Fındık üreticilerine erken hasat uyarısı

ODÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, Fındık üreticileri ürünlerini hasat etmede acele etmesin, erken hasat edilen fındık üreticinin zararınadır dedi\r\n

 Fındık üreticilerine erken hasat uyarısı
\n ODÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, bölgede fındık hasadına yavaş yavaş yaklaşıldığını belirtti.  Fındık üreticilerinin ürünlerini hasat etmede acele etmemelerini isteyen Karadeniz, Üretici mutlaka ilgili kurumların açıkladığı hasat tarihlerine uymalı diye konuştu. 
\n
\n  
\n
\n ÜRETİCİ YANLIŞ YAPIYOR
\n
\n Fındığın en randımanlısının kendiliğinden yere dökülenin olduğunu anlatan Karadeniz, Fındık hasat dönemine yaklaşıyoruz. Türkiye de 18 ayrı fındık çeşidi var. Bunların yanında isimleri bilinmeyen çok sayıda çeşitlerin olduğunu da biliyoruz. Onun için her fındık çeşidinin kendine göre olgunlaşma tarihi var. Ordu da ise ağırlıklı olarak palas, kara ve çakıldak gibi fındıklar yetişiyor. Bu fındıkların olgunlaşma tarihinin farklı zamanlara denk geleceğinden hasatlarının da olgunlaşma tarihlerine göre yapılmasını öneriyoruz. Ancak uygulama da maalesef bunları göremiyoruz. Üretici bu hususlara pek uymuyor. Üretici genellikle hasat için bahçesine girdiğinde bütün çeşitleri aynı anda topluyor. Bu kesinlikle doğru bir uygulama değil. Böyle olunca da üretici olgunlaşmış ve henüz olgunlaşmamış fındığı aynı çuvala koyuyor. Bu da ürünün kalitesine yansıyor dedi.
\n
\n  
\n
\n UYARILAR DİKKATE ALINMALI
\n
\n Erken hasat edilen fındığın depo ömürlerinin kısa olduğunu ifade eden Karadeniz, Erken hasat edilen fındık ya da olgunlaşmış fındığın içerisinde olgunlaşmamış fındık konulduğunda bu ürün aflatoksine maruz kalıyor. O zaman da fındığın hem randımanı kayba uğruyor, hem de üretici bu anlamda zarara uğruyor. Bunun yanında depolama ömürlerinin kısa olmasına bağlı olarak sanayiciler de zarar ediyor. Bu tür fındıkların daha önceki yıllarda ihracatta bağlı sıkıntılar oluşturduğunu gördük. Dolayısıyla doğru yöntemi ürünlerin çeşitlerine göre toplanmasıdır. Fındık üreticileri ürünlerini hasat etmede acele etmesin, erken hasat edilen fındık üreticinin zararınadır. Bu konuda uyarılarımızın dikkat edilmesinde yarar vardır. Eğer ürün şartlara göre toplanırsa bundan hem üretici kazanacak hem de ülke ekonomisi kazanacaktır. Ayrıca fındığın aroması da yerinde olacaktır diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Polisin bacağından vurduğu kişi öldü

1 Polisin bacağından vurduğu kişi öldü

Feci kaza: 3 ölü 2 yaralı

2 Feci kaza: 3 ölü 2 yaralı

Samsun'daki vahşi cinayete 3 tutuklama

3 Samsun'daki vahşi cinayete 3 tutuklama

Kavaklılar tiridine bandı

4 Kavaklılar tiridine bandı

Zincirleme kazada ölü sayısı 3'e yükseldi

5 Zincirleme kazada ölü sayısı 3'e yükseldi

Çocuğunu bıçakladıktan sonra canına kıydı

6 Çocuğunu bıçakladıktan sonra canına kıydı

Kırmızı ışık ihlali sonrası ortalık savaş alanına döndü

7 Kırmızı ışık ihlali sonrası ortalık savaş alanına döndü

Köyceğiz'de kaybolan İngiliz aranıyor

8 Köyceğiz'de kaybolan İngiliz aranıyor

18 Ocak Cumartesi Samsun hava durumu

9 18 Ocak Cumartesi Samsun hava durumu

İzmir MHP'den Tire'ye çıkarma

10 İzmir MHP'den Tire'ye çıkarma

hızWeb