yansıdı

8 Akhisar'da meydana gelen depremin şiddeti kameraya yansıdı

OMÜ Olimpik Yüzme Havuzu'na ödül

9 OMÜ Olimpik Yüzme Havuzu'na ödül

MHP Gürsu İlçe Başkanı Beysir hayatını kaybetti

10 MHP Gürsu İlçe Başkanı Beysir hayatını kaybetti

hızWeb