ESNAF BAŞBAKAN A GİDİYOR

Büyükşehir Belediyesi tarafından Saathane Meydanı’nda uygulanmak istenen dönüşüm projesine karşı mücadele eden esnaf, topladığı 10 bin imza ile Başbakan Erdoğan’a gidiyor\r\n

ESNAF BAŞBAKAN A GİDİYOR
\n Büyükşehir Belediyesi ile Saathane esnafını mahkemelik eden dönüşüm projesinin iptali için imza kampanyası başlatıldı. Kısa sürede 10 bin imzanın toplandığı kampanyanın ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a konuyu taşıyacaklarını söyleyen esnaf, Türkiye’nin gözünü Samsun’a çevireceklerini belirtti.
\n
\n  
\n
\n ON BİN İMZAYI GÖTÜRECEĞİZ
\n
\n Samsun’da ciddi bir tarih katliamı yaşandığını belirten esnaf Yücel Türe, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın inadı nedeniyle kentin tarihinin yok olacağını öne sürerek, meydanının tümünde tarihi bir doku olduğunu ilk yıkımlar anında yeniden gördüklerini belirterek, Vakıflara ait olan 17 parselin 11’inde gerçekleştirilen yıkımlar sırasında sadece Taşhan’ın değil, tüm adanın tarihi bir dokusu olduğu ortaya çıktı. Binalardaki giydirmeler inince, altından kitabeler çıktı. Yapıların 1890 yılından önce yapıldığı ortada. Ne Turizm İl Müdürlüğünden ne Müze’den yetkililer olmadan bir anda yıkım gerçekleştirilip o tarihin bir kısmı yok edildi. Başkan Yılmaz büyük bir hatanın içerisinde bir an önce göz göre göre tarihimizi yok etmekten vazgeçmeli. Çok sayıda mahkememiz bu konuyla ilgili sürüyor. Bir mahkemeden 2 oy’a karşı 1 oy alarak ret yanıtı aldık ama ümidimizi kesmiyoruz. Zira topladığımız 10 bin imza ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gideceğiz. O bu tarih katliamına dur diyecektir” dedi.
\n
\n  
\n
\n TARİH YOK OLMASIN
\n
\n Saathane Meydanıyla ilgili tepkilerinin rant için değil, tarihin korunması için olduğunu ifade eden esnaf Müşvik Çepniler, topladıkları 10 bin imza ile Başbakan Erdoğan a gideceklerini söyleyerek, destek arayacaklarını belirterek, “Bizim tek amacımız dedelerimizden kalan, bu şehrin tarihi dokusunu oluşturan Selçuklu şehri Samsun un tek tarihi bölgesi olan Saathane Meydanı nın yok olmasına engel olmak. Burayı yıkmak demek tarihi gasp etmek demektir. Bizi suçlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın tarihle ilgili zaafları var ki  bu şehirden atalarımıza ait tarihi dokuyu kaldırmak ve Amazonları monte etmeye çalışmaktadır.  Raylı durağına Büyük Cami yerine Opera Durağı demenin, zamanında Bulvar AVM nin önüne dev bir kütle dikmek istemenin, Selçuklu şehrine Amazon heykelleri yapmanın, Saathane yi yıkmak istemenin hiç bir açıklaması yok. Bunu kendisine anlatamadık ama Başbakan Erdoğan’ın bizi anlayacağını düşünüyoruz. Bu anlamda 10 bin imza eşliğinde Ankara’ya gidiyoruz” dedi.
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n Ahmet Çağdaş ÇATOĞLU
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da zorunlu revizyon

1 Samsunspor'da zorunlu revizyon

Tepkiler çığ gibi

2 Tepkiler çığ gibi

Başkan İsmail Uyanık Samsun'a dönmek istedi

3 Başkan İsmail Uyanık Samsun'a dönmek istedi

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: 'Düğüm çözülüyor'

4 İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: 'Düğüm çözülüyor'

Hedefteki isim Taner Taşkın

5 Hedefteki isim Taner Taşkın

Taşçı'dan teşekkür mesajı

6 Taşçı'dan teşekkür mesajı

Samsun'da sigaraya ceza yağdı

7 Samsun'da sigaraya ceza yağdı

22 Ocak Salı Samsun hava durumu! Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı

8 22 Ocak Salı Samsun hava durumu! Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı

Samsun'daki 1200 yıllık dev çınar vatandaşların uğrak yeri olacak

9 Samsun'daki 1200 yıllık dev çınar vatandaşların uğrak yeri olacak

İYİ Parti Salıpazarı adayı belli oldu

10 İYİ Parti Salıpazarı adayı belli oldu