HER YIL 100 BİN KİŞİ ÖLÜYOR

Samsun Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Ertan Uzun, “Ülkemizde her yıl yaklaşık 100 bin kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir” dedi. \r\n

 HER YIL 100 BİN KİŞİ ÖLÜYOR
\n  
\n
\n Uzm. Dr. Ertan Uzun, “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” kapsamında açıklama yaptı. Sigaranın, doğum öncesi dönemden başlayarak, çocuk ve erişkinlikte ölüme kadar götüren 50’nin üzerinde sağlık sorununa yol açtığını belirten Uzun, “Bu sorunlar arasında kalp ve damar hastalıkları, akciğer kanseri ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) öne çıkmaktadır. Önlenebilir hastalık ve ölüm sebeplerinin en önde gelenlerinden biridir. Günümüzde yüzde 80’i gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere; dünyada 1.3 milyar kişi, ülkemizde ise 15 milyon kişi sigara içmektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 100 bin kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Sigara, içenleri olduğu kadar çevresindeki kişileri de etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) tahminlerine göre, 700 milyon çocuk yani dünyadaki çocukların yarısı sigara dumanına maruz kalmaktadır. Her yıl 600 binden fazla kişi sigara dumanına maruz kalmanın sonucu ölmektedir” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n 2012 YILINDA YÜZDE 27’YE DÜŞTÜ
\n
\n Tütün kontrolü çalışmaları konusunda Türkiye’nin örnek bir ülke olduğunu belirten Uzm. Dr. Ertan Uzun
\n
\n “Küresel Yetişkin Tütün Araştırmaları sonuçlarına göre 2008 yılında yüzde 31.2 olan ülke genelindeki sigara kullanma oranı, 2012 yılında yüzde 27’ye düşmüştür. Toplumu pasif sigara dumanının zararlarından korumanın yegâne yolu sigara kullanımının bütün kapalı alanlarda yasaklanmasıdır. Sigara içimi bir tür bağımlılıktır ve DSÖ sigara bağımlılığını bir hastalık olarak tanımlamıştır. Sigara içmekte olan pek çok kişi sigara içmeyi sürdürmek istemedikleri halde bağımlılık nedeniyle bu isteklerinde başarılı olamamaktadır” şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n
\n SİGARA BIRAKMAK İSTEYENLERE DESTEK
\n
\n Sigara bırakmak isteyenlere destek olmak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından ALO 171 ‘Sigara Bırakma Danışma Hattı’nın açıldığını ifade eden Uzun, “Danışma hattına gelen çağrılar, sigara bırakma konusunda eğitim almış operatörler aracılığı ile 7/24 saat hizmet verecek şekilde karşılanmaktadır. Danışanlara sigaranın zararları hakkında bilgi aktarılmakta ve sigara kullanım alışkanlıklarını tespit etmeye yönelik bağımlılık değerlendirme ölçeği uygulamaktadır. Yapılan değerlendirme sonucunda bağımlılık düzeylerine göre kişiler sigara bırakma polikliniğine yönlendirilmektedir. Sigara Bırakma Polikliniklerinde ise yine bu konuda eğitim almış hekimler tarafından sigara bırakma planı yapılarak kişilerin takibinin yapılması sağlanmaktadır” açıklamasında bulundu.
\n
\n  
\n
\n PASİF OLARAK TÜTÜN DUMANINA MARUZİYETİ ENGELLENME
\n
\n Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Ertan Uzun şöyle konuştu: “Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi kapsamında Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü ve 17 ilçe toplum sağlığı merkezi bünyesinde oluşturulan tütün denetim ekipleri tarafından yapılan denetimlerle pasif olarak tütün dumanına maruziyet engellenmeye çalışılmaktadır. Ayrıca toplumun tüm kesimlerine sigara kullanımının önlenmesiyle ilgili eğitimler düzenlenmektedir. Yine Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi, Bafra Devlet Hastanesi, Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi’nde (KETEM) olmak üzere üç sigara bırakma polikliniğinde sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımıza hizmet verilmektedir.”
\n
\n Tüm dünya ülkelerinde, tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı zararlı etkilerinin önlenmesi amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında her yıl 9 Şubat’ın “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” olarak kutlandığını hatırlatan Halk Sağlığı Müdürü Uzun, açıklamasını şöyle tamamladı:
\n
\n “Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü vesilesiyle hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenleyerek halkın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesini hedeflemekteyiz. Gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından korumak ve onlara temiz hava sağlamak adına 9 Şubat’ı başlangıç kabul ederek sigara içen tüm vatandaşlarımızı sigara bırakma polikliniklerine bekliyoruz.”
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Zabıta görevlisi boş arazide ölü bulundu

1 Zabıta görevlisi boş arazide ölü bulundu

Katil zanlısından 'pes' dedirten cevap: 'Cinayeti zevkten işledim'

2 Katil zanlısından 'pes' dedirten cevap: 'Cinayeti zevkten işledim'

Samsun'da otomobil ile tır çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı

3 Samsun'da otomobil ile tır çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı

Aracın çarptığı yavru ayı sergileniyor

4 Aracın çarptığı yavru ayı sergileniyor

Bolu'da silahlı kavga: 1 yaralı

5 Bolu'da silahlı kavga: 1 yaralı

Önce refüje çarptı, ardından cayır cayır yandı

6 Önce refüje çarptı, ardından cayır cayır yandı

Sancaktepe'de otomobil su kanalına uçtu

7 Sancaktepe'de otomobil su kanalına uçtu

Dur ihtarına uymadı aracı bırakıp kaçtı

8 Dur ihtarına uymadı aracı bırakıp kaçtı