Karakurt tan yol tepkisi

Samsun İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Karakurt, yol ağına alınması istenen yollarla ilgili hiçbir çalışma yapılmadığını belirterek, Bu taleplerin yapıldığı yolların ulaşacağı mahalleler bizim için çok önemli dedi\r\n

Karakurt tan yol tepkisi
\n   Samsun İl Genel Meclisi 4. toplantısı, Meclis Başkanı Mustafa Karakurt Başkanlığı nda gerçekleştirildi. Toplantıda, Köylere Yönelik Hizmet Komisyonu ile İl Özel İdaresi Meclis ve Encümen Yazışmalar ve Karar Takip Komisyonunun hazırladığı rapor okundu. Raporun ardından konuşan Meclis Başkanı Karakurt,  meclis üyeleri tarafından yol ağına alınması için kontrol kesim numarası verilmesi talep edilen yollarla ilgili hiçbir çalışma yapılmadığını kaydederek, bu konu hakkında önerge veren meclis üyelerinin neden söz hakkı almak istemediğini sordu.
\n
\n  
\n
\n İTİRAZ ETMELİSİNİZ
\n
\n Karakurt üyelerin bu rapora itiraz etmesi gerektiğini belirterek, Bu hususta önerge vermiş arkadaşlardan herhangi bir kişinin bu raporu itiraz etmesinin uygun olacağını düşünüyorum. Çünkü raporda kontrol kesim numarası olmayıp da kontrol kesim numarası verilmesinin talep ettiğimiz yollarla alakalı olarak hiçbir çalışma yapılmadığı ifade ediliyor. Gerekçe olarak da İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinden bahisle ünite tescili şartlarının yerine getirilmesinden bahsediliyor. Yani bu tekliflerin yapıldığı yolların ulaşacağı mahalleler, üniteler ayrıca genelge de bizim için önemlidir. Bu yollar, genelgede yer alan ünite tanımına uymayan yerlerden miymiş şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n
\n TALİMAT VERDİK
\n
\n Konu hakkında açıklama yapan Alt Yapı Daire Başkan Vekili Mustafa Kemal Öztürk ise, 2012 yılında, yüksek planlama kurulunun verdiği karara da dayanarak kontrol kesim numarası olmayan yolların İl Özel İdaresi kanunu ve İl Genel Meclisi’nin yetkisiyle kararlaştırılan, şu anda ulaşıma açık olan veya yeni yol yapılmasını isteyen yerler için çalışmaların yapılmasına dair talimat verdik. Kontrol kesimi verilen Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce, İçişleri Bakanlığı’na devredilen köy yolu ağının yeniden haritalara işlenme çalışmaları başlatıldı. 2005 yılından itibaren kontrol kesim numarası verilmesi istenilen yolların kararda geçen şekline göre İl Genel Meclisi (İGM) rumuzu ile kontrol kesimi verilerek haritalara işlenme çalışmalarını önümüzdeki günlerde başlatacağız. Bu sene sonuna kadar belediyeye devredeceğimiz köy yolu ağının içinde Köy Hizmetleri’nden devreden kontrol kesim numaralarının yanında İl Genel Meclisi’nce kontrol kesim numarası verilmesi istenilen yolların tamamına İGM rumuzu altında kontrol kesim numarası vermiş olacağız” diye konuştu.
\n
\n Mecliste ayrıca, Eğitim Araştırma Hastanesi kampüsü içerisine hasta oteli yapılması ve  otelin isminin İl Genel Meclisi Hasta Yakını Misafirhanesi olmasına karar verildi.
\n
\n  
\n
\n Ayşe KUŞCU  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

1 8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu