Kara dan Osmanlı iddiası

Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, 4+4+4 sisteminin getirilmesinin nedeni, eğitim birliğinin ortadan kaldırılması ve yine Osmanlı’da olduğu gibi dini eğitim veren okullar, laik eğitim veren okullar ve azınlık okulları gibi ayrışmaların sağlanmak

Kara dan Osmanlı iddiası
\n Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, iktidarın mesleki eğitimden anladığının imam hatip liseleri olduğunu söyledi. Kara, Yarattığı bütün olumsuzluklar ve hak kayıpları bir yana, 4+4+4 sisteminin getirilmesinin asıl nedeni, eğitim birliğinin ortadan kaldırılması ve yine Osmanlı’da olduğu gibi dini eğitim veren okullar, laik eğitim veren okullar ve azınlık okulları gibi ayrışmaların sağlanmak istenmesidir diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n SINAVLAR ŞAİBELİ
\n
\n AK Parti döneminde yapılan merkezi sınavların şaibeli olduğunu ileri süren Kara açıklamalarını şöyle sürdürdü: Eğitim sistemimizde derin ve çözülmesi zor sorunlar devam ederken, Milli Eğitim Bakanlığı bu sorunları içinden çıkılmaz bir duruma getirmektedir. AKP’nin on bir yıllık iktidarında Milli Eğitim Bakanlığı her yıl değişik uygulamalar yaparak eğitim sistemini yaz-boz tahtasına çevirmiştir. Yarış atına döndürülmüş öğrencilerimiz dershane ve özel derslere mahkum edilirken, velilerimizin de cebinden buralara para aktarılmaktadır. Buna rağmen yapılan her sınava bir şaibe karışması düşündürücüdür. Aynı biçimde 2013 yılında yapılan SBS sınavında da bunu görüyoruz. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra yabancı dil cevap anahtarlarının karıştırıldığı ve bu yüzden doğru okunmadığı bakanlıkça da kabul edilmiş ve   Kusura bakmayın puanları yanlış hesapladık diye bir açıklama yapılabilmiştir. Yıllardır güvenilir kurumlar olarak bilinen ÖSYM ve EĞİTEK gibi sınav merkezleri kamuoyunda güvenilirliklerini tamamen kaybetmişlerdir. Artık halkımızın bu iktidarın yaptığı hiçbir sınava güveni kalmamıştır. Milli Eğitim sistemimizde, bakanlığın, sendikaların, üniversitelerin, uzmanların katılım ve ortak kararlarıyla gerçekleştirilecek ciddi bir reforma ihtiyaç vardır. Ülke gerçeklikleri de göz önünde bulundurularak üretime yönelik eğitim modelleri geliştirilmelidir.
\n
\n  
\n
\n Ersin DEMİR  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Kırkağaç'ta taşımalı eğitime bir gün ara verildi

1 Kırkağaç'ta taşımalı eğitime bir gün ara verildi

İzmir-Ankara D300 karayolu 7 saatte trafiğe açıldı

2 İzmir-Ankara D300 karayolu 7 saatte trafiğe açıldı

Uyuşturucu Satıcılarına Şafak Operasyonu: 22 Gözaltı

3 Uyuşturucu Satıcılarına Şafak Operasyonu: 22 Gözaltı

Organlarıyla 3 hastaya umut oldu

4 Organlarıyla 3 hastaya umut oldu

Kontrolden çıkan otomobil park halindeki araçlara çarptıktan sonra kaldırıma çık

5 Kontrolden çıkan otomobil park halindeki araçlara çarptıktan sonra kaldırıma çık

Ordu'da şiddetli rüzgar

6 Ordu'da şiddetli rüzgar

Yoğun kar yağışı vatandaşlara eğlenceli dakikalar yaşattı

7 Yoğun kar yağışı vatandaşlara eğlenceli dakikalar yaşattı

Fırtınanın devirdiği ağaç otomobilin üzerine düştü

8 Fırtınanın devirdiği ağaç otomobilin üzerine düştü