Taşımacı esnafın beli büküldü

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, bir hafta içinde yapılan ikinci zam ile benzinin litre fiyatının 5 liralık psikolojik sınırı aştığını belirterek, “Ard arda akaryakıta gelen zamlar taşımacı esnafın belini büküyor dedi\r\n\r\n

Taşımacı esnafın beli büküldü
\n Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, benzinin litre fiyatına 8 kuruş zam yapılarak 95 oktan benzinin litre satış fiyatının 4,91 kuruşa yükseldiğini, 4,93 TL olan 98 oktan benzinin satış fiyatının ise 5 lirayı geçtiğini söyledi. Apaydın,“Benzine en son zam 8 Temmuz da 11 kuruş zam yapılmıştı. 10 Temmuz da ise motorine 7 kuruş zam yapıldı. 98 oktan benzinin geçen sene 4, 37 lira olan fiyatı artık 5 lirayı geçti. Yurtiçinde kullanılan benzin miktarı kadar yurtdışına litresi 1,5 liradan benzin ihraç ediyoruz. Bundan sonra pahalılıkta dünya birinciliği rekorumuzu gene biz kıracağız. Halbuki bir litre benzin üzerinde yüzde 61,17 ÖTV-KDV payı, yüzde 10,78 oranında da dağıtıcı, bayi ve rafineri payı var. Fiyatlara zam yapmak yerine vergiler düşürülerek taşımacı esnafına ucuz akaryakıt verilmesini istiyoruz” dedi.
\n
\n  
\n
\n “EN BÜYÜK MALİYET MAZOT”
\n
\n Taşımacı esnafının en büyük maliyetinin motorin olduğunu söyleyen Apaydın, “Mazot fiyatlarıyla baş edecek durumumuz kalmadı. Taşımacılık faaliyeti ile uğraşan bir esnafın bu fiyatlarla para kazanması çok zor. Kazancımızı yakıt ve yedek parçaya veriyoruz. Mazotun litre fiyatı 2012 Haziran ayında 3,62 TL olup, yaklaşık yüzde 19 artışla bugün 4,31 TL’ye çıkmıştır. Ülkede mazot kullanımı arttıkça mazota yapılan zamlarda artıyor. Maliyetlerin hızla arttığı bir ortamda şoför esnafımızın ödemek zorunda olduğu gelir vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, katma değer vergisi, özel tüketim vergisi, zorunlu trafik sigorta primleri düşünüldüğünde, gece gündüz yollarda direksiyon sallayan nakliyeci esnafının mesleki faaliyetini sürdürmekte ne kadar zorlandığı aşikardır. Başka ülkelerde ticaret amaçlı kullanılan ucuz motorin imkânı bizde de olmalıdır” diye vurguladı.
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR


hızWeb