DİYABETLİYE YASAK YOK

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Endokrin Bölümü Başkanlığı tarafından 40 diyabetli hasta öğrencinin katılımıyla Diyabet Gençlik Kampı düzenlendi. Bölüm Başkanı Prof.Dr. Murat Aydın, Diyabet hastasının beslenmesiyle ilgili yasakları

DİYABETLİYE YASAK YOK
\n Samsun OMÜ Tıp Fakültesi Çocuk Endokrin Bölüm Başkanlığı tarafından bu yıl ilk kez üniversite Hastanesi nde tedavi gören 40 diyabet hastası çocuğun katıldığı Diyabet Gençlik Kampı düzenlendi. OMÜ ye bağlı Omtel Otel de 27-28 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen kampa katılan diyabetli genç ve çocuklar, çeşitli spor etkinlikleri ile oyunlar oynayarak birbirleriyle kaynaştı. 
\n
\n  
\n
\n UYGUN BESLENMEYLE
\n
\n OMÜ Tıp Fakültesi Çocuk Endokrin Bölümü Başkanı Prof.Dr. Murat Aydın kamp amacının çocukların diyabet hastalığıyla ilgili önlerine çıkan sorunlarla birebir ilgilenip çözüm üretmek, onlara tedaviyle ilgili yenilikler hakkında bilgi vermek olduğunu söyledi. Prof.Dr. Murat Aydın, şöyle dedi:
\n
\n Kamp süresinde diyabet hastalığıyla ilgili sorunlar ve çözümleriyle ilgili dersler anlatıldı. Kamp süresince spor ve egzersizler yapıp çeşitli oyunların oynayarak diyabetli çocuklarımızın birbirleriyle kaynaşmasınıda sağladık. Diyabet Gençlik Kampı nı her yıl düzenlemeyi planlıyoruz. Diyabet çok sık karşılaştığımız bir sorun. Günümüzde tedavisi enjeksiyon ya da pompayla insülin verilmesi şeklinin dışında tedavimiz yok. Ancak diyabetli hastasının beslenmesiyle ilgili yasaklarda yok. Uygun beslenme planlaması ve buna uygun insülin uygulamasıyla yasaklar ortadan kaldırıldı. İyi bir kontrolle diyabet hastasının yapamayacağı spor ve seçemeyeceği meslek dalı yok. Ancak diyabet kontrol altına alınmazsa bu kez böbrek ve göz başta olmak üzere çeşitli organların fonksiyon kaybına yol açar. Bizim amacımız diyabet hastalığının komplikasyonları önleyip hastalarınımız sağlıklı bir yaşam sürdürmelerini sağlamaktır diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n DHA
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Polisin bacağından vurduğu kişi öldü

1 Polisin bacağından vurduğu kişi öldü

Feci kaza: 3 ölü 2 yaralı

2 Feci kaza: 3 ölü 2 yaralı

Samsun'daki vahşi cinayete 3 tutuklama

3 Samsun'daki vahşi cinayete 3 tutuklama

Kavaklılar tiridine bandı

4 Kavaklılar tiridine bandı

Zincirleme kazada ölü sayısı 3'e yükseldi

5 Zincirleme kazada ölü sayısı 3'e yükseldi

Çocuğunu bıçakladıktan sonra canına kıydı

6 Çocuğunu bıçakladıktan sonra canına kıydı

Kırmızı ışık ihlali sonrası ortalık savaş alanına döndü

7 Kırmızı ışık ihlali sonrası ortalık savaş alanına döndü

Köyceğiz'de kaybolan İngiliz aranıyor

8 Köyceğiz'de kaybolan İngiliz aranıyor

18 Ocak Cumartesi Samsun hava durumu

9 18 Ocak Cumartesi Samsun hava durumu

İzmir MHP'den Tire'ye çıkarma

10 İzmir MHP'den Tire'ye çıkarma

hızWeb