FLAŞ BELLEK BOMBASI

Samsun da yolsuzluk sanığı Mehmet T. nin dedesinin mezarından çıkarılan flaş bellekte; Büyükşehir Belediyesi Makina İkmal Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı nda önceki yıllarda yapıldığı iddia edilen bir çok yolsuzluk olayının belgesinin, görüntü ve ses kay

FLAŞ BELLEK BOMBASI
\n Samsun Büyükşehir Belediyesi Makina İkmal ve Onarım Daire Başkanlığı ndaki 950 bin liralık yolsuzluk iddiasıyla ilgili tutuklanan Mehmet T. nin dedesinin mezarından çıkarılan flaş bellekteki bilgi ve belgelerin yolsuzluk soruşturmasını genişleteceği öne sürüldü. Flaş bellekte geçmiş yıllara ait çok sayıda yolsuzluk iddiasıyla ilgi  belge, görüntü ve ses kayıtlarının bulunduğu, Mehmet T. nin bunları kullanarak 2011 yılında alındığı görevine yeniden döndüğü iddia edildi.
\n
\n  
\n
\n SORUŞTURMA GENİŞLEYECEK
\n
\n Samsun Büyükşehir Belediye Makina İkmal Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı nda ortaya çıkan 950 bin liralık vurgun olayıyla ilgili mahkemece tutuklanan kurumun hizmet alımı ihalesinde görevli sözleşmeli personeli Mehmet T nin dedesinin mezarına gömdüğü ve içinde diğer yolsuzluk belgelerini bulunduğu iddia edilen flas bellek, Cumhuriyet Savcısı nın gözetiminde mezardan çıkarıldı. Samsun Cumhuriyet Savcılığı, flaş belleğin incelenmesi için mahkemeye başvurdu. Mahkemenin kararıyla incelemeye alınacak olan flaş bellekten çıkacak belge, bilgi, görüntü ve ses kayıtlarının, yeni yolsuzluk iddialarını da aydınlatacağı öne sürüldü.
\n
\n  
\n
\n İŞE GERİ DÖNMÜŞ
\n
\n Samsun Büyükşehir Belediyesi Makina İkmal ve Onarım Daire Başkanlığı nda sözleşmeli personel olarak çalışan ancak hizmet alımı ihalelerinde görevlendirilen Mehmet T. nin 2011 yılında kurumdaki görevinden alındığı öğrenildi. Mehmet T. nin görevden alınmasının ardından, flaş bellek ve içindeki bilgi, belge, görüntü ve ses kayıtların varlığını kurum yöneticilerine anlattığı ve aynı yıl içinde eski görevine geri döndüğü ileri sürüldü. 
\n
\n  
\n
\n AF TEKLİFİ GELMİŞTİ
\n
\n Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine alınması meclis üyelerine takılan Yolsuzluğa af teklifiyle ilgi olarak da flaş belleğin kullanıldığı iddia edildi.  Kasım ayında Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine alınması için Mehmet T. nin avukatı aracılığıyla uzlaşma teklifi yapılmıştı. Teklifte ilk yolsuzluk iddiasının miktarı olan 534 bin TL nin yarısı 267 bin TL nin ödenerek uzlaşma sağlanması teklif edilmişti. Büyükşehir Belediye Meclisi nin uzlaşmayı kabul etmesi durumunda;  5237 sayılı Türk Ceza Kanunu nun 247, 248 ve 249 uncu maddelerinde yer alan zimmet ve etkin pişmanlık maddeleri gereğince, malın tamamını geri ödenmiş sayıldığı için Mehmet T. nin cezası 3 te 2 oranında inecek ve tutuklama sona erecekti.
\n
\n  
\n
\n TEKLİF GERİ ÇEKİLMİŞTİ
\n
\n Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti grup toplantısında görüşülen uzlaşma teklifine, bazı meclis üyeleri sert tepki göstermiş, MHP li meclis üyelerinin de konudan haberdar olmasıyla teklif kamuoyuna yansımıştı. Tepkiler üzerine Büyükşehir Belediye yetkilileri uzlaşma isteği ni gündeme alınmayarak geri çekmişti. Mehmet T. nin uzlaşma teklifinde de, flaş bellekteki bilgi, belge, görüntü ve ses kayıtlarının varlığını ima ettiği ileri sürülmüştü.
\n
\n  
\n
\n DÜNDAR A MEKTUP
\n
\n Mehmet T. nin cezaevinden mektup yazarak, Sözcü Gazetesi Yazarı Uğur Dündar dan da yardım istediği ortaya çıkmıştı. Mehmet T. nin Dündar a yazdığı mektupta, “İş yapmadan fatura kesen firmaların girmiş gözüktüğü bütün ihaleler 2F Açık İhale Usulüne tabidir. Bunu yapmalarındaki sebep ihaledeki limit yüksek olduğu için tek kalemde fazla para alabilmek ve benim denetimimden kaçırabilmek için bu yolu tercih ettiler. Açık ihale olması sebebi ile kimseye söylemediler, kimseyi teklif etmediler, kimseye teklifte bulunmadılar. Sadece adı geçen firmadan teklif aldılar. 21F kapsamındaki bütün evraklar Makine İkmal Şube Müdürü F.K tarafından bizzat kendi bilgisayarında hazırlanmıştır. Normalde bunları yapan ve yapması gereken Satın Almadır. Ancak Satın Alma nın bunlardan hiçbir şekilde haberi olmamıştır ifadelerine yer verdiği savunulmuştu. 
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR


hızWeb