Köylünün su çilesi

Ordu’nun Gökömer Köyü nde yaklaşık 10 aydır su çilesi çeken vatandaşların ihtiyaçları, belediye ekiplerinin tankerlerle taşıdığı sularla giderilmeyi çalışılıyor\r\n

Köylünün su çilesi
\n Ordu nun Gökmener Köyü ndeki su sıkıntısı sürerken, vatandaşlar kanallardan buldukları kirli suları bidonlar ve kovalara doldurarak evlerine götürüyor. Ordu Belediyesi ise, tankerle köylüye içme suyu takviyesi yapıyor. Vatandaşlar köye gelen su tankerine akın ederken, içme suyu alabilmek için bir birleriyle yarışıyorlar. 
\n
\n  
\n
\n KÖYLÜNÜN SABRI KALMADI 
\n
\n Köy sakinleri, geçen günlerde Ordu Valisi Kenan Çiftçi’yi makamında ziyaret ederek dertlerini anlattı. Köy Muhtarı Yavuz Savaşkan, vali ile gerçekleşen görüşme sonucunda suyun ekim ayında köye verilebileceğini öğrendiklerini belirterek, “Köylünün artık sabrı kalmadı” dedi.
\n
\n  
\n
\n CENAZE VAR SU YOK 
\n
\n Savaşkan, Ordu’da fındık hasat döneminin başlamasıyla köyün nüfusunun fındık işçileriyle beraber 10 bini bulduğunu ifade ederek, “10 aydır suyumuz akmıyor. Alınca köyünden bağlı KÖYDES hattımız çalışmıyor. Nisan ayında 100 bin TL kadar bir ödenek verildi fakat ihale süreci uzun olduğundan halkımız sabırsızlanıyor. Köy nüfusumuz bin 500 ama fındık işçilerinin gelmesiyle 10 bini buldu. Belediye haftada bir ya da iki defa kendi imkanları doğrultusunda tanker ile su getiriyor. Halkımız çok sabırsız ve benim üzerime geliyorlar. Benden ‘yardımcı ol’ diye ilgilenmemi istiyorlar. Ben de Ordu Valimize gittim. Vali yardımcımız ile görüştük. İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz ile görüştük. Fakat ihale sürecinde yapılacak bir şey olmadığını. 5 Ağustos’ta ihale olacağını, ekim ayında ancak suların akacağını söylediler. Fakat taşıma suyla ancak bu kadar oluyor. Kendilerinden su tankeri talep ettik. Artık yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Halkta belli bir panik başladı. Dereler kurudu, içme sularımız kurudu. Bu nedenle yardım bekliyoruz. Yarın cenaze var, cami kapısında su yok” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n GÜNÜMÜZ SU TAŞIMAKLA GEÇİYOR
\n
\n Kanaldan bidonlarına doldurdukları suyu evlerine taşıyan Sevim Savaşkan ise, sağlıksız olan su ile mecburen yemek hazırladığını belirterek, “Ev halkının haberi olmadan hem iftar yemeği hazırlıyorum hem de içirmek zorunda kalıyorum. Oruç tutuyoruz. Oruçlu oruçlu her gün 20 defa suya iniyoruz. İneklerimiz var. Haliyle her yerde su kullanılıyor. Bazen abdest almaya da su bulamıyoruz. El arabasıyla günde 20 defa suya gidiyoruz. Zamanımız su taşımak ile geçiyor. Bir an önce suyumuzun yapılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.
\n
\n  
\n
\n SORUN ÇÖZÜLECEK 
\n
\n Ordu Valisi Kenan Çiftçi ise, Köylünün su sorununu şimdilik tankerlerle su taşıyarak gidermeye çalışıyoruz. Su sorununun çözülmesi için 100 bin TL civarında para lazımmış. O parayı hazırladık. Müteahhide verdikten sonra köyün suyu akacak açıklamasında bulundu. 
\n
\n  
\n
\n İHA 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR


hızWeb