Hayvan sahipleri dikkat

Yaz aylarında evcil hayvanlarını özellikle kedi ve köpeklerini serinlemeleri için deniz sokan vatandaşları uyaran Veteriner Hekimler Odası Yöneticisi Veteriner Hekim Elif Köse, muhtemel deri hastalıklarına karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti\r\n

Hayvan sahipleri dikkat
\n Evlerinde kedi ve köpek besleyen hayvanseverlerin özellikle yaz aylarında karşı karşıya kaldıkları deri hastalıkları, kaşıntı, koku, tüy dökülmesi ve deride yara şikayetlerinin başlıca nedeninin hayvanların denize sokulması olduğunu söyleyen Samsun-Sinop Veteriner Hekimler Odası Yöneticisi Veteriner Hekim Elif Köse, hayvan sahiplerini uyardı. 
\n
\n  
\n
\n DENİZE SOKMAYIN
\n
\n Evlerinde kedi ve köpek besleyenlerin yaz mevsiminde daha dikkatli olmaları gerektiğini söyleyen Samsun-Sinop Veteriner Hekimler Odası Yöneticisi Veteriner Hekim Elif Köse, özellikle denize sokulan hayvanları büyük tehlikelerin beklediğine işaret ederek, “Hayvanlarının serinlemesi için denize sokulması ve uzun süre tuzlu suda bırakılması beraberinde birçok deri hastalığını getiriyor. Denizden çıkartıldıktan sonra üzerindeki tuzlu sudan arındırılmayan hayvanlarda deri hastalıkları oluşuyor. Telafisi ancak uzun tedavi süreçleriyle olan bu deri hastalıklarına karşı dikkatli olmak, hayvanların denizden çıkartıldıktan sonra mutlaka iyice temizlemek gerekiyor. Yoğun sıcaklara bağlı olarak köpek ve kedilerin derilerine uygun olmayan şekilde tıraş edilmemesi, tıraş edilen hayvanların da kesinlikle güneş ışınına direk maruz bırakılmaması gerekmektedir” dedi. 
\n
\n  
\n
\n SIK BANYO KOKU NEDENİ
\n
\n Hayvanların çok sık yıkanmasının beraberinde koku problemini de getireceğini söyleyen Veteriner Hekim Elif Köse, “Kedi ve köpeklerin derilerinin bizden farklı olduğunun bilincinde olmak gerekiyor. Bu dönemde hayvan sahiplerinin sıkça dile getirdiği ‘koku’ problemine de dikkat çekmek gerekiyor. Özellikle köpeklerin çok sık yıkanması kokmalarını arttırır, sürekli tüy dökmesine neden olur. Hayvan besleyenlerin bu konulara hassasiyet göstermesi, içerisinde bulunduğumuz sıcak günlerde hayvanların mutlu ve sağlıklı olmasını sağlar” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n Ahmet Çağdaş ÇATOĞLU
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

17 Ocak Perşembe Samsun hava durumu! Samsun'da bugün kar yağacak mı?

1 17 Ocak Perşembe Samsun hava durumu! Samsun'da bugün kar yağacak mı?

Yılport Samsunspor'da efsaneler çifte kupa istiyor

2 Yılport Samsunspor'da efsaneler çifte kupa istiyor

Samsunspor'da 3 oyuncu kiralandı

3 Samsunspor'da 3 oyuncu kiralandı

Erhan Usta MHP'yi sildi!

4 Erhan Usta MHP'yi sildi!

Taner Taşkın: 'Gücümüze güç kattık'

5 Taner Taşkın: 'Gücümüze güç kattık'

Yolcu otobüsü devrildi: 2 ölü, 35 yaralı

6 Yolcu otobüsü devrildi: 2 ölü, 35 yaralı

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: İYİ Parti'nin kapısı herkese açık

7 İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: İYİ Parti'nin kapısı herkese açık

Samsun'da cesedi bulunan gencin son görüntüsü ortaya çıktı

8 Samsun'da cesedi bulunan gencin son görüntüsü ortaya çıktı

Savaş mı Yılmaz mı?

9 Savaş mı Yılmaz mı?

MHP lideri Devlet Bahçeli'den Usta açıklaması

10 MHP lideri Devlet Bahçeli'den Usta açıklaması