İnşaat firmaları lisanssız çalışıyor

İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hüseyin Tüfek, Türkiye de inşaat yapımı ile ilgili hiçbir çalışma yapılmadığını ve firmaların lisanssız çalıştığını iddia etti\r\n

 İnşaat firmaları lisanssız çalışıyor
\n İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hüseyin Tüfek, Türkiye de inşaat firmalarının lisanssız çalıştığını belirterek, Doğalgaz alırken bile lisanslı olması gerekirken, ev yapımında lisansa gerek duyulmuyor dedi.
\n
\n  
\n
\n SIKINTILARIMIZ VAR
\n
\n  Ev yapabilmek için ticaret ve sanayi odasına kayıtlı olmanın yeterli olduğunu ifade eden Tüfek, Türkiye de hiçbir hükümet döneminde inşaat yapım işi ile ilgili bir çalışma yapılmadı. Bu çok manidar. İnşaat yapım işi teknik bir iştir. Organizasyon gerektiren bir iştir. Dolayısıyla inşaat yapan firmaların mutlaka lisanslı olması gerekir. Ülkemizde doğalgaz alırken lisanslı bir firmaya gitmek zorundasın ancak ev alırken lisansın hiçbir önemi yok. Ticaret sanayi odasına kayıtlı herhangibir müteahitin yaptığı evi alabiliyorsunuz. Maalesef Türkiye de inşaat yapımı ile ilgili hiçbir kriter olmadığı için çok ciddi sıkıntılarımız var diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n KALİTE DÜŞTÜ
\n
\n Yapı denetim bürolarının sayılarındaki artışa da değinen Tüfek açıklamalarını şöyle sürdürdü: Piyasadaki yapı denetim bürolarının sayısı gün geçtikçe çoğalmaya başladı. Bina sayısı her geçen gün arttığı için ilk kuruldukları yıllarda sayıları 16 olan denetim bürolarının sayısı şu an 50 yi buldu. Denetim bürolarının sayılarının bu kadar artması ciddi risklerin olduğunu ortaya koyuyor. Sayılar artıkça, pasta küçülüyor ve denetim büroları ekonomik anlamda zorlanıyor. Bu da denetim bürolarının hizmet kalitesini düşürmeye sebep oluyor.
\n
\n  
\n
\n Ayşe KUŞCU
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR


hızWeb