Bu yasayla internete asla sansür gelmiyor

Başbakan Erdoğan, internet yasasıyla asla sansür gelmediğini ifade ederek, İnternet düzenlemesiyle kişilik haklarını güvence altına alıyoruz dedi.\r\n

Bu yasayla internete asla sansür gelmiyor
\n   Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, AK Parti nin kasetler yoluyla yıpratılmak istendiğini belirterek, buna boyun eğmeyeceklerini söyledi. Erdoğan, Eğer buna boyun eğersek milletin emanetine ihanet etmiş oluruz. Eğer buna boyun eğersek Türkiye nin geleceğini karartmış oluruz dedi. 
\n
\n  
\n
\n İnternet düzenlemesiyle kişilik haklarını, mahremiyetin gizliliğini koruma altına aldıklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
\n
\n  
\n
\n Bir ses, bir görüntü kaydının engellenmesi 5 gün alıyordu. Eğer siz buna 5 gün ses çıkarmazsanız, 5 gün buna müdahale etmezseniz bunu Türkiye de duymayan kalır mıydı? Şimdi yapılan ne? Biz diyoruz ki hemen buna TİB müdahale eder. Mahkeme karar verinceye kadar kişilik hakları zaten zedeleniyor. Mahremiyetin gizliliği ihlal ediliyordu. İtibar suikasti yapılıyordu. İşte burada TİB şikayetleri anında değerlendirecek, erişimi engelleyecek ve ardından mahkeme kararını bekleyecek. Hiç kimse fişlenmeyecek, hiç kimsenin internetteki verileri depolanmayacak. Çok önemli bir şey. Hiç kimsenin özgürlüğü ihlal edilmeyecek.
\n
\n  
\n
\n İnternetin, özgürlüklerin karşısında olsak bunları yapar mıydık?
\n
\n  
\n
\n Göreve geldiklerinde Türkiye de geniş bant internet abonesi sayısının 20 bin olduğunu, şu anda ise bu rakamın 34 milyonu aştığını kaydeden Erdoğan, 20 bin nerede 34 milyon nerede. İnternete karşı olan bir iktidar böyle bir imkanı, böyle bir zemini hazırlar mı? Biz bunu hazırladık. Ama bunu ne batılı biliyor, ne ülkemizdeki bu konularla ilgilenmeyen çevreler biliyor. Bakın 20 binden 34 milyona bizim dönemimizde internet ağı genişledi diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n Bütün okullara internet erişimi sağladıklarını vurgulayan Erdoğan, ayrıca yükseköğrenim yurtlarına da ücretsiz internet erişimi sağladıklarını belirtti. Erdoğan, Çocuklarımızın internetle eğitim almasının altyapısını biz hazırladık. Bize kimse bu konuda ders veremez. Bu işi yapan biziz. Bu adımları atan biziz, bu yatırımları yapan biziz şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n
\n Şu ana kadar 63 bin tablet bilgisayar dağıttıklarını anımsatan Erdoğan, gelecek haftalarda 600 bini aşkın tablet bilgisayar dağıtacaklarını, bütün hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Dağıtım töreni yapacaklarını bildiren Erdoğan, Şimdi bu hafta bu 600 binlik paketin 100 bin bilgisayarını inşallah dağıtıyoruz. Önümüzdeki bir ay içinde de 675 bin tablet bilgisayarı inşallah çocuklarımıza dağıtmış olacağız dedi.
\n
\n  
\n
\n Allah aşkına internetin, özgürlüklerin karşısında olsak bunları yapar mıydık? diye soran Erdoğan, şunları kaydetti:
\n
\n  
\n
\n Ama her şeyi herkesin görmesi lazım. Şu anda sadece Türkiye de değil, başta AB ülkeleri ve ABD olmak üzere dünyanın hemen her ülkesinde siber zorbalık adı verilen çok ciddi bir sorun var. İnternette görüntüleri çekilip yayımlanan, bundan dolayı intihar edenler, cinayet işleyenler var. Başta AB ve ABD olmak üzere birçok ülkede internetle ilgili düzenlemeler var. Daha yakın zamanlarda ABD de biliyorsunuz twitter üzerinde Amerika yı yerle bir edeceğiz diye şaka yollu mesaj atan iki İrlandalı geceyi cezaevinde geçirdiler, ardından da hemen sınırdışı edildiler. İnternet üzerinden dolandırılanlar var, internet üzerinden tacize uğrayan çocuklar var. Her türlü ahlaksızlığın, edepsizliğin, dolandırıcılığın fırsat kolladığı, siber zorbaların cirit attığı bir internet dünyası var. Her ülkede de bu saldırılara karşı alınmış tedbirler var.
\n
\n  
\n
\n Türkiye de siber zorbalığın bir türü de işte kaset siyasetidir. Biz yeni düzenlemeyle buna karşı mücadele veriyoruz. Çocuklarımızı, gençlerimizi korumanın yanında özel hayatı, mahremiyeti korumanın yanında siyaseti ve milli iradeyi ağır bir tehditten korumaya çalışıyoruz. Hedefimiz budur. Aklı olan, vicdanı olan en önemlisi de evde küçük çocuğu olan hiçbir insan bu düzenlemeye karşı çıkmaz, çıkamaz.  Hele hele CHP gibi MHP gibi siber zorbalığın acısını çekmiş partiler böyle bir düzenlemenin karşısında duramaz.  Eğer duruyorlarsa biliniz ki orada bir başka sebep vardır, bir başka tehdit vardır. CHP nin, MHP nin üzerindeki o tehditi de biz kaldıracağız. Biz AK Parti siyasetine değil, Türkiye siyasetine güç kazandırmanın mücadelesini veriyoruz. Bu mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz. Biz bugün iktidarız, olur ya yarın olmayabiliriz. Millet bize bu makamları ehline  teslim edin dediğinde bir an bile tereddüt etmez, bu makamları eğer emaneti farklı birilerine vermenin sandıkta neticesi ortaya çıkıyorsa sahibine teslim ederiz. Bizim yolumuz bu. Ama bu emanet bizde olduğu müddetçe milli iradeyi, demokrasiyi, özgür siyaseti sonuna kadar savunmaya, güçlendirmeye devam edeceğiz. Sadece kendimiz, neslimiz için değil, Türkiye nin geleceği için, istikbali ve istiklali için gözümüzü kırpmadan  mücadele edeceğiz.
\n
\n  
\n
\n Sizi kimin, neyle tehdit ettiğini açıklayın  
\n
\n  
\n
\n Erdoğan, bir izleyicinin, paralel aday onlar diye bağırması üzerine, sözlerini şöyle sürdürdü:
\n
\n  
\n
\n Yıllarca hakaret ettikleri, en ağır ifadelerle yüklendikleri bu paralel yapının yedeğinde adeta birlikte uçuruma doğru ilerliyorlar. İşte onun için bu mesele sadece bir AK Parti meselesi değil. Bu mesele bir Türkiye meselesidir.  CHP ve MHP; bu gizli yapının, bu paralel yapının oyuncağı haline gelebilir ama biz gelmedik, gelmeyeceğiz. Biz irademizi asla sinsi yapılara teslim etmedik, etmeyiz, etmeyeceğiz. Biz üzerimizde kutsal bir emanet olarak taşıdığımız milli iradeyi, ipi uluslararası çevrelerin elinde olan bu paralel yapıya asla peşkeş çekmeyeceğiz. Hodri meydan ... Ellerinden geleni yapsınlar. Ellerinde hangi kirli araç varsa buyursunlar kullansınlar. Çiğ yemedik ki karnımız ağrısın. Abdestimizden şüphemiz yok ki namazımızdan şüphemiz olsun. Bakın bunu da buradan açıklıyorum; Mersin de validen belediye başkanına, AK Parti İl Başkanlığı ndan CHP ye, MHP den BDP ye kadar tüm partiler dinlenmiş ve bunlar kaydedilmiş. Sadece benim değil, sadece Cumhurbaşkanımızın değil, bakanların, milletvekillerinin, bürokratların, siyasetçilerin, sanatçıların, gazetecilerin görüşmeleri dinlenmiş. Bunlar şantaj amacıyla kullanılmış. Sen işadamı mısın, bak şunu, şunu yap, yapmadığın takdirde arkadan bu geliyor. Sıkıysa yapma. Çünkü kendilerine güveni yok. Şimdi CHP, MHP çıkıyor; sen hükümetsin gereğini yap diyor. Peki ben de soruyorum; o zaman HSYK ile ilgili anayasa değişikliğine niye yanaşmadınız? İşte biz bu düzenlemeyi bunun için yapıyoruz. Neden yanaşmadınız? HSYK yasa teklifi ile ilgili neden o kadar gürültü kopardınız? Paralel yapıyla ilgili ağzınızı niye bıçak bile açmıyor? Soruyorum; internet ile ilgili yaptığımız düzenlemeye neden destek vermiyorsunuz da karşı geliyorsunuz, itiraz ediyorsunuz? İnternet yasası işte bu...Paralel yapıyı, bu dinlemeleri, izlemeleri, ortam dinlemelerini, tüm bunları çökertmeye yöneliktir, niçin bunun yanında yer almıyorsunuz? Hükümet gereğini yapıyor ve yapacak. Ama siz neden uzakta duruyorsunuz? Siz neden Hükümet e engel çıkarıyorsunuz? Önce bunu bir açıklayın. Sizi kimin tehdit ettiğini, neyle tehdit ettiğini açıklayın.
\n
\n Bakın biz internet düzenlemesiyle en başta siyasetin ve siyasi partilerin üzerindeki çok çirkin, çok ahlaksız bir tehdidi ortadan kaldırıyoruz. Yaptığımız bu...Kasetlerle siyasetin dizayn edilmesinin önüne geçiyoruz. Dün kasetler yoluyla CHP dizayn edildi, MHP aynı şekilde tehdit edildi. Yapılmadı mı arkadaşlar? CHP nin Genel Başkanı hakkında Anayasa çalışmalarını yaparken bu sosyal medyaya düştüğün anda bunu ortadan kaldıran biz olduk. Yarım saat içinde Ulaştırma Bakanımız Sayın Yıldırım a talimat verdim ve süratle bunu engelledik, durdurduk. Benim CHP li kardeşlerim bunun farkında değiller mi? Biz bunu duymazdan gelebilirdik, orada kalabilirdi, bütün Türkiye bunu izleyebilirdi. Aynı şekilde CHP Genel Başkan Yardımcısı nın yine bu şekilde düşmedi mi? Düştü. Kim engelledi, biz engelledik, bunlar engellemediler. Aynı şekilde MHP grup başkanvekilleri, genel başkan yardımcıları sosyal medyaya bu şekilde düşmedi mi, siyasi hayatlarını bitirdiler. Kim yaptı? Paralel yapı...Kim durdurdu, biz durdurduk.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da polis memuru ölü bulundu!

1 Samsun'da polis memuru ölü bulundu!

Metincan Cici isyan etti

2 Metincan Cici isyan etti

Samsun'da trafik kazası: 6 yaralı

3 Samsun'da trafik kazası: 6 yaralı

Samsun'da öğrenci servisi kaza yaptı: 4'ü öğrenci, 5 yaralı

4 Samsun'da öğrenci servisi kaza yaptı: 4'ü öğrenci, 5 yaralı

CHP'de Atakum'a 5'inci aday

5 CHP'de Atakum'a 5'inci aday

Ahmet Altın yıkıldı

6 Ahmet Altın yıkıldı

Samsun'da dehşet saçmıştı... Ruh sağlığı hastanesine sevk edildi

7 Samsun'da dehşet saçmıştı... Ruh sağlığı hastanesine sevk edildi

Kritik hafta

8 Kritik hafta

Pilot Hamdi Yılmaz'ın meslektaşları yasta

9 Pilot Hamdi Yılmaz'ın meslektaşları yasta

20 Kasım Salı Samsun hava durumu! Soba zehirlenmelerine dikkat

10 20 Kasım Salı Samsun hava durumu! Soba zehirlenmelerine dikkat