ÇÖPTE MİKRO DEVRİM

Mikro elektronik teknolojisini kullanarak çöpte doluluk oranlarını hissedilebilir mikro algılayıcılarla tespit edeceklerini söyleyen Başkan Demirtaş, her bir yeraltı konteynerını numaralandırarak sensor kayacaklarını ve doluluk kapasitelerini sistem üzeri

ÇÖPTE MİKRO DEVRİM
\n Yeraltı konteyner sistemi için teknolojik imkanları kullandıklarını ifade eden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, akaryakıt, günlük sefer sayısı ve amortisman giderleri ile proje alanında uygulanan yeraltı konteyner sisteminde yıllık 879 bin TL tasarruf sağladıklarını kaydetti.
\n
\n  
\n
\n Proje alanında uygulanan 106 yeraltı konteynırının her birine sensor takarak numaralandıracaklarını anlatan Başkan Necattin Demirtaş, “Modern çöp toplama sistemine pilot olarak uyguladığımız 100. Yıl Bulvarı ile Atatürk Bulvarı arasında kalan kısımdaki konteynırlarımıza mikro elektronik teknolojisini kullanarak çöpte doluluk oranlarını hissedilebilir mikro algılayıcılar yerleştireceğiz. Konteynırlar içersindeki çöplerin hacimlerini ölçerek doluluk kapasitelerini bildiren bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Kuracağımız merkez istasyonumuz ile 2 adet vinçli yeraltı konteynırı aracımızda bu program sistem takip edilebilecek. Sensor takarak numaralandıracağımız konteynırlarımızdan dolanların ışığı yanacak. Merkez istasyonumuza ve araç şoförlerimize uyarı gönderecek. Bu uyarıyı merkez istasyonumuzdaki görevli personelimizle, vinçli sistemle çalışan aracımızın şoförü bunu sistem üzerinden görecek. Bu sistemle yeraltı konteynırımızın dolu veya boş olduğunu yanına gitmeden göreceğiz. Eski çöp konteynırı ile yeraltı konteynırının çöp alma kapasitesi farklı. Yeraltı konteynırımız eski konteynırın 10 katı büyüklüğünde çöp alabiliyor. Biz çöpteki doluluk oranlarını insan marifetiyle değil, mikro elektronik teknolojisini kullanarak göreceğiz. Konteynır dolmadan çöp alma işlemi gerçekleştirmeyeceğiz. Bu sistem sayesinde maliyetleri minimize etmeye çalışıyoruz” dedi.
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile proje üzerinde görüşmeler yaptıklarını söyleyen Demirtaş, gelecek süreç içersinde ilçe genelindeki yeraltı konteynır sayısını 500 ün üstüne çıkarmayı düşündüklerini ifade etti.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Depremden korkan vatandaşlar geceyi dışarıda geçiriyor

1 Depremden korkan vatandaşlar geceyi dışarıda geçiriyor

İzmir'de silahlı kavga: 1 yaralı

2 İzmir'de silahlı kavga: 1 yaralı

Esrarengiz kokudan etkilenenlerin sayısı 17'ye yükseldi

3 Esrarengiz kokudan etkilenenlerin sayısı 17'ye yükseldi

Depremle adeta zaman durdu

4 Depremle adeta zaman durdu

Köpeğe çarpmamak için manevra yapan tır sürücüsü canından oluyordu

5 Köpeğe çarpmamak için manevra yapan tır sürücüsü canından oluyordu

Motosiklet otomobille çarpıştı: 1 yaralı

6 Motosiklet otomobille çarpıştı: 1 yaralı

Çorum'da trafik kazası: 4 yaralı

7 Çorum'da trafik kazası: 4 yaralı

Gaziosmanpaşa'da çatlakların oluştuğu bina tahliye edildi

8 Gaziosmanpaşa'da çatlakların oluştuğu bina tahliye edildi

Ayvacık'taki deprem anı güvenlik kameralarında

9 Ayvacık'taki deprem anı güvenlik kameralarında

Yeşilköy'de TIR'daki konteyner yola düştü

10 Yeşilköy'de TIR'daki konteyner yola düştü