Kaptan iyi olunca dalganın boyunun önemi yok

Başbakan Yardımcısı Arınç, Fırtınalar artık ekonomi gemisinin rotasını değiştirmemektedir. Kaptan iyi olunca dalganın boyunun bir önemi yoktur dedi.\r\n

Kaptan iyi olunca dalganın boyunun önemi yok
\n  
\n
\n Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Rumelili Sanayici ve İşadamları Derneği (RUMELİSİAD) tarafından Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi nde (AKKM) bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, geçen sene zirvenin, Balkan Savaşları nın 100 üncü yılı dolayısıyla Balkan Savaşları ndan Balkan Barışına temasıyla gerçekleştirildiğini hatırlattı.
\n
\n  
\n
\n Zirvenin bu yıl da yapılmasının, Balkanlar da barışın devamlılığı adına ümit verdiğini vurgulayan Arınç, Barış ve huzuru arayan bizler, ekonomik bütünleşmeyi ve ilişkileri bu amaca vesile yaparak Balkanlar ın eski ihtişamlı günlerine dönmesi için çaba ve gayret içindeyiz değerlendirmesinde bulundu.
\n
\n  
\n
\n Tarihten gelen bağlar ve birlikte yaşama kültürünün, belli zamanlarda fetret dönemleri yaşasa da bugün parlak bir geleceğe ilerlediğini anlatan Arınç, yaşanan coğrafyanın keşfedilmesi ve Balkanlar ın yeniden güçlü bir cazibeler bölgesi haline dönüştürülmesi gerektiğini bildirdi.
\n
\n  
\n
\n Fırtınalar ekonomi gemisinin rotasını değiştirmedi
\n
\n  
\n
\n Arınç, ekonomi ve siyaset alanları için siyam ikizleri gibi birbirinden ayrılamaz benzetmesi yaptığını anımsattı. Siyaset iyi bir seyirdeyse ekonomide yükselişlerin yaşandığını, ekonomi yükselirken siyasetin daha da güçlendiğini kaydeden Arınç, şu değerlendirmelerde bulundu:
\n
\n  
\n
\n Birbirini besleyen ve doğrudan etkileyen bir sistemin çarkları olarak siyaset ve ekonomiyi, bir devletin gücünün en önemli göstergeleri olarak görebiliriz. Bu değerlendirmelere rağmen Türkiye olarak farklı bir tecrübeyi daha yaşıyoruz. Ekonomiyi öyle bir noktaya taşırsınız ki siyasetteki kıpırdanmalar, ekonomiyi sarsmaz. Bir benzetme yapmak gerekirse 6 şiddetinde depreme dayanıklı bir bina yaparsınız, 6 şiddetini geçen depremlerde bina yıkılır. Bir bina yaparsınız, 8 şiddetinde depreme dayanıklıdır. Öyle bir afet olması gerekir ki bu binayı yıksın. İşte Türkiye ekonomisi, 2002 yılında 5 şiddetindeki artçı sayılabilecek siyasi depremlerde bile yıkılan görüntüsünden bugün 8 şiddetine kadar gelebilecek siyasi depremlere dayanıklı bir konuma gelmiştir. Son iki ayda yaşanan siyasi mühendisliklerin ekonomimize etkisi, sınırlı ve telafi edilebilir olmuştur. Sınırlı derken döviz kurlarında nispi bir artış olmuştur. Bu artışın bir kısmı doğal ve küresel gelişmelerden de etkilenmiştir. Telafi edilebilir derken işte 2014 ocak ayı ihracat rakamları açıklandı ve Türkiye tarihinin rekoru kırıldı. Balkan ülkeleri arasında da gelişmesi gereken turizm alanında, yine Türkiye nin birçok şehri turist ve gelir rekorları kırdı. Bu gelişmeler çerçevesinde yapmamız gereken çıkarım şudur; ülkemizde son 10 yılda siyaset o kadar iyi bir ekonomi yönetimi sergilemiştir ki çalkalanmalar, fırtınalar artık ekonomi gemisinin rotasını değiştirmemektedir. Kaptan iyi olunca dalganın boyunun bir önemi yoktur. Ülkemizde siyasetin itibarına yapılan yatırım sayesinde bugün milletin karşısına dimdik ve gururla çıkıyoruz.
\n
\n  
\n
\n Türkiye yükseldikçe Balkanlar ve yakın coğrafyamız da yükselecektir
\n
\n  
\n
\n Arınç, şunları kaydetti: Zihnimizde, kalbimizde, ülkemizin, bölgemizin, mağdur ve mazlum halkların haklarını savunmaktan başka bir düşünce yoktur. Gecemiz gündüzümüz, dünyada yaşanan haksızlıklara ve mağduriyetlere karşı dimdik duran bir Türkiye içindir. Bu duruş, bir hedef ve idealin yansımasıdır. Türkiye ye inanan, bölgesine inanan, barışı, huzuru ve kalkınmayı önceleyen bir stratejinin yansımasıdır. Şundan kimsenin şüphesi olmasın; Türkiye hem yabancı hem de yerli yatırımcının yükselen yıldız olarak gördüğü bir ülke olmaya devam edecektir. Türkiye yükseldikçe Balkanlar ve yakın coğrafyamız da yükselecektir. Bu, ülkemizin, Balkanlar dan gelen siz değerli dostlarımıza verdiği net bir mesajdır; Türkiye ye güvenin, tarihte olduğu gibi biz sizin en yakın dostunuz, kardeşiniz ve müttefikiniz olarak geleceğe emin adımlarla yürüyoruz.
\n
\n  
\n
\n Daha sonra Arınç, zirvenin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek Balkan ülkelerinin temsilcilerine birer plaket verdi.
\n
\n  
\n
\n Türkiye yi bir Fetret Dönemi ne sokmak isteyenler var
\n
\n  
\n
\n Başbakan Yardımcısı Arınç, Büyükşehir Belediyesince merkez Osmangazi ilçesi Fatih Mahallesi nde yaptırılan 30 metre genişlik ve bin 200 metre uzunluğa sahip yolun açılış törenine katıldı.
\n
\n  
\n
\n Arınç, Türkiye yi bir Fetret Dönemi ne sokmak isteyenler var. Biz de Türkiye de, Devlet-i Aliyye yi fetretten çıkaran Çelebi Mehmedlere muhtacız. Allah ondan razı olsun dedi.
\n
\n  
\n
\n Boş gürültülere, dedikodulara, iftiralara bakmayın
\n
\n  
\n
\n Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, partisinin Gemlik Belediye Başkan adayı Refik Yılmaz ın seçim bürosunun açılış töreninde yaptığı konuşmada da şunları kaydetti:
\n
\n  
\n
\n 1950 den sonra Türk siyasi hayatına bakın, böylesine büyük bir başarı başkalarına nasip olmamış. Allah a hamdederiz, bize böyle bir başarı nasip etti. Milletimize teşekkür ederiz. Bakmayın son günlerdeki birtakım dedikodulara, iftiralara, çekememezliklere, ağızlardan ağızlara yayılan söylentilere. Hamdolsun alnımız açık, başımız dik, attığımız her adımın, söylediğimiz her sözün, yaptığımız her işin hesabını veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Bizim aramıza kimse nifak sokamaz. Biz aynı hizmete aynı heyecanla koşan insanlarız. Allah yardımcımızdır. İnşallah milletimiz bu hizmetlerden memnun olacaktır.
\n
\n  
\n
\n Daha sonra Arınç, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve bazı Bursa milletvekilleriyle seçim bürosunun açılış kurdelesini kesti.
\n
\n  
\n
\n Arınç, Gemlik Belediyesince inşa ettirilen kapalı pazar yerinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada ise Yılmaz ın, ilçede çok önemli bir projeyi daha faaliyete geçireceğini anlattı.
\n
\n  
\n
\n Kendilerine yönelik 11 yıldır süren güveni, hükümet olarak hiçbir zaman boşa çıkarmadıklarını vurgulayan Arınç, şöyle konuştu: 
\n
\n  
\n
\n 11 senedir siz bize güvendiniz, biz çalıştık. Çalıştık, bizi daha çok desteklediniz. Şu anda bile oy oranımız, bugün milletvekili seçimi yapılacak olsa yüzde 50 nin altında değil. Kim ne derse desin, siz benim sözüme bakın, en düşük rakam yüzde 47-48. Allah ın izniyle yarın sandık kurulsa göreceksiniz ki biz yine yüzde 50 lerin üzerinde olacağız. Allah dilerse verir, verdirir, gönüllere koyar AK Parti yi. Hizmette sınır olmaz. Kim ne derse desin, boş gürültülere, dedikodulara, iftiralara bakmayın. Allah bizi biliyor, millet bizi tanıyor ve güveniyor. Çok şükür neler geldi geçti bu memleketten. 3, 4, 5 partili ne koalisyonlar, kırmızı plaka heveslisi ne bakanlar, çıkarı için memlekete kötülük yapmaya çalışan ne siyasetçiler gördük ama çok şükür biz hamdolsun dümdüz gidiyoruz, düşe kalka ama dosdoğru gidiyoruz. Eğilmedik, bükülmedik, gecemizi gündüzümüzü milletimize verdik. Çok şükür 6 senede 17 bin kilometre bölünmüş yol yaptık. Türkiye nin neresinden neresine gidin, hamdolsun en güzel hizmetleri göreceksiniz.
\n
\n  
\n
\n Arınç, konuşmasının ardından butona basarak temele ilk harcı döktü.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da evlat dehşeti!

1 Samsun'da evlat dehşeti!

Samsunlu ünlü Youtuber Emre Özkan son yolculuğuna uğurlandı

2 Samsunlu ünlü Youtuber Emre Özkan son yolculuğuna uğurlandı

Kemal Dikmen geri döndü

3 Kemal Dikmen geri döndü

Samsun'da genç babasını bıçakladı

4 Samsun'da genç babasını bıçakladı

Karadeniz'de kar yağışı etkili oluyor

5 Karadeniz'de kar yağışı etkili oluyor

Samsun, 50 milyonu kaybetti

6 Samsun, 50 milyonu kaybetti

Nuri ve Erhan İdmana çıkmadı

7 Nuri ve Erhan İdmana çıkmadı

Samsun CHP'de adaylar belirlendi

8 Samsun CHP'de adaylar belirlendi

Taner Taşkın: 'Şampiyonluk maçı değil'

9 Taner Taşkın: 'Şampiyonluk maçı değil'

Samsun'da iğrenç olay! Kadını araca bindirip...

10 Samsun'da iğrenç olay! Kadını araca bindirip...