Samsun da dahil edilsin

SSMMMO Başkanı Hayrul Kayar, 14 Temmuz da yürürlüğe giren 52 ilde 6 puanlık prim desteği uygulanmasının Samsun a verilmemesinin sanayi ve istihdamı olumsuz yönde etkileyeceğini belirterek, Bu kapsama Samsun da alınmalı dedi\r\n

Samsun da dahil edilsin
\n Samsun Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SSMMMO) Başkanı Hayrul Kayar,  hükümet tarafından uygulamaya konulan prim teşviki sağlanan iller arasında, Samsun un yer almamasının olumsuz etki yapacağını söyledi. Kayar, 10 ve Daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde uygulanmak üzere, 6 puanlık sigorta primi desteği uygulaması ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararı 14 temmuz 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Öteden beri yürürlüğe konulan teşvik uygulamalarında olduğu gibi, Samsun ili, getirilen yeni teşvik uygulamasının da dışında kalmıştır. Daha önce kalkınmada öncelikli yöre teşviklerinde örnekleri yaşanan uygulama bu teşvikte de devam etmiştir. Karadeniz Bölgesindeki tüm illeri ve Ülke genelinde toplam 52 ili kapsayan bu teşvikin ilimizde uygulanmaması, sanayimizi olumsuz etkileyecek, katma değer yaratılmasına engel olacak ve istihdama ters yönde etki edecektir diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n Kayar, teşvik uygulamalarında kıyaslama kriterlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek açıklamasını şöyle tamamladı: Kıyaslamaların; hammadde temini kolaylıkları ve nakliye mesafesi,  yardımcı sanayi hizmetlerinin ulaşılabilirliği ve hızı, kalifiye eleman temini imkanları, sektörel pazarlara yakınlık ve müşteri temini imkanları gibi gerçekçi rekabet koşulları dikkate alınarak yapılması ve teşviklerin kapsamının buna göre belirlenmesi, teşvik uygulamalarından beklenen maksimum faydayı getirecektir. Bu kriterlere göre değerlendirme yapıldığında, şehrimizin başlıkta sayılan sanayileşmiş şehirlerimizle rekabet eşitliği içinde olmadığı ve teşvik kapsamına alınması ihtiyacı açıkça görülecektir.Teşvik kapsamına alınan illerde asgari 10 olan işçi sayısı kriteri şehrimizde 30-40 işçi çalıştıran işyerlerinden başlayabilir veya bu illere getirilen teşvik süresinden daha da kısa olabilir. Belirlenecek yöntem ne olursa olsun, ilimizin mutlaka bir şekilde teşvikten yararlanan iller kapsamına dahil edilmesini arzu ediyor ve eksikliğin giderilmesini bekliyoruz. Yeniden yapılacak değerlendirme sonucu ilimizin teşvik kapsamına dahil edilmesi; var olan katma değer yaratma gücünü olumlu yönde etkileyecek, yurt içi ve yurt dışı rekabet avantajı sağlayacak, istihdama olumlu katkı verecek ve sosyo ekonomik kalkınmışlık değerlendirmelerinde ilimizi daha üst sıralara taşıyacaktır.
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Boluspor, İsmail Haktan Odaşı'nın sözleşmesini feshetti

1 Boluspor, İsmail Haktan Odaşı'nın sözleşmesini feshetti

Oğluna uyuşturucu taşıtan baba tutuklandı

2 Oğluna uyuşturucu taşıtan baba tutuklandı

Beş gündür haber alınamayan şahıs evinde ölü bulundu

3 Beş gündür haber alınamayan şahıs evinde ölü bulundu

Öfkeli baba öz kızını dört yerinden bıçakladı

4 Öfkeli baba öz kızını dört yerinden bıçakladı

Silvan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Yaparken Yakalanan Emniyet Müdürü Tutuklandı

5 Silvan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Yaparken Yakalanan Emniyet Müdürü Tutuklandı

Otomobil kanala devrildi: 2 yaralı

6 Otomobil kanala devrildi: 2 yaralı

11 yaşındaki SMA hastası Arda yaşam mücadelesini kaybetti

7 11 yaşındaki SMA hastası Arda yaşam mücadelesini kaybetti

Damperi açılan tır yönlendirme tabelalarını yıktı

8 Damperi açılan tır yönlendirme tabelalarını yıktı

Silvan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Yaparken Yakalanan Emniyet Müdürü Tutuklandı

9 Silvan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Yaparken Yakalanan Emniyet Müdürü Tutuklandı

İzmir Kemeraltı'nda çıkan yangın paniğe neden oldu

10 İzmir Kemeraltı'nda çıkan yangın paniğe neden oldu