Beyaz şenlik

Erzurum ve Rize da kar şenliği\r\n

Beyaz şenlik
\n  RİZE nin Çamlıhemşin İlçesi Ayder Yaylası nda bugün başlayan Kardan Adam Şenlikleri nde, otomobil şambrelleri ile kayanlar ve kar üstünde horon oynayanlar renkli görüntüler oluşturdu. 2 gün sürecek şenliğin ilk gününde kimi kayak yaparken takla atan kimi birbirine çarpan 8 kişi yaralandı.
\n
\n  
\n
\n Çamlıhemşin Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı ile Çamlıhemşin Doğa Sporları Kulübü (ÇADOKS) tarafından bu yıl yedinci kez düzenlenen Kardan Adam Şenlikleri ne yaklaşık 2 bin kişi katıldı. 1200 rakımlı Ayder Yaylası nda kar yağışı altında horon oynandı, doğa yürüyüşü yapıldı, otomobil şambrelleri ile kayıldı. Şenlik için İstanbul’dan gelen 50 kişilik bir grup, iki gün süren çalışma ile kardan atmaca heykeli yaptı. Gruptan Eşref Büyüksofuoğlu, Rize’nin simgesi olan atmaca heykelinin üzerine kardan Karadeniz çocuğu heykeli yerleştirilmesini de, “Fantastik bir dünyada atmaca ile uçuyormuş gibi oldu” diye yorumladı.
\n
\n  
\n
\n “DÜŞMEK İÇİN İZMİR’DEN GELDİM”
\n
\n  
\n
\n Şenlik alanında otomobil şambrelleri, poşet ve kızaklarla kayak yapanlarda renkli görüntüler oluşturdu. Ancak, kayak yapanların takla atması, birbirine çarpması ve düşmesi sonucu kazalar yaşandı. Dik yamaçtan hızla kayarak gelenler kar bariyere çarparak takla attı. Şenliklerin ilk gününde 8 kişi yaralandı, kırıkları bulunan iki kişi ambulansla hastaneye götürüldü. Kayarken başka bir şambrelin çarptığı Ayşe Okumuş, “Ben düşmek için İzmir’den geldim. Çok keyifli ve güzel” dedi. Şenlik, kar üstünde kemençe ve tulum eşliğinde oynanan horonla devam etti. 
\n
\n  
\n
\n Şenliğin yarın çeşitli yarışmalarla süreceğini söyleyen Çamlıhemşin Belediye Başkanı İdris Lütfü Melek, 5 yıl öncesine kadar kışın kapalı olan Ayder Yaylası’nın artık şenlikler nedeniyle kış mevsiminde de binlerce kişi tarafından ziyaret edilen bir merkez haline geldiğini söyledi.
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n ERZURUM DA LEĞENLE KAYAK FESTİVALİ
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n ERZURUM un turistik ilçelerinden biri olan Pasinler de Turizm ve Yaylacılığı Geliştirme Derneği tarafından Leğenle Kayak Festivali düzenlendi. 
\n
\n  
\n
\n Bu yıl ilki düzenlenen Leğenle Kayak Festivali ilginç görüntülere sahne oldu. Vatandaşlar, leğen ve yaptıkları birbirinden güzel kızaklarla kalenin yolunu tuttu. Hava sıcaklığının sıfırın altında 4 derece olduğu kaledeki festivale katılanlar unutulmaz bir gün yaşadı. Yanlarında getirdikleri leğenlerin içine oturup kendilerini tepeden aşağı bırakan ilçe halkına zaman zaman kızaklılar da eşlik etti. Pasinler Belediye Başkanı AK Partili Ünsal Sertoğlu da eline Türk bayrağını alarak bindiği kızakla kaydı. Leğen ve kızakla kaymanın ardından kar üstünde karakucak güreşleri yapıldı. Karla kaplı alana kispetleriyle çıkan güreşçiler, hem soğuk havayla hem de rakipleriyle mücadele etti.
\n
\n  
\n
\n Düzenlenen festivale belediye olarak destek verdiklerini belirten Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu, Kaplıcaları ile ünlü ilçemizde yıllardır çermik şenlikleri ve karakucak festivalleri düzenliyoruz. Bu festivallere kışın da leğen ve kızakla kayma festivalini ekledik. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Yaşlılar leğen ve kızakla kayarak çocukluklarına geri döndü. Hepsi bir çocuk gibi eğlendi. Onları görünce ben de dayanamayıp 30 yıl sonra ilk kez kızağa bindim dedi.
\n
\n  
\n
\n Festivali düzenleyen Pasinler Turizm ve Yaylacılığı Geliştirme Dernek Başkanı Ünsal Kırmacı ise Her yıl bu aylarda kalenin etrafında en az bir metre kar olurdu. Ancak bu yıl kar bulmakta güçlük çektik. Kalenin hemen altındaki küçük bir alanda festivali gerçekleştirdik. Amacımız bu festivali geleneksel hale getirmek. Katılanlara semaver çay eşliğinde ekmek arası yumurta ikram ettik. İlçemizde döşemecilik yapan Abdulgafur Penekli nin yaptığı en iyi tasarlanmış kızağı birinci seçtik diye konuştu.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da bekar evinde silahlı saldırı: 2 yaralı

1 Samsun'da bekar evinde silahlı saldırı: 2 yaralı

Antalya-Konya karayolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor

2 Antalya-Konya karayolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor

8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

3 8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Antalya-Konya karayolunda ulaşıma kar engeli

4 Antalya-Konya karayolunda ulaşıma kar engeli

Karaman'da tek katlı ev çıkan yangın korkuttu

5 Karaman'da tek katlı ev çıkan yangın korkuttu

Hastane otoparkında silahlı saldırıya uğrayan baba ve oğlu öldü

6 Hastane otoparkında silahlı saldırıya uğrayan baba ve oğlu öldü

Konya Antalya Karayolunda ulaşıma kar engeli

7 Konya Antalya Karayolunda ulaşıma kar engeli

Korkutan Yangında mahsur kalan 5 çocuk kurtarıldı

8 Korkutan Yangında mahsur kalan 5 çocuk kurtarıldı

Sarıyer'de tünel girişine ağaç devrildi, yol trafiğe kapandı

9 Sarıyer'de tünel girişine ağaç devrildi, yol trafiğe kapandı

Kütahya'daki yangında 4 ev kullanılamaz hale geldi

10 Kütahya'daki yangında 4 ev kullanılamaz hale geldi