Ermiş ten Başbakan a tepki: Alevilerle dalga geçiliyor

Pir Sultan Abdal Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Cem Sultan Ermiş, Başbakan, Alevi toplumuyla dalga geçiyor dedi

Ermiş ten Başbakan a tepki: Alevilerle dalga geçiliyor
\n Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın AK Parti Ankara İl Başkanlığı’nın Altınpark’ta düzenlediği iftar yemeğinde, Alevilik Hz Ali’yi sevmekse ben dört dörtlük bir Aleviyim. Çünkü Hz. Ali’yi çok seviyorum. Sevgililer sevgilisinin damadı. Cengaver 4. Halife. Ama Aleviyim diye ortaya çıkıp Hz Ali’nin yaşam tarzından uzak olanlara söyleyebilecek hiçbir şeyim yok. Bizi bölmek isteyenlere, mezhep kavgasının içine çekmek isteyenlerin oyununa gelmeyeceğiz sözlerine Pir Sultan Abdal Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Cem Sultan Ermiş tepki gösterdi. Ermiş, Kendini Alevi ilan etmekle yetinmeyen Başbakan’ın, Alevilerle dalga geçer tarzda kendisini dört dörtlük Alevi ilan etmesi de komedi ötesi vahim bir vakadır diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n DALGA GEÇER TARZDA
\n
\n Başbakan’ın Alevilerle dalga geçer tarzda kendisini dört dörtlük Alevi ilan etmesinin, komedi ötesi vahim bir vaka olduğunu ifade eden Ermiş, Bir taraftan Alevi açılımı deyip diğer taraftan Alevi olmak isteyenler bana benzesin demeye getirmek, Alevi toplumu ile dalga geçmektir. Başbakan, Alevi toplumuna alay etmeyi bırakıp Başbakan olmanın gereğini yerine getirmelidir. Alevilerin talepleri, birinci Alevi çalıştayına katılan çok farklı Alevi kesimlerince ortaklaştırılarak hükümete sunulmuştur. Sayın Başbakan dört dörtlük bir Alevi olmak yerine bu talepleri yerine getirerek iyi bir Başbakan, hak hukuk tanıyan iyi bir yönetici, ayrımcılığı ortadan kaldıran, vicdan sahibi iyi bir insan olmayı hedeflemelidir dedi.
\n
\n  
\n
\n DİĞER MEZHEPLERDEN FARKLI
\n
\n Ermiş, konuşmasını şöyle tamamladı: Alevilerin İslam inancı, bu inanç içerisinde Hazreti Ali inancı, Hz. Ali’ye yükledikleri anlam ve Hz. Ali’nin yaşamı ile ilgili inandıkları, Sünnilikten de Şiilikten de çok farklıdır. Ali Çoktur Şahmerdan Bulanmaz der Aleviler ve Alevilik. Biz Aleviler için Hz. Ali klasik anlamda sadece 4. Halife değildir, velayet mülkünün sahibidir. Alevilik kendi inançsal bütünüyle bin yıldan fazladır varlığını sürdürmektedir. Alevilerin toplumsal taleplerini, inanç özgürlüklerini, gasp edilen haklarını hukuklarını, eşit yurttaşlık haklarını teslim etmenin yolu, kendini Alevi ilan etmekten geçmez.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

17 Ocak Perşembe Samsun hava durumu! Samsun'da bugün kar yağacak mı?

1 17 Ocak Perşembe Samsun hava durumu! Samsun'da bugün kar yağacak mı?

Taner Taşkın: 'Gücümüze güç kattık'

2 Taner Taşkın: 'Gücümüze güç kattık'

Samsunspor'da 3 oyuncu kiralandı

3 Samsunspor'da 3 oyuncu kiralandı

Yılport Samsunspor'da efsaneler çifte kupa istiyor

4 Yılport Samsunspor'da efsaneler çifte kupa istiyor

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: İYİ Parti'nin kapısı herkese açık

5 İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: İYİ Parti'nin kapısı herkese açık

Yolcu otobüsü devrildi: 2 ölü, 35 yaralı

6 Yolcu otobüsü devrildi: 2 ölü, 35 yaralı

Fuat Köktaş: O firmalara haksızlık ederiz

7 Fuat Köktaş: O firmalara haksızlık ederiz

Özel çalışma

8 Özel çalışma

Savaş mı Yılmaz mı?

9 Savaş mı Yılmaz mı?

Samsun'da afet ve acil durumlarda toplanma yerleri belirlendi

10 Samsun'da afet ve acil durumlarda toplanma yerleri belirlendi