Samsun kalkınamıyor

İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hüseyin Tüfek, Samsun da konut üretiminin çok arttığını ancak konut üretimine paralel fabrika sayısı artmadığı için Samsun un inşaat sektörüyle kalkınamadığını söyledi

 Samsun kalkınamıyor
\n İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hüseyin Tüfek, konut üretiminin büyük artış göstermesine rağmen, konut üretimine paralel fabrika sayısı artmadığını ve bunun da kalkınmaya destek oluşturmadığını ifade etti. Tüfek, İnşaat bir istihdam yoludur. Ancak, bir şehirde sadece konut üretiliyorsa burada bir sıkıntı var demektir dedi.
\n
\n  
\n
\n AYNI ORANDA DEĞİL
\n
\n Tüfek, Samsun da üretimden kaynaklı istihdamın artması gerektiğini belirterek, İnşaat sektörü, 200 küsur alt sektörü içinde barındıran, ülkede istihdamı sağlayan bir sektördür.  İnşaat bir ülkenin kalkındığını gösterir ancak bir şehirde sadece konut üretiliyorsa, konut üretildiği kadar fabrika üretilmiyorsa, fabrika üretildiği kadar alt yapı enerji tesisi üretilmiyorsa burada çok büyük bir sıkıntı var demektir. Samsun da ise son zamanlarda çok fazla konut üretilmeye başladı. Ancak buna paralel fabrika üretilmiyor. Samsun yaşanılası bir şehir haline dönüşmüş olabilir, dışarıdan çok fazla insan geliyor olabilir. Ucuz bir şehir olabilir. Deniz yolu, hava yolu ile cazip bir şehir olabilir. Üniversite şehri haline geliyor olabilir. Güzel mekanlara sahip, 5 yıldızlı otellerine kavuşmuş olabilir ancak bu durumlar bir süre sonra konut stoğunu eritebilir. Bu anlamda Samsun da sadece konut üretmek yetmez. Bu oranda bir miktarda fabrika üretilmeli, üretimden kaynaklı istihdam yaratılmalı. Ancak o zaman inşaat sektörü iyi gidiyor, şehir kalkınıyor diyebiliriz. Ben konut üretimiyle, fabrika üretiminin aynı oranda gitmediğini düşünüyorum ve dolayısıyla Samsun un inşaat sektörüyle kalkındığını söyleyemem diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n Ayşe KUŞCU
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor tribünleri dolmayınca, sakallarını kesti

1 Samsunspor tribünleri dolmayınca, sakallarını kesti

Samsunspor'a Batıpark'tan ye

2 Samsunspor'a Batıpark'tan ye

Samsun'da sağlık müdürünün babası ölü bulundu

3 Samsun'da sağlık müdürünün babası ölü bulundu

Samsunspor'a şampiyonluk yakışır

4 Samsunspor'a şampiyonluk yakışır

Samsunlular dikkat! Yağışlı hava geri geliyor

5 Samsunlular dikkat! Yağışlı hava geri geliyor

Samsun'da bar önünde bıçaklı kavga: 1'i uzman çavuş 3 yaralı

6 Samsun'da bar önünde bıçaklı kavga: 1'i uzman çavuş 3 yaralı

Samsunspor'un maçı TRT Spor'da

7 Samsunspor'un maçı TRT Spor'da

Samsun'da Iraklı kız uslanmadı!

8 Samsun'da Iraklı kız uslanmadı!

Fındık fiyatları ne kadar? 27 Ocak Pazartesi il il fındık fiyatları

9 Fındık fiyatları ne kadar? 27 Ocak Pazartesi il il fındık fiyatları

Samsun'daki cinayetin zanlısıyla ilgili şok iddia

10 Samsun'daki cinayetin zanlısıyla ilgili şok iddia

hızWeb