Irak Tezkeresi TBMM den geçti

Irak ın kuzeyinden Türkiye ye yönelik terör saldırılarına karşı sınır ötesi harekatla ilgili Hükümete verilen yetkinin süresi bir yıl daha uzatıldı.\r\n

Irak Tezkeresi TBMM den geçti
\n    TBMM Genel Kurulu nda, terörle mücadelede kapsamında, Irak ın kuzeyine sınır ötesi operasyon konusunda Hükümet e verilen yetkinin süresi, bir yıl daha uzatıldı.
\n
\n  
\n
\n Genel Kurul da Başbakanlık Tezkeresi, AK Parti, CHP ve MHP nin oylarıyla kabul edildi. BDP ise tezkereye red oyu verdi. 
\n
\n  
\n
\n Tezkerenin kabul edilmesiyle Türkiye ye yönelik terörist saldırılara ve tehdide karşı, terörizmle mücadelenin bir parçası olarak uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli tedbirleri almak üzere hudut, şumul, miktar ve zamanı Hükümet çe belirlenecek şekilde, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Irak ın kuzeyinden Türkiye ye yönelik terör tehdididinin ve saldırılarının bertaraf edilmesi amacıyla, gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere, Irak ın PKK teröristlerinin yuvalandıkları kuzey bölgesi ve mücavir alanlara gönderilmesi ve görevlendirilmesi için Hükümet e verilen izin süresi, 17 Ekim 2013 tarihinden itibaren bir yıl süreyle uzatıldı.
\n
\n  
\n
\n Milli Savunma Bakanı Yılmaz: Ülkemizin demokrasi çıtasını yükselteceğiz
\n
\n  
\n
\n TBMM Genel Kurulu nda, terörle mücadelede kapsamında, Irak ın kuzeyine sınır ötesi operasyon konusunda Hükümet e verilen yetki süresinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin tezkere üzerinde hükümet adına söz alan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, yurtta, bölgede ve dünyada barışın, Türkiye nin hedefi olduğunu kaydetti.
\n
\n  
\n
\n İçinde bulunulan coğrafyaya bakıldığında, bu hedefe ulaşmanın tek bir ülkenin gayretiyle mümkün olamayacağını belirten Yılmaz, hükümet olarak bir vatandaşın burnunun kanamaması için gereken her türlü tedbiri almanın görevleri olduğunu ifade etti.
\n
\n  
\n
\n Türkiye nin terörle mücadelesinin 30 yıldır devam ettiğini anımsatan Yılmaz, terör örgütünün dönem dönem eylemlerini artırdığını, her fırsatta toplumsal barışı bozmayı amaçladığını söyledi. Yılmaz, şunları dile getirdi:
\n
\n  
\n
\n Irak ın kuzeyinde bulunan PKK terör unsurlarının Türk halkının huzur ve güvenliğine olan tehditleri devam etmekte, terör örgütü bölgede halk üzerindeki baskı ve terör faaliyetlerini sürdürmekte, bölgenin kalkınmasını engellemek için yol, okul, baraj ve havaalanı yapımında kullanılan iş makinalarını yakmaya, yol kesmeye devam etmektedir. Terör örgütü, Kandil bölgesini ana karargah olarak kullanmakta, Irak ın kuzeyindeki mevcut kamplarda eylem hazırlıklarına yönelik keşif faaliyetleri ile kış üstlenmesi hazırlıklarına devam etmektedir. Bu bilgiler de göz önünde bulundurulduğunda, hükümete yetki veren tezkerenin uzatılması, terörün ortadan kaldırılması amacıyla yürütmekte olduğumuz kapsamlı ve çok boyutlu çalışmalarımızı destekleyecek, terör örgütünün olası eylemlerine yönelik bir tedbir niteliğinde olacaktır. Bu tezkere Irak ta yapılanmış olan terörist faaliyetlerin takibi için de gereklidir. Tezkerinin gündeme geldiği 2007 yılından bu güne kadar hükümet olarak terör ve teröriste karşı mücadelemizi devam ettirmekteyiz. Bu mücadelede zaafiyet oluşturmamak, terör tehdidini ortadan kaldırmak, ülkemizin güvenliğini sağlamak, gerekli her türlü önlemleri almak ve uygulamak konusunda kararlılığımızın gösterilmesi için bu tezkerenin kabul edilmesi gerekir. 
\n
\n  
\n
\n Terörü, şiddeti haklı gösterecek hiçbir gerekçe olamaz. Hak ihlal edilerek hak aranmaz. Hiçbir neden insanı öldürmeyi haklı göstermez. Teröre mazaret aranmayacağı gibi terörün hiçbir davaya hizmet etmesi de mümkün değildir. Terör ve şiddete başvurarak belirli haklar elde etme çabası içinde olanlar, atılan demokratik adımların terör sayesinde elde edildiğini zannredenler ancak kendilerini aldatırlar. Yıllardır ülkemizin ayağına pranga olan terör olmasaydı, Türkiye gerek ekonomik açıdan gerekse demokratik standartlar bakımından çok daha ileri bir ülke olurdu. Terörle mücadele kapsamında, taleplerini şiddete başvurmaksızın demokratik sistem içerisinde dile getiren vatadaşlarımız ile terörü bir hak arama aracı olarak gören kesimleri birbirinden ayırarak terörle mücadeleyi her koşul altında sürdüreceğiz. Bu süreçte ülkemizin tüm kurumları ve siyasi partileri terörle mücadele hususunda ortak bir irade ve hassasiyetle haraket ederse, bu konuda kısa zamanda olumlu bir netice alınır. Herkesin hiçbir ayrım gözetmeksizin terörün her türlüsüne şiddetle karşı çıkması gerekir. Ayrım yapılmaksızın masum insanlara yönelik terör eylemlerinin bir insanılk suçu olarak görülmesi gerekir. Bu anlayıştan haraketle biz terörle mücadelemizi sürdüreceğiz.
\n
\n  
\n
\n Çok boyutlu güvenlik anlayışı
\n
\n  
\n
\n 11 yıllık iktidar döneminde özgürlük alanlarını genişletmek için sayısız yasalar çıkardıklarını ve idari düzenlemeler yaptıklarını belirten Yılmaz, Demokrasi yolunda atılan adımlar ilk olmadığı gibi son adım da olmayacaktır. Çözümsüzlük uğruna her yıl belli sayıda şehit vermeyi kaçınılmaz zayiat gibi gören bir anlayışa son vermek istiyoruz. Yıllarca denenenleri yeni bir şeymiş gibi söyleyen ve çözümden anladığı yok etmek olan bir anlayışın bu ülkenin sorunlarını çözemeyeceğini söylüyoruz diye konuştu. Yılmaz, şunları kaydetti:
\n
\n  
\n
\n Bugün Türkiye de bin yıllık süreç içinde bir arada yaşayan, o yapı içerisinde akrabalaşmış, aynı tarihi yaşayarak medeniyet kurmuş, ortak paydaları, farklı olduğu noktalardan çok daha fazla olan insanlar yaşamaktadır. Onların bir millet haline getiren bu bin yıllık süreci, tarihi ve kültürü ne yok etmek ne de geriye çevirebimek mümkün değildir. Bizim muhatabımız milletimizin tamamıdır. 76 milyonun talebini dikkate alarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu süreç vatandaşlarımızın barış ve kardeşliğini pekiştirmekte, teröre siyasi gerekçeler bulmaya çalışanların gayretlerini boşa çıkarmaktadır. Yakın bölgemizde yaşanan trajediler, ülkemize, demokrasimize, milli birlik ve bütünlüğümüze sahip çıkmanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Terörün bitmesi için herkesin her partinin gayret göstermesi gerekir. Bu sürece ilgisiz kalmanın, bu sürece toptan karşı çıkmanın milletimizde bir karşılığı vardır. Sandıkta da bu karşılık net olarak görülecektir.
\n
\n  
\n
\n Hem ülkemizin demokrasi çıtasını yükselteceğiz hem terör örgütünün olası terör saldırılarına karşı da hazır olacağız. Çözüm sürecinin başarısı, özgürlük ve güvenlik dengesinin en üst seviyede devam ettirilmesine ve teröre karşı tavizsiz duruşa bağlıdır.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

13 Aralık Perşembe Samsun hava durumu! O ilçelerde kar yağışı bekleniyor

1 13 Aralık Perşembe Samsun hava durumu! O ilçelerde kar yağışı bekleniyor

Samsun'a yeni ekspres hattı! İşte saat ve güzergahları

2 Samsun'a yeni ekspres hattı! İşte saat ve güzergahları

Samsun'da sosyal medya fenomenlerine operasyon

3 Samsun'da sosyal medya fenomenlerine operasyon

Samsun istedi ama Samsung Rize geliyor

4 Samsun istedi ama Samsung Rize geliyor

Megastar Tarkan'ın 'çok yakında' paylaşımı heyecanlandırdı

5 Megastar Tarkan'ın 'çok yakında' paylaşımı heyecanlandırdı

İkisi de tribünde

6 İkisi de tribünde

Suat Çakır: '6222 sadece bize mi var?'

7 Suat Çakır: '6222 sadece bize mi var?'

Karadeniz'de buzda dans!

8 Karadeniz'de buzda dans!

Elektrik akımına kapılan şahıs Samsun'da hayatını kaybetti

9 Elektrik akımına kapılan şahıs Samsun'da hayatını kaybetti

Samsun'da öğrenci servisi kaza yaptı: 14'ü öğrenci, 16 yaralı

10 Samsun'da öğrenci servisi kaza yaptı: 14'ü öğrenci, 16 yaralı