MEB tasarısına eğitim sendikalarından tepki...

Hükümet tarafından meclis gündemine sunulan MEB in Görevleri, Personeli ve Teşkilat Yapısında Değişiklik Öngören Kanun Tasarısı nda yer alan dershane öğretmenleriyle ilgili düzenlemeye, eğitim sendikaları tepki gösterdi\r\n

 MEB tasarısına eğitim sendikalarından tepki...
\n    Hükümet tarafından TBMM gündemine sunulan, MEB in Görevleri, Personeli ve Teşkilat Yapısında Değişiklik Öngören Kanun Tasarısı nı eğitim sendikaları değerlendirdi. Eğitimciler, kanun tasarısında yer alan, dershane öğretmenlerinin mülakatla MEB kadrosuna alınma talebinin, atama bekleyen yaklaşık 300 bin öğretmene haksızlık yapılacağı yönünde görüş bildirdi.
\n
\n  
\n
\n ATANAMAYANLAR MAĞDUR EDİLMEMELİ
\n
\n Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) Samsun Şube Başkanı Nejdet Güneysu, Atama bekleyen 300 bine yakın öğretmenin olduğu bir ortamda, KPSS ve alan sınavı şartı aranmaksızın Bakanlığa ayrılmış öğretmen kadrolarına dershane ve etüt merkezi öğretmenlerinin atanması, atama bekleyen öğretmenlerin haklarının ihlalini teşkil edecektir. Bu nedenle, dershane ve etüt merkezi öğretmenlerinden Bakanlık kadrolarına atanacaklar yönünden, 2014 yılı için ayrılan 40 bin öğretmen kadrosu kontenjanına dokunmaksızın yeni kadro tahsisi yapılmalı, dershane ve etüt merkezleri öğretmenlerinin formasyonlarına bakılmalı, atama bekleyen öğretmenlerimiz mağdur edilmemelidir dedi.
\n
\n  
\n
\n ATAMALARI DA ETKİLER
\n
\n Türk Eğitim-Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, Hiçbir altyapı hazırlanmadan, planlama yapılmadan, dershaneleri ihtiyaç olmaktan çıkarmadan dershaneleri kapatmaya hazırlanan hükümet, önümüzdeki günlerde eğitim-öğretimde kapatılmaz yaraların açılmasına neden olacaktır. TBMM ye sevk edilen yasa tasarısında, sendikamızın şiddetle karşı çıktığı dershane öğretmenlerinin MEB kadrosuna alınması hususu yer almıştır. Dershane öğretmenlerinin KPSS siz sözlü sınavla MEB kadrosuna alınmasının, yıllarca KPSS ye giren, öğretmen olamadıkları için intihar eden, alın teri ve gözyaşı döken öğretmenlere ciddi haksızlıktır. Bu haksızlığa uğrayan öğretmenler şimdi ne yapacak? MEB de var olan torpil ve adam kayırma furyası, öğretmen atamalarına da sıçrayacaktır. Bu uygulama; sırf yandaş diye, hiçbir kritere bağlanmadan dershane öğretmenlerinin, MEB de istihdam edilmesi anlamına gelmektedir diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n MAĞDURİYETLER KARŞILANMADI
\n
\n Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Samsun Şube Başkanı Metin Erol, Dershanelerde çalışan ve çoğu güvencesiz olan öğretmenlerin sayısı 52 bindir. Getirilen düzenleme dershane öğretmenlerinin sorunlarına çözüm üretmemektedir. Taslakta dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezleri işyerlerinde öğretmen olarak çalışmakta olan öğretmenlerden, 1 Temmuz 2015 tarihi itibarıyla en az 6 yılını dolduranların sözlü sınav ile MEB e bağlı kurumlarda uygun kadrolara atanması öngörülmektedir. Bu değişiklik her açından eksiktir ve dershane öğretmenlerinin mağduriyetini karşılamadığı gibi, ataması yapılmayan 300 bini aşkın işsiz öğretmen açısından da sıkıntılıdır şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n
\n ÖNCELİK ATANAMAYANLARDA OLMALI
\n
\n Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara ise şunları söyledi: Yapılan değişiklikler sonucunda, dershanelerde 6 yılını dolduran öğretmenler, KPSS yi kazanma koşulu, pedagojik formasyon ve diğer yeterliliklerine bakılmadan, mülakatla MEB in kadrolarına alınacaktır. Bu durum yıllardır atama bekleyen 300 bin genç öğretmenimize yapılan en büyük haksızlık olacaktır. Biz dershane öğretmenlerinin kamuda çalışmasına karşı değiliz. Ancak öncelikle atama bekleyen öğretmenlerin sorunları çözülmelidir.  
\n
\n  
\n
\n Ersin DEMİR 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

1 Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

Çalan alarm yangının faciaya dönüşmesini önledi

2 Çalan alarm yangının faciaya dönüşmesini önledi