İLKADIM ÖRNEK OLDU

Samsun da İlkadım Belediyesi tarafından geçen sene Ramazan ayında hayata geçirilen askıda ekmek projesi İçişleri Bakanlığı tarafından yerel yönetimlere örnek gösterildi. \r\n

İLKADIM ÖRNEK OLDU
\n İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, askıda ekmek projesinin yerel yönetimlere örnek gösterildiğini açıkladı. İçişleri Bakanlığı tarafından belediyelere askıda ekmek projesinin diğer yerel yönetimler tarafından uygulanabilir proje olarak kabul görüldüğünü anlatan Demirtaş, Yardımlaşma ve dayanışma duygumuz, bizi güçlü kılan, toplum olarak birbirimize kenetlenmemizi sağlayan en temel hasletlerimizdendir. İnsanoğlunun yaratılışında var olan bu yardımlaşma, yüce dinimiz İslam’da ayet ve hadislerle anlatılarak toplumlara ışık tutmuştur. Bu hususa ecdadımız da büyük önem vermiş, veren el ile alan el arasında çok zarif ve onurluca çeşitli yardımlaşma usulleri geliştirmiştir. Ahlaki ve manevi değerlere sahip toplum sayesinde yıllarca ayakta kalmayı başarabilmiş ecdadımızın izinden hareketle tarihimizde var olan cömertlik ve yardımseverlik mekanizmasını ‘askıda ekmek’ projemizle hayata geçirdik” dedi.
\n
\n  
\n
\n Askıda ekmek kampanyası ile ihtiyaç sahibi vatandaşların onurunun zedelenmeden ekmeğini aldığını söyleyen Başkan Demirtaş, Askıda ekmek projesinin modern çağda toplumsal yardımlaşmanın yeni adıdır. Osmanlı dan günümüze miras olarak kalan askıda ekmek uygulamasını günümüze uyarlayarak modernize ettik. Zamanın insanları fırınlara gider ekmeğini alır ve ihtiyaç sahipleri için de ekmek alıp fırındaki askıya bırakırlardı. İhtiyaç sahibi ailelerde askıdaki ekmekten ihtiyacı kadar ekmeğini alır ve evine götürür. Osmanlı da uygulanan bu yardımlaşma anlayışından ben çok etkilendim. Bu projeyi günümüze modernize ettik” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n Hayırseverlerin belediye veznelerine ve bankalara bağış yaparak kampanyaya katılabileceklerini ifade eden Başkan Demirtaş, Bu kampanyada birinci yöntemimiz, ‘www.ekmeginipaylas.org’ adı altında bir internet sitesi açtık. Bu sitede ekmek bağışında bulunmak isteyen insanlarımıza ekmek fiyatı kadar bağış miktarını bildiriyor. Eğer kişi kendi yaptığı bağışın kamuoyuna duyurmak istiyor veya istemiyorsa sitede bulanan bir işaretle belirliyor. Bağışını kredi kartı ile de ödeyebilir. Biz de ilçemizdeki ihtiyaç sahibi ailelere bağış yapılan ekmekleri dağıtıyoruz. Bağışlarını kendi yapmak isteyen vatandaşlarımız için de kuponlar veriyoruz. Bunlar 2 lik ve 4 lük ekmek kuponlarımızdan oluşmaktadır. Belediye veznemize veya bankaya yatırdığı bağış makbuzunu belediyemize getirdiğinde ekmek kuponlarından veriyoruz. Hayırsever vatandaşımızda bağışını kendisini yapmak isterse veya kendi çevresinde ihtiyaç sahibi olarak gördüğü insanlara bu kuponlardan veriyor ve bağışını yapmış oluyor. Bu kampanyamızı daha geniş kitlelere yaymak için SMS’li bağış yöntemini hayata geçirdik. Hayırseverler Avea 8055, Vodafone ve Turkcell’den 9086’ya 1 SMS atarak 5 TL ekmek bağışında bulunuyor. 7’den 70’e herkesin rahatlıkla bağış yapabileceği bu yöntemle ekmek bağışlarını arttırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun merkez ve ilçelerine kar yağışı uyarısı

1 Samsun merkez ve ilçelerine kar yağışı uyarısı

Evini yaktı, içeride elindeki bıçakla polis ve itfaiyenin girmesine engel oldu

2 Evini yaktı, içeride elindeki bıçakla polis ve itfaiyenin girmesine engel oldu

Akhisar'da meydana gelen depremin şiddeti kameraya yansıdı

3 Akhisar'da meydana gelen depremin şiddeti kameraya yansıdı

MHP Gürsu İlçe Başkanı Beysir hayatını kaybetti

4 MHP Gürsu İlçe Başkanı Beysir hayatını kaybetti

Manisa'da vatandaşların deprem nöbeti

5 Manisa'da vatandaşların deprem nöbeti

Akhisar depreminde 4 kişi yaralandı

6 Akhisar depreminde 4 kişi yaralandı

Kamyonun altında kalan motosikletli sürücü hayatını kaybetti

7 Kamyonun altında kalan motosikletli sürücü hayatını kaybetti

Elinde silahla balkona çıkıp ateş eden şahıs yakalandı

8 Elinde silahla balkona çıkıp ateş eden şahıs yakalandı

Ehliyetsiz sürücü kaçırdığı otomobille köprü ayağına çarptı

9 Ehliyetsiz sürücü kaçırdığı otomobille köprü ayağına çarptı

Karaman'da bir eve silahla ateş edildi: 1 yaralı

10 Karaman'da bir eve silahla ateş edildi: 1 yaralı

hızWeb