Tahliye kararı ertelendi

Samsun un Atakum İlçesi nde cami yapılması planlanan alanda bulunan Tarım Anadolu Meslek ve Tarım Meslek Lisesi için verilen tahliye kararı, velilerinin de tepkisi üzerine yılı sonuna ertelendi\r\n

Tahliye kararı ertelendi
\n  
\n
\n Samsun Müftülüğü nün isteği doğrultusunda gündeme gelen cami yapımı için Tarım Anadolu Meslek ve Tarım Meslek Lisesi nin bulunduğu arazi Diyanet İşleri Başkanlığı na devredildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 31 Ocak ta resmi yazı ile okul yönetiminden başka binaya taşımasını istedi. Velilerinin de tepkisi üzerine taşınma işlemi eğitim yılı sonuna ertelendi.
\n
\n  
\n
\n DİYANET İŞLERİ NE DEVREDİLDİ
\n
\n Samsun İl Müftülüğü, Atakum İlçesi nin sahil kesiminde 30 dönüm alan üzerine kurulu 2 bin 700 metrekare kapalı alana sahip Samsun Tarım Anadolu Meslek ve Tarım Meslek Lisesi nin bulunduğu alana 10 bin kişilik bir cami yapılması için geçen yıl çalışma başlattı. Geçen Temmuz ayında Büyükşehir Belediye Meclisi nde yapılan imar düzenlemesi ile okul alanı kullanımı, Protokol cami yapımı için dini tesis alanı kullanımına dönüştürüldü. Alan,  Milli Eğitim Bakanlığı ndan Milli Emlak Genel Müdürlüğü ne ardından da Diyanet İşleri Başkanlığı na devredildi.
\n
\n  
\n
\n YÜRÜTMEYİ DURDURMA DAVASI
\n
\n Atakum Kent Konseyi, imar planı değişikliğine itiraz etti. İtirazın Belediye Meclisi nde kabul edilmemesi üzerine konsey, yürütmenin durdurulması istemiyle Bölge İdare Mahkemesi ne başvurdu. Adli süreç devam ederken İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geçen 31 Ocak da okula gönderilen yazıda okulun boşaltılarak Gelemen YİBO ya taşınması istendi. Okulda eğitim gören 300 öğrencinin velisi bu isteğe tepki gösterdi. Bunun üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından taşınma kararı eğitim yılı sonuna ertelendi.
\n
\n  
\n
\n ÖĞRENCİLER MAĞDUR OLMASIN
\n
\n Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, mevcut arazinin Diyanet İşleri Başkanlığı na devrinin yapıldığını belirterek, Öğrencilerimizin mağdur olmaması için okulun taşınmasını eğitim yılı sonuna erteledik. Ancak, devir işlemi gerçekleştiği için yıl sonunda okulun taşınması gerçekleşecek diye konuştu.  
\n
\n  
\n
\n AMACI MERAK EDİYORUZ
\n
\n Atakum Kent Konseyi Başkanı Murat Erkan da yargı süreci devam ederken okulun başka binaya taşınmak istenmesine şöyle tepki gösterdi: Bu kurumu buradan çok uzak mesafeye götürmenin amacını merak ediyoruz. Bu karar alınırken kimlere soruldu? İnancımızda protokol diye bir tabir yok. Herkes Allah ın önünde eşittir. Ne yazık ki okul bulunduğu alana yürüme mesafesinde 5 cami bulunmakta. Bu camiler ne yazık ki cemaatten yoksun durumda. Bunlar dururken buraya başka bir caminin kütle olarak yapılması inancımıza da sığmıyor.  
\n
\n  
\n
\n YARGI KARARI BEKLENSİN
\n
\n Okulun taşınmak istediği Tekkeköy İlçesi ndeki Gelemen YİBO binasının mevcut yapının 3 te 1 i kapasitesinde olduğunu anlatan  Erkan, Burada uygulama laboratuvarları da yok. Teknik eleman yetiştiren okulda sadece teorik eğitim mi vereceksiniz? Mevcutta yatakhanelerde 4 öğrenci aynı odada kalırken gidecekleri binada 8 öğrenci aynı odada kalacak. Okulun şu anki şekilde eğitime devam etmesini istiyoruz. İdarecilerin de en azından yargı süreci sonunda çıkacak karara göre karar vermelerini bekliyoruz.
\n
\n  
\n
\n DHA 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

AK Parti'de başvurular sona erdi! İşte Samsun aday adayı listesi

1 AK Parti'de başvurular sona erdi! İşte Samsun aday adayı listesi

Samsunspor eski teknik direktörü hayatını kaybetti

2 Samsunspor eski teknik direktörü hayatını kaybetti

Tuğla yüklü kamyon uçuruma devrildi: 2 ölü, 1 yaralı

3 Tuğla yüklü kamyon uçuruma devrildi: 2 ölü, 1 yaralı

Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

4 Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

Kendine yeten kulüp

5 Kendine yeten kulüp

 Samsun'da kahreden cenaze! Baba ve oğlu yan yana

6 Samsun'da kahreden cenaze! Baba ve oğlu yan yana

Samsun'da seçim yarışı hızlandı

7 Samsun'da seçim yarışı hızlandı

Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

8 Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

Sarıyer-Yılport Samsunspor maçı ne zaman hangi kanalda saat kaçta?

9 Sarıyer-Yılport Samsunspor maçı ne zaman hangi kanalda saat kaçta?

Yılport Samsunspor'a ceza

10 Yılport Samsunspor'a ceza