Doğaya 10 yılda 135 bin sülün

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürü Emin Karaman, 10 yılda üretimi yapılan 135 bin sülünün Türkiye genelindeki 19 şehirde doğaya salındığını söyledi

Doğaya 10 yılda 135 bin sülün
\n Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürü Emin Karaman, nesli gün geçtikçe azalan sülün kuşunun salınarak, doğaya destek verildiğini belirtti. Karaman, Gelemen Sülün Üretme İstasyonu nda, 2003-2013 yılları arasında üretilen toplam 135 bin sülünün, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü nün belirlediği tahsis programı dahilinde Türkiye genelindeki 19 şehire naklettik dedi.
\n
\n  
\n
\n DOĞAL DENGEYE KATKI 
\n
\n İnsanoğlunun doğaya müdahale ederek, çevrenin çehresini değiştirdiğine değinen Karaman, Nüfus artması, sanayileşme, hızlı kentleşme, doğal afetler, düzensiz ve aşırı avlanma, tabii kaynakların tahribini hızlandırmış bir çok yabani hayvan türünün yok olmasına ya da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına sebep olmuştur. Biz de Samsun un yerli kuşu olan sülünü, Tekkeköy İlçesi ndeki Gelemen Sülün Üretme Tesisi nde üretip doğaya salarak doğal dengenin korunmasına katkı sağlıyoruz. Tabii değerlerimizden olan sülünün tabiattaki devamlılığını sağlayarak gelecek nesillerin de bu zenginlikten mahrum kalmamaları istiyoruz diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n EDİRNE DEN ARTVİN E
\n
\n Türkiye genelindeki 19 farklı kente sülün nakli yaptıklarını belirten Karaman şunları söyledi: 10 yıllık süreçte ürettiğimiz 135 bin sülünü Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü nün belirlediği tahsis programı dahilinde Artvin, Trabzon, Giresun, Ordu, Sinop, Çorum, Bolu, Zonguldak, Bartın, Düzce, Kocaeli, Adapazarı, Bursa, İstanbul, Edirne, Gümüşhane, Kırşehir, Kastamonu, Kahramanmaraş illerinde doğal yaşamına uygun sahalara gönderdik. Yönetmelik dahilinde salınan sülünlerin ise doğal yaşama adaptasyonda gayet başarılı olduklarını ve yabanda üreyebildiklerini de gözlemledik. Bu çalışma sürdükçe sülün neslinin azalmasının önüne geçeceğimize inanıyoruz.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunlular dikkat! Yağışlı hava geri geliyor

1 Samsunlular dikkat! Yağışlı hava geri geliyor

Samsunspor tribünleri dolmayınca, sakallarını kesti

2 Samsunspor tribünleri dolmayınca, sakallarını kesti

Samsun'da sağlık müdürünün babası ölü bulundu

3 Samsun'da sağlık müdürünün babası ölü bulundu

Samsun'da 16 yıl sonra sağlığına kavuştu

4 Samsun'da 16 yıl sonra sağlığına kavuştu

Samsunspor'dan huzurevi sakinlerine jest

5 Samsunspor'dan huzurevi sakinlerine jest

Samsun'da ev yangını

6 Samsun'da ev yangını

Fındık fiyatları ne kadar? 27 Ocak Pazartesi il il fındık fiyatları

7 Fındık fiyatları ne kadar? 27 Ocak Pazartesi il il fındık fiyatları

Samsun'daki cinayetin zanlısıyla ilgili şok iddia

8 Samsun'daki cinayetin zanlısıyla ilgili şok iddia

Samsunspor'a şampiyonluk yakışır

9 Samsunspor'a şampiyonluk yakışır

Samsun dahil 12 ilde FETÖ baskını: 14 kişi yakaladı

10 Samsun dahil 12 ilde FETÖ baskını: 14 kişi yakaladı

hızWeb