Samsun kalkınamıyor

İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hüseyin Tüfek, Samsun da konut üretiminin çok arttığını ancak konut üretimine paralel fabrika sayısı artmadığı için Samsun un inşaat sektörüyle kalkınamadığını söyledi

 Samsun kalkınamıyor
\n İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hüseyin Tüfek, konut üretiminin büyük artış göstermesine rağmen, konut üretimine paralel fabrika sayısı artmadığını ve bunun da kalkınmaya destek oluşturmadığını ifade etti. Tüfek, İnşaat bir istihdam yoludur. Ancak, bir şehirde sadece konut üretiliyorsa burada bir sıkıntı var demektir dedi.
\n
\n  
\n
\n AYNI ORANDA DEĞİL
\n
\n Tüfek, Samsun da üretimden kaynaklı istihdamın artması gerektiğini belirterek, İnşaat sektörü, 200 küsur alt sektörü içinde barındıran, ülkede istihdamı sağlayan bir sektördür.  İnşaat bir ülkenin kalkındığını gösterir ancak bir şehirde sadece konut üretiliyorsa, konut üretildiği kadar fabrika üretilmiyorsa, fabrika üretildiği kadar alt yapı enerji tesisi üretilmiyorsa burada çok büyük bir sıkıntı var demektir. Samsun da ise son zamanlarda çok fazla konut üretilmeye başladı. Ancak buna paralel fabrika üretilmiyor. Samsun yaşanılası bir şehir haline dönüşmüş olabilir, dışarıdan çok fazla insan geliyor olabilir. Ucuz bir şehir olabilir. Deniz yolu, hava yolu ile cazip bir şehir olabilir. Üniversite şehri haline geliyor olabilir. Güzel mekanlara sahip, 5 yıldızlı otellerine kavuşmuş olabilir ancak bu durumlar bir süre sonra konut stoğunu eritebilir. Bu anlamda Samsun da sadece konut üretmek yetmez. Bu oranda bir miktarda fabrika üretilmeli, üretimden kaynaklı istihdam yaratılmalı. Ancak o zaman inşaat sektörü iyi gidiyor, şehir kalkınıyor diyebiliriz. Ben konut üretimiyle, fabrika üretiminin aynı oranda gitmediğini düşünüyorum ve dolayısıyla Samsun un inşaat sektörüyle kalkındığını söyleyemem diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n Ayşe KUŞCU
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

17 Ocak Perşembe Samsun hava durumu! Samsun'da bugün kar yağacak mı?

1 17 Ocak Perşembe Samsun hava durumu! Samsun'da bugün kar yağacak mı?

Yılport Samsunspor'da efsaneler çifte kupa istiyor

2 Yılport Samsunspor'da efsaneler çifte kupa istiyor

Samsunspor'da 3 oyuncu kiralandı

3 Samsunspor'da 3 oyuncu kiralandı

Taner Taşkın: 'Gücümüze güç kattık'

4 Taner Taşkın: 'Gücümüze güç kattık'

Yolcu otobüsü devrildi: 2 ölü, 35 yaralı

5 Yolcu otobüsü devrildi: 2 ölü, 35 yaralı

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: İYİ Parti'nin kapısı herkese açık

6 İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: İYİ Parti'nin kapısı herkese açık

Samsun'da cesedi bulunan gencin son görüntüsü ortaya çıktı

7 Samsun'da cesedi bulunan gencin son görüntüsü ortaya çıktı

Savaş mı Yılmaz mı?

8 Savaş mı Yılmaz mı?

Erhan Usta MHP'yi sildi!

9 Erhan Usta MHP'yi sildi!

Samsun Muhtarlar Derneği Başkanı Öztürk: Ahıra seçmen kaydı yapılmış

10 Samsun Muhtarlar Derneği Başkanı Öztürk: Ahıra seçmen kaydı yapılmış