38,7 BİN TON GDO LU SOYA VE MISIR GİRDİ

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, 2013 yılında yem yapımında kullanılmak üzere toplam 38 bin 700 ton GDO’lu soya fasulyesi, soya küspesi ve mısırın yasal olarak gümrükten giriş yaptığını söyledi. Güven, 2012 yılına oranla miktarda az

 38,7 BİN TON GDO LU SOYA VE MISIR GİRDİ
\n    Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, 2013 yılında kentteki Samsunport limanındaki gümrükten ülkeye giriş yapan GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizma)  yem ham maddeleriyle ilgili bilgi verdi. Güven, İzin verilen genlerin dışında içinde gen barındıran ürünlerinin geçişine izin vermiyoruz. Bu kapsamda gümrükten ülkeye sokulmak istenen ürünler denetlenip kontrol ediliyor. 2012 yılında izin verilen genleri içinde bulunduran yem hammaddesi olarak kullanılmak üzere 18 bin ton soya fasulyesi ve 30 bin ton soya küspesi gümrükten giriş yaptı. 2013 yılında ise 11 bin 400 ton soya faselyesi, 15 bin 200 ton soya küspesi, 12 bin 100 ton da mısır yine yem sanayiinde kullanılmak üzere gümrükten geçti. 2013 yılında toplamda toplam 38 bin 700 ton GDO’lu soya fasulyesi, soya küspesi ve mısırı girişi olmuş oldu. 2012 yılına oranla toplamda bir azalma olduğunu görüyoruz dedi. 
\n
\n  
\n
\n GIDA AMAÇLI YOK
\n
\n Soya Fasulyesi ve küspesi ile mısırın daha çok Amerika ve Avrupa Birliği ülkelerinden ithal edildiğini söyleyen İl Müdürü Güven, Biyo Güvenlik Kanunu kapsamına giren ürünler ile ilgili olarak gıda amaçlı hiçbir GDO lu ürüne izin verilmemektedir. Gelen GDO lu ürünler sadece yem amaçlı kullanım içindir. İzin verilen genlerin dışında içinde gen barındıran ürünlerinin geçişine izin vermiyoruz. Bu kapsamda gümrükten ülkeye sokulmak istenen ürünler denetlenip kontrol ediliyor. Biz GDO’lu bu ürünlerin gümrükten geçişinden sonra takibini yapıyoruz. Ürün yem haline geldikten sonra piyasaya sunumu sırasında üzerinde GDO’lu olarak yazılıp yazılmadığını da denetliyoruz. Bu konuda sıkı bir denetim uyguluyoruz diye konuştu.
\n
\n GDO’lu hiçbir gıda tüketim maddesinin Türkiye’ye gümrükten geçişinin yapılamayacağını ve bunun yasak olduğunu dile getiren Güven, Böyle bir durumla karşılaşmadık ancak bunun tespiti halinde ülkeye girişine izin veremeyiz dedi.
\n
\n  
\n
\n DHA 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

AK Parti'de başvurular sona erdi! İşte Samsun aday adayı listesi

1 AK Parti'de başvurular sona erdi! İşte Samsun aday adayı listesi

Samsunspor eski teknik direktörü hayatını kaybetti

2 Samsunspor eski teknik direktörü hayatını kaybetti

Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

3 Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

Tuğla yüklü kamyon uçuruma devrildi: 2 ölü, 1 yaralı

4 Tuğla yüklü kamyon uçuruma devrildi: 2 ölü, 1 yaralı

Kendine yeten kulüp

5 Kendine yeten kulüp

Samsun'da seçim yarışı hızlandı

6 Samsun'da seçim yarışı hızlandı

Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

7 Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

Yılport Samsunspor'a ceza

8 Yılport Samsunspor'a ceza

Yılport Samsunspor'da forma savaşı

9 Yılport Samsunspor'da forma savaşı

CHP' de toplu istifa!

10 CHP' de toplu istifa!