Başbuğ un avukatı tahliye istedi

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ un avukatı İlkay Sezer, esas hakkındaki mütalaaya ilişkin ek beyanlarda bulunarak, müvekkilinin tahliyesini istedi.\r\n

Başbuğ un avukatı tahliye istedi
\n  
\n
\n Ergenekon davasında tutuklu yargılanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ un avukatı İlkay Sezer, esas hakkındaki mütalaaya ilişkin ek beyanlarda bulunarak, müvekkilinin tahliyesini istedi.
\n
\n  
\n
\n Avukat İlkay Sezer tarafından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ne verilen, İlker Başbuğ un internet sitesi ve twitter hesabından da Adalete Son Çağrı başlığıyla yayınlanan dilekçede, Başbuğ un 14 Nisan 2009 da Harp Akademilerinde yaptığı yıllık değerlendirme konuşmasına değinildi.
\n
\n  
\n
\n Bu konuşma, iddia edilen suçun oluşumu için gerekli olan maddi ve manevi zor kullanımının söz konusu bile olmayacağını, hayal bile edilemeyeceğini göstermesi açısından hayati öneme haizdir ifadelerine yer verilen dilekçede, terör, din, Türkiye, demokrasi, cumhuriyet ve etnisite kavramlarının öne çıktığı konuşma hakkında, 100 ün üzerinde köşe yazısı yazıldığı anlatıldı.
\n
\n  
\n
\n TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ın bu konuşmayla ilgili gazetelerde çıkan beyanları ile bazı köşe yazarlarının yazılarına yer verilen dilekçede, Açıkça görüleceği gibi iddia edilen suçun mağduru olarak gösterilen hükümeti kuran iktidar partisine mensup kişilerin sözleri ve farklı siyasi bakış açılarına sahip köşe yazarlarının kaleme aldıkları yazılarda, müvekkilim hakkında tereddütsüz hemfikir oldukları nokta, müvekkilimin demokrasiye ne kadar bağlı olduğu, darbelere ise ne kadar karşı olduğunun net olarak ifade edilmiş olmasıdır. 14 Nisan 2009 günü yapılan bu konuşmada müvekkilim 45 defa demokrasiye ve demokrasinin önemine değinmiştir. Müvekkilimin yapmış olduğu bu ve buna benzer diğer konuşmaları ve gösterdiği davranışları görmezlikten gelerek, aynı tarihlerde müvekkilimin ve emrinde görev yapan silah arkadaşlarının terörist ve darbeci olarak suçlanması, akıl, sağduyu, vicdani sorumluluk ve hukukun üstünlüğü, adil yargılanma kapsamında düşünülemez, kabul edilemez. Aksi değerlendirme ise tarihi bir hata olur denildi.
\n
\n  
\n
\n Dilekçede, aleyhine tanık beyanı bulunmayan Başbuğ a isnat edilen terör örgütü üst düzey yönetici olmak, cebir ve şiddet yöntemleri kullanılarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etme suçlamasının asılsız ve gerçek dışı olduğu belirtilerek, Anayasa nın 148. maddesi gereğince görevsizlik kararı verilmesi istendi.
\n
\n  
\n
\n Dilekçede, mahkemenin aksi halde somut ve inandırıcı delil bulunmaması nedeniyle Başbuğ un beraatine ve tahliyesine karar vermesi talep edildi.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

 Erdoğan'a muhteşem karşılama

1 Erdoğan'a muhteşem karşılama

Samsun'da 26 bin kişiye yeni iş

2 Samsun'da 26 bin kişiye yeni iş

Size mahçup olmamak

3 Size mahçup olmamak

CHP Kuşadası ilçe başkanı ve yönetimi görevden alındı

4 CHP Kuşadası ilçe başkanı ve yönetimi görevden alındı

19 Ocak Cuma Samsun hava durumu! Samsun'da bugün hava nasıl olacak?

5 19 Ocak Cuma Samsun hava durumu! Samsun'da bugün hava nasıl olacak?

Demir: 2019 tasarruf yılı olmalı

6 Demir: 2019 tasarruf yılı olmalı

Bozbey'den İYİ Parti ve Saadet Parti Bursa İl Teşkilatlarına ziyaret

7 Bozbey'den İYİ Parti ve Saadet Parti Bursa İl Teşkilatlarına ziyaret

Kaza sonrası kaçmaya çalışan şahısları tabancayla vurdu

8 Kaza sonrası kaçmaya çalışan şahısları tabancayla vurdu

Samsun'daki bu liseden mezun olan işsiz kalmıyor

9 Samsun'daki bu liseden mezun olan işsiz kalmıyor

Tefecilik operasyonunda 7 zanlıdan 4'ü tutuklandı

10 Tefecilik operasyonunda 7 zanlıdan 4'ü tutuklandı