Çapraz nakille hayat buldular

Samsun’da yaşayan Torgay ailesi ile Sivas’ta yaşayan Çakmak ailesi, böbrek nakli için başvurdukları Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde çapraz nakil yöntemiyle sağlıklarına kavuştu. \r\n

 Çapraz nakille hayat buldular
\n  
\n
\n Samsun’da oturan 50 yaşındaki Sultan Torgay, şeker hastalığına bağlı olarak böbrek yetmezliği rahatsızlığı nedeniyle 1 yıldır diyalize bağlı olarak yaşıyordu. 29 yıllık eşi Necati Torgay ın (52) bağışta bulunmak istemesi üzerine yapılan tahliller sonucunda doku ve kan gruplarının uyuşmadığı tespit edildi. Bunun üzerine aile Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne gelerek böbrek nakli için başvuruda bulundu. 
\n
\n  
\n
\n BÖBREKLERİNİ BİRBİRLERİNE BAĞIŞLADILAR
\n
\n Aynı dönem içerisinde Sivas’ta yaşayan Mustafa Çakmak (45) da bir yıla yakın süredir diyalize bağlı olarak yaşamını sürdürüyordu. Çakmak, diyalizin verdiği acıya dayanamadığı ve hayatını olumsuz etkilediği için börek nakli başvurusunda bulundu. Çakmak ailesi, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakil Merkezi’nden olumlu yanıt gelmesi üzerine Antalya’ya gelerek verici aile olan Torgay ailesi ile tanıştı. Çapraz nakil yöntemiyle Sultan Togay’a Mustafa Çakmak’ın eşi Ayşe Çakmak böbrek bağışında bulundu. Sultan Torgay’ın eşi Necati Togay da Mustafa Çakmak’a böbreğini bağışladı.
\n
\n  
\n
\n ARAMIZDA KARDEŞLİK OLUŞTU
\n
\n Operasyonun ardından böbrek hastası Sultan Torgay sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu belirterek, “Samsun’dan geldim. Şeker hastalığım vardı. Akdeniz Üniversitesi’ne gelmeye karar verdik. Çapraz nakle başvurduk. Diğer aile de geldi. 14 ay diyalize bağlı kaldım. Tanıdıklarımız Akdeniz Üniversitesi’ni tavsiye edince gelip nakil olmaya karar verdik. Tahlillerimiz olumlu çıktı. Herkese tavsiye ediyorum. Sivas’tan gelen aileyle tanıştık, kaynaştık ve benim eşim onun eşine böbrek verdi, onun eşi de bana böbrek verdi. Birbirimize gidip geleceğiz, aramızda bir kardeşlik oluştu” dedi.
\n
\n  
\n
\n YENİDEN DOĞMUŞ GİBİYİM
\n
\n Nakilden sonra kan kardeşi olduklarını belirten Mustafa Çakmak ise, “Tahlillerimizi yaptık uyumlu çıktı ve nakil olduk. Eşim, Sultan Torgay’a böbrek bağışında bulundu Sultan Hanım’ında eşi bana böbreğini verdi ikimizde iyileştik. Kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Ömür boyu gidip geleceğiz birbirimize kan kardeşi olduk, ayrılmayız” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n İHA  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunlu ünlü youtuber'ın öldüğü stüdyo harabeye döndü!

1 Samsunlu ünlü youtuber'ın öldüğü stüdyo harabeye döndü!

14 Kasım Çarşamba Samsun hava durumu..

2 14 Kasım Çarşamba Samsun hava durumu..

Samsun'da evlat dehşeti!

3 Samsun'da evlat dehşeti!

Ceza kapıda

4 Ceza kapıda

Dersimiz Sarıyer

5 Dersimiz Sarıyer

Kemal Dikmen geri döndü

6 Kemal Dikmen geri döndü

Karadeniz sahil yolunda kaza: 4 yaralı

7 Karadeniz sahil yolunda kaza: 4 yaralı

2 araç birbirine girdi: 1 yaralı

8 2 araç birbirine girdi: 1 yaralı

Samsun, 50 milyonu kaybetti

9 Samsun, 50 milyonu kaybetti

Taner Taşkın: 'Şampiyonluk maçı değil'

10 Taner Taşkın: 'Şampiyonluk maçı değil'