EMO dan sansür tepkisi

EMO Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, internete sansürün çığrından çıktığını iddia ederek, Kamuoyunda İnternet e sansür olarak bilinen torba yasa içine konulan düzenleme ile internet üzerinden yapılan iletişime ciddi bir darbe vurulacak dedi\r\n

 EMO dan sansür tepkisi
\n  
\n
\n Elektirik Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı (EMO) Mehmet Özdağ, internete sansür getiren torba yasayı eleştirdi. Bu yasanın internet üzerinden yapılan iletişime ciddi anlamda darbe vuracağını savunan Özdağ, yapılan sansürü çığırından çıkmış olarak nitelendirdi. 
\n
\n  
\n
\n GERİ DÖNÜLMEZ ZARARLAR
\n
\n İktidarın İnternet’i denetim altında tutma ve erişimi engelleme isteği içerisinde olduğunu iddia eden Özdağ, Kamuoyunda internet e sansür olarak bilinen torba yasa içine konulan düzenleme ile internet üzerinden yapılan iletişime ciddi darbe vurulacak. İktidarın interneti denetim altında tutma ve erişimi engelleme isteği, kişisel hakların korunması görüntüsünde daha fazla sansür, daha hızlı yasaklama, otosansür ve vatandaşı daha uzun süreli izleme altyapısı kurmak hedefleniyor, ayrıca elektronik ortamda verilen hizmetlerin güvenliğini de tehdit ediyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında internete sansürün çığırından çıktığını görüyoruz. Yasada, alternatif erişim yolları gibi tam olarak tariflenmemiş tanımlar ileride geri dönülmez zararlara sebep olabilir şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n
\n ÇOK MANİDAR
\n
\n Yasa değişikliğinin zamanlaması manidar bulduklarını kaydeden Özdağ, İnternet üzerinden kaset savaşlarının yaşandığı bir dönemde hazırlanan bu kanunun, seçime gidene kadar istenmeyen her siteyi 4 saatte kapatabilmenin dışında bir amacı yoktur. Günü kurtarmak, anlık olarak ihtiyacı karşılamak adına hazırlanmış, hatta uygulanma imkanı bile olmayan maddeler içeren bu düzenlemeye evet demek, İnternet erişiminde geri dönülemeyecek zararlara ortak olmak demektir diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n GÜVEN SARSILACAK
\n
\n İnternet ekosistemi zarar göreceğini sözlerine ekleyen Özdağ açıklamalarını şöyle sürdürdü: TBMM de görüşülen düzenleme kabul edilirse, internet kullanıcılarında oluşacak bankacılık, alışveriş gibi güvenli işlemlere erişimlerinin izleniyor olduğu kaygısı, kullanım alışkanlıklarını olumsuz etkileyecek, sisteme olan güveni sarsacaktır. Tüm ekonominin çarklarının hızlı bir şekilde bilgi ve güvene dayalı dönmesini sağlayan, ivme kazandıran İnternet Ekosistemi için bu güveni yeniden oluşturmak çok zor olacaktır.
\n
\n  
\n
\n Ayşe KUŞCU 
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da etkili sağanak! Dereler taştı

1 Samsun'da etkili sağanak! Dereler taştı

Samsun'da şok cinayet! Fındık bahçesinde...

2 Samsun'da şok cinayet! Fındık bahçesinde...

Samsunlular dikkat! Kar geliyor

3 Samsunlular dikkat! Kar geliyor

İlk yenilgisi

4 İlk yenilgisi

Samsun merkezli 'balık' operasyonu! 43 kişi ve işyerine ceza yağdı

5 Samsun merkezli 'balık' operasyonu! 43 kişi ve işyerine ceza yağdı

Samsun'da 5. kattan düşen kadın hayatını kaybetti

6 Samsun'da 5. kattan düşen kadın hayatını kaybetti

Sürücüler dikkat! 625 lira cezası var

7 Sürücüler dikkat! 625 lira cezası var

Samsun'a yeni müdür

8 Samsun'a yeni müdür

Samsun'da kanlı infazın zanlısı yakalandı!

9 Samsun'da kanlı infazın zanlısı yakalandı!

Samsun'da korkutan yangın

10 Samsun'da korkutan yangın