DİYABETLİYE YASAK YOK

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Endokrin Bölümü Başkanlığı tarafından 40 diyabetli hasta öğrencinin katılımıyla Diyabet Gençlik Kampı düzenlendi. Bölüm Başkanı Prof.Dr. Murat Aydın, Diyabet hastasının beslenmesiyle ilgili yasakları

DİYABETLİYE YASAK YOK
\n Samsun OMÜ Tıp Fakültesi Çocuk Endokrin Bölüm Başkanlığı tarafından bu yıl ilk kez üniversite Hastanesi nde tedavi gören 40 diyabet hastası çocuğun katıldığı Diyabet Gençlik Kampı düzenlendi. OMÜ ye bağlı Omtel Otel de 27-28 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen kampa katılan diyabetli genç ve çocuklar, çeşitli spor etkinlikleri ile oyunlar oynayarak birbirleriyle kaynaştı. 
\n
\n  
\n
\n UYGUN BESLENMEYLE
\n
\n OMÜ Tıp Fakültesi Çocuk Endokrin Bölümü Başkanı Prof.Dr. Murat Aydın kamp amacının çocukların diyabet hastalığıyla ilgili önlerine çıkan sorunlarla birebir ilgilenip çözüm üretmek, onlara tedaviyle ilgili yenilikler hakkında bilgi vermek olduğunu söyledi. Prof.Dr. Murat Aydın, şöyle dedi:
\n
\n Kamp süresinde diyabet hastalığıyla ilgili sorunlar ve çözümleriyle ilgili dersler anlatıldı. Kamp süresince spor ve egzersizler yapıp çeşitli oyunların oynayarak diyabetli çocuklarımızın birbirleriyle kaynaşmasınıda sağladık. Diyabet Gençlik Kampı nı her yıl düzenlemeyi planlıyoruz. Diyabet çok sık karşılaştığımız bir sorun. Günümüzde tedavisi enjeksiyon ya da pompayla insülin verilmesi şeklinin dışında tedavimiz yok. Ancak diyabetli hastasının beslenmesiyle ilgili yasaklarda yok. Uygun beslenme planlaması ve buna uygun insülin uygulamasıyla yasaklar ortadan kaldırıldı. İyi bir kontrolle diyabet hastasının yapamayacağı spor ve seçemeyeceği meslek dalı yok. Ancak diyabet kontrol altına alınmazsa bu kez böbrek ve göz başta olmak üzere çeşitli organların fonksiyon kaybına yol açar. Bizim amacımız diyabet hastalığının komplikasyonları önleyip hastalarınımız sağlıklı bir yaşam sürdürmelerini sağlamaktır diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n DHA
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Kestiği ağaç ölümüne neden oldu

1 Kestiği ağaç ölümüne neden oldu

'Deniz Dibinde Zil Sesi' seyirciyle buluşmaya devam ediyor

2 'Deniz Dibinde Zil Sesi' seyirciyle buluşmaya devam ediyor

Marangoz imalathanesinde çıkan yangın korkuttu

3 Marangoz imalathanesinde çıkan yangın korkuttu

Metrobüs yoluna giren şahsa, metrobüs çarptı: 1 yaralı

4 Metrobüs yoluna giren şahsa, metrobüs çarptı: 1 yaralı

Göçük altında kalan kişinin cansız bedenine ulaşıldı

5 Göçük altında kalan kişinin cansız bedenine ulaşıldı

Başkent'te 2 ayrı kaza: 3 yaralı

6 Başkent'te 2 ayrı kaza: 3 yaralı

Gaziosmanpaşa'da AVM güvenlikçilerine silahlı saldırı: 1 yaralı

7 Gaziosmanpaşa'da AVM güvenlikçilerine silahlı saldırı: 1 yaralı

Suriyelilerin kaldığı evde yangın çıktı: 4 yaralı

8 Suriyelilerin kaldığı evde yangın çıktı: 4 yaralı

TEM'de feci kaza: 2 kişi araç içinde sıkıştı

9 TEM'de feci kaza: 2 kişi araç içinde sıkıştı

'Dur' ihtarına uymayan 5 şüpheli kovalamaca sonucu yakalandı

10 'Dur' ihtarına uymayan 5 şüpheli kovalamaca sonucu yakalandı