Bafra da Çeltik zirvesi

Samsun un Bafra İlçesi ndeki çeltik üreticilerini sorunları masaya yatırıldı. Düzenlenen toplantıda konuşan Pirinç Değirmencileri Derneği (PDD) Başkanı Birol Kocaman, “Son yıllarda çeltik üretiminin artışına, Bakanlığımızın verdiği prim ve diğer destekle

Bafra da Çeltik zirvesi
\n     Samsun’un Bafra İlçesi nde çeltik sorunlarının değerlendirildiği istişare toplantısı gerçekleştirildi.
\n
\n Bafra Ticaret Borsası Konferans Salonu ndaki toplantıya, Kaymakam Ali Katırcı, Belediye Başkanı Zihni Şahin, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ahmet Dursun, Bafra Ticaret Borsası Başkanı Namık Kibaroğlu, BTSO Başkanı Göksel Başar, Toprak Mahsulleri Genel Müdürlüğü Bakliyat ve Çeltik Şube Müdürü Selim Tahan, Bafra Toprak Mahsulleri Ofisi Müdürü Mustafa İspirli, Pirinç Değirmencileri Derneği (PDD) Başkanı Birol Kocaman ile çok sayıda çeltik üreticisi ve sanayici katıldı.
\n
\n  
\n
\n 80 BİN TON ÇELTİK
\n
\n     Bafra Ticaret Borsası ile Pirinç Değirmencileri Derneği nin (PDD) ortaklaşa düzenlediği toplantıda konuşan Bafra Ticaret Borsası Başkanı Namık Kibaroğlu,  “Bafra çeltik üretiminde Türkiye’nin en önemli sahalarından birisidir. Bu yıl yaklaşık 50 köyümüzde bin 900 üreticimiz tarafından 100 bin dekar alanda çeltik ekiminin yapıldığı ve önümüz günlerde başlayacak olan hasadımız ile birlikte takriben 80 bin ton üretim bekliyoruz. Bafra pirincinin her yıl daha kaliteli daha verimli ve dış pazarlarda aranan bir ürün olmasını temenni ediyorum. Böylelikle üreticimize, sanayicimize ve Türkiye ekonomisine büyük faydaları olacağı inancındayım” dedi.
\n
\n  
\n
\n    ÜRETİME DEVLET DESTEĞİ
\n
\n Çeltik sektöründe üretimden tüketime yaşanan sorunların çözümü hususunda değerlendirmelerde bulunduklarını belirten Pirinç Değirmencileri Derneği (PDD) Başkanı Birol Kocaman ise, “Son yıllarda çeltik üretimini artışında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın verdiği prim ve diğer destekler katkı sağlamıştır. Bunlarla beraber TMO Genel Müdürlüğü nün alım politikaları ile birlikte Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı nın ithalat, ihracat ve ticaret politikaları ile sanayicilerimizin alım yöntemleri etkili olmuştur. Böylelikle devlet desteği ile üretimde artış sağlanmıştır. PDD üyeleri olarak çeltik ve pirinçte farklı KDV uygulanması, girdi fiyatlarının yüksek olması, farklı çeşit pirinçlerin karıştırılarak satış yapılması ve pirinç ile ilgili kamuoyundaki olumsuz bakışın değiştirilmesi ve tüketimin artırılmasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Ayrıca çeltikte lisanslı depoculuğa geçilmesi de sağlanmalıdır. PDD olarak üye sayımızı arttırdıkça daha da güçleneceğiz” dedi.
\n
\n  
\n
\n Bu tür istişare toplantılarının pirinç sektöründe hem üretici hem sanayici hem de tüketici için faydalı olacağını belirten Bafra Kaymakamı Ali Katırcı ise, bu toplantıların sık sık yapılması gerektiğini vurguladı. Konuşmaların ardından katılıcımlar, çeltik sorunları ve çözüm önerilerini soru cevap şeklinde masaya yatırdı.
\n
\n  Ümit CEYLAN 
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Ahırda ölü bulundu! Eşi gözaltına alındı

1 Ahırda ölü bulundu! Eşi gözaltına alındı

Samsunspor Gökhan'la son kez masaya oturacak

2 Samsunspor Gökhan'la son kez masaya oturacak

Defalarca bıçaklayıp, darp edip kaçtılar

3 Defalarca bıçaklayıp, darp edip kaçtılar

Samsunspor'un evi sezona hazır

4 Samsunspor'un evi sezona hazır

Pompalı tüfekle selfie ölüm getirdi

5 Pompalı tüfekle selfie ölüm getirdi

Fındık fiyatları düşüşe geçti! İşte il il güncel fındık fiyatları

6 Fındık fiyatları düşüşe geçti! İşte il il güncel fındık fiyatları

3 bin kombine alacaklar... Tribünde 'tek ses' 'tek yürek' olacak

7 3 bin kombine alacaklar... Tribünde 'tek ses' 'tek yürek' olacak

Avukatlar Samsun'da sahaya indi

8 Avukatlar Samsun'da sahaya indi

Yıkım ekibi hazırlanıyor

9 Yıkım ekibi hazırlanıyor

Temizlik işçilerine kurşun yağdırdı: 1'i ağır 2 yaralı

10 Temizlik işçilerine kurşun yağdırdı: 1'i ağır 2 yaralı