Perakende yasası esnafı kurtaracak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı nın küçük esnafı korumak amacıyla çıkarmayı planladığı Perakende Yasası ile ilgili görüşlerini açıklayan Berberler ve Tuhafiyeciler Odası başkanları, bu yasanın yok olmak üzere olan küçük esnafı canlandıracağını söylediler

 Perakende yasası esnafı kurtaracak
\n Samsun Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ahmet Akbaş ve Samsun Berberler Odası Başkanı Zabit Pilan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı nın yeni yasama yılına yetiştirerek esnaf ve sanatkarları korumak amacıyla hazırladığı Perakende Yasası hakkında açıklamalarda bulundu. Yasaya göre bir mahallede birden fazla aynı işi yapan esnafın bulunmayacağını belirten Akbaş ve Pilan, bu yasanın geçmesi halinde esnafın rahat nefes alacağı konusunda fikir birliğine vardı.
\n
\n  
\n
\n RAHATLAYACAĞIZ
\n
\n Samsun Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ahmet Akbaş, Perakende Yasası nın küçük esnaflar için çok olumlu olacağını beliriterek, Bu yasanın çıkmasını çok uzun süredir bekliyorduk. Eğer bu yasa çıkarsa şu anda AVM lere karşı ezilen esnaf çok rahat bir nefes alacak. Küçük esnafın geleceği güvenlik altına alınmış olacak. Bu yasa sayesinde ticareti bilmeyen esnafın ticaret yapması kısıtlanacak, böylelikle hem mevcut esnaf koruma altına alınmış olacak hem de ticareti bilmeyen insanlar paralarını kaybetmeyecek diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n SÖZ SAHİBİ OLALIM
\n
\n Akbaş, bu yasanın meslek odalarına da söz hakkı tanıması gerektiğini vurgulayarak, Maliye ben dükkan açmak istiyorum diyen herkese izin veriyor. Yapabilir misin diye sorgulamıyor. Ancak bu yasa ile belli kriterler olacak. Ben bu yasada meslek odalarının da söz sahibi olmasından yanayım. Esnaf odalarının da görüşleri alınmalı dedi.
\n
\n  
\n
\n PARA KAZANACAKLAR
\n
\n Samsun Berberler Odası Başkanı Zabit Pilan ise 20 yıldan beri bu kanunun çıkması gerektiğini dile getirdiklerini kaydederek, Sanatkar ve zanaatkarlar gibi mesleğini icra eden kurumların nüfus oranına göre iş yeri açması gerekiyor. Mevcut sanatkarların daha fazla para kazanması, yetişen sanatkarların ise daha kaliteli yetişmesi için nüfus oranına göre dükkan açmak önemli. Ama maalesef Türkiye de dükkan açmak isteyen herkese vergi dairesi izin veriyor. Dolayısıyla hem kaliteli zanaat olmuyor hem de esnaf para kazanamıyor. Ancak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Perakende Yasası nı çıkarttığı zaman bitmek üzere olan esnaf canlanacak, atağa kalkacak. Bu yasa sayesinde arkadaşlarımız daha kaliteli işler yapacak. Kalite artacağı için müşterilerin memnuniyetleri de artacak ve esnaf çok daha fazla para kazanacak. Bu yasa aynı zamanda AVM lere karşı esnafımızı koruyacak diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n SAHİP ÇIKILMALI
\n
\n Pilan açıklamalarını şöyle sürdürdü: Esnafımız hiçbir zaman develete karşı gelmemiştir. Devletten hiçbir şey beklememiş, maaş istememiş, vergisini vermiştir. Onun için devletin de esnafa sahip çıkması gerekmektedir. Bu anlamda eğer bu yasa en kısa zamanda yürürlüğe girerse esnafımız çok rahat bir nefes alacak.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Kız kaçırma kovalamacasında kaza yapan uzman çavuş, linç girişiminden havaya ate

1 Kız kaçırma kovalamacasında kaza yapan uzman çavuş, linç girişiminden havaya ate

Buzlanma kazaları beraberinde getirdi

2 Buzlanma kazaları beraberinde getirdi

Yaya halinde 8 kaçak göçmen yakalandı

3 Yaya halinde 8 kaçak göçmen yakalandı

Malatya'da trafik kazası: 2 yaralı

4 Malatya'da trafik kazası: 2 yaralı

Kütahya'da zincirleme trafik kazası: 4 yaralı

5 Kütahya'da zincirleme trafik kazası: 4 yaralı

Fatih'te park görevlisi önce darp edildi, sonra silahla yaralandı

6 Fatih'te park görevlisi önce darp edildi, sonra silahla yaralandı

Adana'da orman yangını kontrol altına alındı

7 Adana'da orman yangını kontrol altına alındı

Van'da trafik kazası; 1 yaralı

8 Van'da trafik kazası; 1 yaralı

Yaya halinde 8 kaçak göçmen yakalandı

9 Yaya halinde 8 kaçak göçmen yakalandı

Nazilli'de çıkan yangında küle dönen evde bir kişi yanarak can verdi

10 Nazilli'de çıkan yangında küle dönen evde bir kişi yanarak can verdi

hızWeb