48 MADDEDE MUTABAKAT

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarında 48 maddede sağlanan mutabakatın yanı sıra 3 partinin uzlaştığı madde sayısı 27 oldu\r\n\r\n

48 MADDEDE MUTABAKAT
\n TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu nun çalışmaları, danışmanların Yargı ile Temel Hak ve Özgürlükler başlıklı bölümleri ele almasıyla devam ediyor.
\n
\n  
\n
\n Bu bölümleri yeniden görüşen danışmanlar, ortaya çıkan taslağı 26 Temmuz Cuma günü komisyon üyelerine sunacak. Komisyon, mutabakata varılan madde sayısını artırmaya çalışacak. Komisyonda yer alan 4 partinin uzlaştığı madde sayısı 48 ken, 3 partinin uzlaştığı madde sayısı 27 oldu. AK Parti 19, MHP 4 ve BDP 4 maddeye şerh koydu, CHP nin şerhi bulunmuyor.
\n
\n  
\n
\n AK Parti, Toplanma ve tatil , İçtüzük ve siyasi parti grupları , Kanunların Cumhurbaşkanınca (AK Parti Başkanca) yayımlanması , TBMM nin seçim dönemi , TBMM nin bilgi edinme ve denetim yolları , Soru , Gensoru , Kamu denetçiliği , Hakimlik mesleği ve teminatı , Uyuşmazlık Mahkemesi , Anayasa Mahkemesi nin kuruluşu , Hakimler Kurulu , Savcılar Kurulu , Piyasaların geliştirilmesi ve düzenlenmesi , Güvenoyu , Görev sırasında güvenoyu , Görev ve siyasal sorumluluk , Seçimlerde geçiçi Bakanlar Kurulu ve TBMM seçimlerinin cumhurbaşkanınca yenilenmesi maddelerine şerh koydu. AK Parti, bu maddelerin bazılarına, Başkanlık sistemi önerisi nedeniyle katılmadı.
\n
\n  
\n
\n KAMU HİZMETİNE GİRME HAKKI
\n
\n MHP nin şerh koyduğu maddeler İnsanın maddi ve manevi varlığı, bütünlüğü ve korunması , Seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı , Kamu hizmetine girme hakkı ve Kamulaştırma ; BDP ise Çocuk hakları , Dernek kurma hürriyeti , Başkanlık Divanı , Merkezi İdare maddeleri oldu. 23 madde üzerinde 3 parti ortak öneride bulundu. Bu önerilerin çoğu CHP-MHP-BDP nin ortak önerisi şeklinde oldu. CHP-MHP-BDP  20, AK Parti-CHP-MHP ise 3 madde ortak öneri getirdi.
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

17 Ocak Perşembe Samsun hava durumu! Samsun'da bugün kar yağacak mı?

1 17 Ocak Perşembe Samsun hava durumu! Samsun'da bugün kar yağacak mı?

MHP Samsun İl Yönetimi belli oldu

2 MHP Samsun İl Yönetimi belli oldu

Erhan Usta MHP'yi sildi!

3 Erhan Usta MHP'yi sildi!

Samsun'da genç kızı erkeklere pazarlayan kadın yakalandı

4 Samsun'da genç kızı erkeklere pazarlayan kadın yakalandı

Savaş mı Yılmaz mı?

5 Savaş mı Yılmaz mı?

Samsunspor'da 3 oyuncu kiralandı

6 Samsunspor'da 3 oyuncu kiralandı

Yılport Samsunspor'da efsaneler çifte kupa istiyor

7 Yılport Samsunspor'da efsaneler çifte kupa istiyor

Samsun'da korkunç kaza!

8 Samsun'da korkunç kaza!

Samsun'da cesedi bulunan genç: 'Atlamak için burayı seçtim'

9 Samsun'da cesedi bulunan genç: 'Atlamak için burayı seçtim'

MHP lideri Devlet Bahçeli'den Usta açıklaması

10 MHP lideri Devlet Bahçeli'den Usta açıklaması