Samsun’da 417 mülteci var

Aralarında İran, Irak ve Afganistanlı vatandaşların bulunduğu mültecilerin Samsun’daki sayısının 417, Suriyeli sığınmacıların sayısının ise 168 kişi olduğu bildirildi\r\n

 Samsun’da 417 mülteci var
\n Samsun Valiliği verilerine göre, Ankara Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği aracılığıyla şehre, 113 Afganistan, 10 İran, 105 Irak ve işlemleri devam eden 189 olmak üzere toplamda 417 mülteci gönderildi. Kimlik numarası alan mültecilere sığınma talep ettikleri ülkeye gidecekleri süre içerisinde, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından 250 ve 500 lira arasında yardım yapılırken, Suriye’deki iç savaştan kaçan Suriyeli sığınmacıların Samsun’daki sayısının 168 olduğu ve kendilerine barınma şartlarının sağlandığı öğrenildi. 
\n
\n  
\n
\n KAYMAKAMLAR SORUMLU 
\n
\n Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, mülteciler ve Suriyeli sığınmacılar hakkında bilgi verdi. İl Emniyet Müdürlüğü’ne başvurup ikamet teskeresi alan mülteciler ile ilgili işlemlerin aksamadan devam ettiğini söyleyen Vali Aksoy, “Kendi imkanları ile Samsun’a gelen ve ikamet teskeresi alamayan mülteciler zorluklar yaşayabiliyor. Bu durumdaki kişilere sosyal yardımlaşma vakfından yardım yapılamadığı gibi, kendileri sağlık imkanlarından yararlanmakta sıkıntı çekiyorlar. Bu konuları ilçe kaymakamları takip ediyor, tamamen kaymakamlar bu işlerden sorumludurlar dedi.
\n
\n  
\n
\n HER TÜRLÜ DESTEK VERİLECEK
\n
\n Suriyeli sığınmacı ve mülteciler konusunda geçtiğimiz hafta cuma günü bir değerlendirme toplantısı yaptıklarını söyleyen Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, “Dışarıda hiçbir insanın kalmasına müsaade etmeyeceğimizi söyledik. Gerekirse Çarşamba ilçesinde mevsimlik işçilerimizin konakladığı bir merkezimiz var ve bu merkezimizi barınma için kullanabiliriz. ‘Eğer benim kalacak yerim yok’ deniyorsa orayı arkadaşlar hazır hale getiriyorlar. Sağlık ihtiyaçları ve diğer ihtiyaçlar konusunda kaymakamlarımızı talimatlandırdık. Kaymakamlıklara başvurulması durumunda her türlü destek verilecektir diye konuştu.
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

17 Ocak Perşembe Samsun hava durumu! Samsun'da bugün kar yağacak mı?

1 17 Ocak Perşembe Samsun hava durumu! Samsun'da bugün kar yağacak mı?

MHP Samsun İl Yönetimi belli oldu

2 MHP Samsun İl Yönetimi belli oldu

Erhan Usta MHP'yi sildi!

3 Erhan Usta MHP'yi sildi!

Samsunspor'da 3 oyuncu kiralandı

4 Samsunspor'da 3 oyuncu kiralandı

Yılport Samsunspor'da efsaneler çifte kupa istiyor

5 Yılport Samsunspor'da efsaneler çifte kupa istiyor

Samsun'da genç kızı erkeklere pazarlayan kadın yakalandı

6 Samsun'da genç kızı erkeklere pazarlayan kadın yakalandı

Taner Taşkın: 'Gücümüze güç kattık'

7 Taner Taşkın: 'Gücümüze güç kattık'

Samsun'da cesedi bulunan gencin son görüntüsü ortaya çıktı

8 Samsun'da cesedi bulunan gencin son görüntüsü ortaya çıktı

Savaş mı Yılmaz mı?

9 Savaş mı Yılmaz mı?

Yolcu otobüsü devrildi: 2 ölü, 35 yaralı

10 Yolcu otobüsü devrildi: 2 ölü, 35 yaralı