Başbuğ un avukatı tahliye istedi

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ un avukatı İlkay Sezer, esas hakkındaki mütalaaya ilişkin ek beyanlarda bulunarak, müvekkilinin tahliyesini istedi.\r\n

Başbuğ un avukatı tahliye istedi
\n  
\n
\n Ergenekon davasında tutuklu yargılanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ un avukatı İlkay Sezer, esas hakkındaki mütalaaya ilişkin ek beyanlarda bulunarak, müvekkilinin tahliyesini istedi.
\n
\n  
\n
\n Avukat İlkay Sezer tarafından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ne verilen, İlker Başbuğ un internet sitesi ve twitter hesabından da Adalete Son Çağrı başlığıyla yayınlanan dilekçede, Başbuğ un 14 Nisan 2009 da Harp Akademilerinde yaptığı yıllık değerlendirme konuşmasına değinildi.
\n
\n  
\n
\n Bu konuşma, iddia edilen suçun oluşumu için gerekli olan maddi ve manevi zor kullanımının söz konusu bile olmayacağını, hayal bile edilemeyeceğini göstermesi açısından hayati öneme haizdir ifadelerine yer verilen dilekçede, terör, din, Türkiye, demokrasi, cumhuriyet ve etnisite kavramlarının öne çıktığı konuşma hakkında, 100 ün üzerinde köşe yazısı yazıldığı anlatıldı.
\n
\n  
\n
\n TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ın bu konuşmayla ilgili gazetelerde çıkan beyanları ile bazı köşe yazarlarının yazılarına yer verilen dilekçede, Açıkça görüleceği gibi iddia edilen suçun mağduru olarak gösterilen hükümeti kuran iktidar partisine mensup kişilerin sözleri ve farklı siyasi bakış açılarına sahip köşe yazarlarının kaleme aldıkları yazılarda, müvekkilim hakkında tereddütsüz hemfikir oldukları nokta, müvekkilimin demokrasiye ne kadar bağlı olduğu, darbelere ise ne kadar karşı olduğunun net olarak ifade edilmiş olmasıdır. 14 Nisan 2009 günü yapılan bu konuşmada müvekkilim 45 defa demokrasiye ve demokrasinin önemine değinmiştir. Müvekkilimin yapmış olduğu bu ve buna benzer diğer konuşmaları ve gösterdiği davranışları görmezlikten gelerek, aynı tarihlerde müvekkilimin ve emrinde görev yapan silah arkadaşlarının terörist ve darbeci olarak suçlanması, akıl, sağduyu, vicdani sorumluluk ve hukukun üstünlüğü, adil yargılanma kapsamında düşünülemez, kabul edilemez. Aksi değerlendirme ise tarihi bir hata olur denildi.
\n
\n  
\n
\n Dilekçede, aleyhine tanık beyanı bulunmayan Başbuğ a isnat edilen terör örgütü üst düzey yönetici olmak, cebir ve şiddet yöntemleri kullanılarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etme suçlamasının asılsız ve gerçek dışı olduğu belirtilerek, Anayasa nın 148. maddesi gereğince görevsizlik kararı verilmesi istendi.
\n
\n  
\n
\n Dilekçede, mahkemenin aksi halde somut ve inandırıcı delil bulunmaması nedeniyle Başbuğ un beraatine ve tahliyesine karar vermesi talep edildi.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun merkez ve ilçelerine kar yağışı uyarısı

1 Samsun merkez ve ilçelerine kar yağışı uyarısı

Samsun'da kar yağışı hangi bölgelerde etkili olacak?

2 Samsun'da kar yağışı hangi bölgelerde etkili olacak?

Samsun'da iki otomobil çarpıştı: 2 yaralı

3 Samsun'da iki otomobil çarpıştı: 2 yaralı

Samsun'da yüzde 50 ölüm riski olan hastayı 4 günde iyileştirdiler

4 Samsun'da yüzde 50 ölüm riski olan hastayı 4 günde iyileştirdiler

Fındık fiyatları ne kadar? 23 Ocak Perşembe il il fındık fiyatları

5 Fındık fiyatları ne kadar? 23 Ocak Perşembe il il fındık fiyatları

Karadeniz'den kar manzaraları

6 Karadeniz'den kar manzaraları

Evini yaktı, içeride elindeki bıçakla polis ve itfaiyenin girmesine engel oldu

7 Evini yaktı, içeride elindeki bıçakla polis ve itfaiyenin girmesine engel oldu

Akhisar'da meydana gelen depremin şiddeti kameraya yansıdı

8 Akhisar'da meydana gelen depremin şiddeti kameraya yansıdı

OMÜ Olimpik Yüzme Havuzu'na ödül

9 OMÜ Olimpik Yüzme Havuzu'na ödül

MHP Gürsu İlçe Başkanı Beysir hayatını kaybetti

10 MHP Gürsu İlçe Başkanı Beysir hayatını kaybetti

hızWeb