GEMİLER DENETİM ALTINDA

Samsun Liman Başkanı Aydın Ünal, Son 3 sene içerisinde limanlarda demirli bulunan ve yurt dışına çıkacak Türk ve yabancı bayraklı gemilere yönelik toplamda 597 adet gemi denetimi yapıldı dedi. \r\n

GEMİLER DENETİM ALTINDA
\n
\n Samsun da yerli ve yabancı gemilere, liman ve bayrak devleti denetimleri hakkında bilgi veren Samsun Liman Başkanı Aydın Ünal, Samsun 2013 yılında 139 Türk ve yabancı bayraklı gemilere denetimler yapıldı. Ayrıca denetimlerde gemilerden 13 ü çeşitli nedenlerden dolayı tutulurken, 93 geminin de eksiği olduğu belirlendi” dedi.
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n
\n 3 YILDA 597 GEMİ DENETLENDİ
\n
\n Samsun Liman Başkanlığı olarak yaptıkları çalışmaları anlatan Ünal, “Son 3 sene içerisinde limanlarda demirli bulunan ve yurt dışına çıkacak Türk ve yabancı bayraklı gemilere yönelik toplamda 597 adet gemi denetimi yapıldı. Bunları yıllara göre sıralayacak olursak, 2011 yılında 112 yabancı gemi, 57 ise Türk bayraklı gemi kontrol edilmiş, 52 yabancı bayraklı 48 Türk bayraklı geminin eksiklikleri giderilmiş, 3 yabancı bayraklı 5 Türk bayraklı gemi ise tutulmuştur. 2012 yılında 251 yabancı gemi, 38 ise Türk bayraklı gemi kontrol edilmiş, 192 yabancı bayraklı, 23 Türk bayraklı geminin eksiklikleri giderilmiş, 12 yabancı bayraklı 3 Türk bayraklı gemi ise tutulmuştur. 2013 yılında 105 yabancı gemi, 34 ise Türk bayraklı gemi kontrol edilmiş, 70 yabancı bayraklı 23 Türk bayraklı geminin eksiklikleri giderilmiş, 6 yabancı bayraklı 7 Türk bayraklı gemi ise tutulmuştur diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n 2013 YILINDA 36 BİN 596 LİRA PARA CEZASI KESİLDİ
\n
\n 2013 yılında yapılan liman içi denetimler hakkında da bilgi veren Ünal, denetimlerde toplam 36 bin 596 lira para cezası uyguladıklarını söyledi. Başkan Ünal, Samsun da 2013 yılında başkanlığımızca yetkilerimiz dahilinde muhtelif tarihlerde yapılan denetimlerde liman içerisinde bulunan Moldova bayraklı bir gemiye denize hidrolik damlattığından dolayı 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca 20 bin 596 lira para cezası, panama bayraklı kuru yük gemisinde 2 adet uluslararası sertifikasının olmamasından dolayı 10 bin lira, liman içerisinde bağlı durumda bulunan bir gemide izinsiz sıcak kaynak işleminin yapılmasında dolayı bin lira, Tekkeköy ilçemizde bir tesise ise 618 sayılı Limanlar Kanunu’nu ihlal etmesinden dolayı 5 bin lira, bu cezaların toplamında ise 36 bin 596 lira idari para cezası kesilmiştir şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n
\n ÜLKEMİZ PRESTİJ KAZANDI
\n
\n Samsun Liman Başkanlığı nın çalışmaları ve görevleri hakkında da bilgi aktaran Başkan Ünal, Samsun Liman Başkanlığı, gemilerin denetimini, gemi adamlarının sınav belgelendirme işlemlerini, liman tesislerinin denetimlerini, gemi adamları kurslarının ilk izinlerini ve yurt dışına çıkacak olan Türk bayraklı gemilerin uluslararası standartlara uygunluğu konusundaki denetimlerini gerçekleştiriyor. Türkiye’nin denizcilik alanı uzun süredir kara listede yer alıyordu. Ülkemizin denizcilik alanı önce gri listeye, sonra beyaz listeye geçerek dış ülkeler nezdinde büyük bir prestij kazandı. Bu kapsamda yurt dışına gidecek gemilerimizin son denetimleri titiz bir şekilde limanlarımızda yapılıyor ifadelerine yer verdi. 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Yılport Samsunspor'da 4 transfer yolda

1 Yılport Samsunspor'da 4 transfer yolda

İdmana katılmadı

2 İdmana katılmadı

Tekrar tekrar izledi

3 Tekrar tekrar izledi

Samsunsporlu üst geçit

4 Samsunsporlu üst geçit

Başkan İsmail Uyanık dönüyor

5 Başkan İsmail Uyanık dönüyor

Karadeniz'den hamsi fışkırdı

6 Karadeniz'den hamsi fışkırdı

Soğan 10 lira olacak

7 Soğan 10 lira olacak

İdarecilerden değerlendirme

8 İdarecilerden değerlendirme

21 Kasım Çarşamba Samsun hava durumu!

9 21 Kasım Çarşamba Samsun hava durumu!

Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

10 Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı