Çanakkale de 5.3 lük deprem

Çanakkale açıklarında bugün saat 08.33’te 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Çanakkale de 5.3 lük deprem
\n . Merkez üssü Marmara Denizi olarak belirlenen deprem, Çanakkale, Tekirdağ ve İstanbul’un Marmara kıyılarında şiddetli olmak üzere Kocaeli’den İzmir’e kadar olan bölgede hissedildi. Depremin ardından aynı bölgede 3.6 , 3.1 ve 4.0 büyüklüğünde 8 tane artçı depremler meydana geldi.
\n
\n  
\n
\n Marmara ve Ege Bölgesi, merkez üssü Gökçeada olan Richter ölçeğine göre 5.3 büyüklüğündeki depremle sallandı. Can kaybı ve yaralan kimsenin olmadığı deprem ve devam eden artçı şoklar halkın paniğe kapılmasına neden oldu.
\n
\n Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, merkez üssünün Gökçeada nın Kaleköy köyü olarak saptadığı 5.3 lük deprem saat 08.33 te yerin 9.8 kilometre derinliğinde meydana geldi. Bu depremin öncesinde saat 07.10 da 2.3, saat 07.38 de 2.2, saat 08.32 de 3.3 büyüklüğünde depremler kaydedildi.  
\n
\n Ardından gelen 5.3 lük deprem, Çanakkale ve çevresinde şiddetli olmak üzere Kocaeli den İzmir e kadar geniş bir alanda hissedildi. Gökçeada ve Çanakkale de halk paniğe kapılıp korkuyla sokaklara fırlarken, İstanbul ve Tekirdağ da da kısa süreli panik yaşandı. Yine merkez üssü Kaleköy olan saat 08.42 de 3.6, saat 08.53 te 3.1, saat 08.57 de 2.2 lik artçı şoklar kaydedildi.
\n
\n   
\n
\n VALİ: ÇOK ŞÜKÜR BİR SIKINTI YOK
\n
\n Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Gökçeada ilçesinde meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremle ilgili, Çok şükür bir sıkıntı yok dedi.
\n
\n Çınar, depremin merkez üssünün Gökçeada Kaleköy olduğunu anımsatarak, Gökçeada kaymakamımızla görüşmem oldu. Çok şükür bir sıkıntı yok. Adada köylerimiz var. Hali hazırda buralarda incelemelerimiz sürüyor. Allah korusun diye konuştu.
\n
\n Öte yandan 8.33 de meydana gelen depremin ardından, 3.6, 3.1, 2.2, 1.6, 1.6, 2.2, 2.3 ve 4.0 şiddetinde artçı sarsıntılar kaydedildi.
\n
\n  
\n
\n OLUMSUZ İHBAR YOK
\n
\n Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Gökçeada da meydana gelen depremin civar illerde de hissedildiğini ve herhangi bir olumsuz ihbara rastlanılmadığını bildirdi
\n
\n .
\n
\n AFAD dan yapılan açıklamada, saat 08.33 te, merkez üssü Çanakkale nin Gökçeada ilçesinin Kaleköy mevkisi olan 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldiği anımsatıldı.
\n
\n  
\n
\n Bölgedeki deprem aktivitesinin 7 gün 24 saat takip edildiği belirtilen açıklamada, Deprem civar illerde de hissedilmiş olup, Çanakkale İl AFAD, Gökçeada İl Jandarma ve İlçe Emniyet ile yapılan görüşmelerde şu an itibarıyla herhangi bir olumsuz ihbara rastlanılmamıştır ifadesi kullanıldı.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR


hızWeb