KADINA ŞİDDETE 150. KEZ ‘HAYIR’ DİYECEKLER

Samsun’da faaliyet gösteren Düşevi Oyuncuları, gazetelerin üçüncü sayfalarından derlediği 3 Sayfadan Kadın Hikayeleri adlı oyunu 150. kez perdelerini açıyor. \r\n

KADINA ŞİDDETE 150. KEZ ‘HAYIR’ DİYECEKLER
\n  
\n
\n Gazetelerdeki gerçek yaşam hikayelerden yola çıkarak 3 Sayfadan Kadın Hikayeleri adı altında perdeye uyarlanan ve Türkiye nin birçok ilinde sahnelenen oyun Canik Kültür Merkezi’nde 17 Şubat’ta sahnelenecek. İl Özel İdaresi, ilgili kamu kurumları ve Düşevi Oyuncuları’nın ortaklaşa yürüttüğü Şiddete Dur De projesi ile 150 kez perdelerini açmış olacak.
\n
\n  
\n
\n Kadının toplum içerisinde maruz kalmış olduğu şiddete dair erkeğin nerede durduğu ve kimin gerçek özne olduğu üzerinde durulan oyunun yönetmenliğini ise Düşevi Oyuncuları Genel Sanat Yönetmeni Cem Kaynar üstleniyor. Şimdiye kadar Kadın sorunlarını ele alan birçok oyundan farklı bir anlatım tekniği ve kurgusu olan oyun töre, Laz kızı, ana, Mahur beste, Mahkum Kadın ve Gerdek adlı 6 bölümden oluşuyor.
\n
\n Konu hakkında açıklama yapan Düşevi Oyuncuları Genel Sanat Yönetmeni Cem Kaynar, 3 sayfadan Kadın Hikayeleri 2005 yılında arkadaşlarımızla Türkiye’de kadına şiddet olayının artmasından dolayı projelendirip, 2006 yılında oynamaya başladığımız bir oyun. Oyunun en büyük özelliği tiyatromuzun kurucularından olan rahmetli Yekta Keçeli’nin oyunun galasına 3 gün kala vefat etmiş onun yüzden bizim için ayrı bir değeri var. Oyundan 1.5 sene sonra kızımız Yağmur un doğmuş olması bizim için çok büyük mutluluk oldu. 3 sayfadan kadın hikayeleri tam 8 yıldır devam ediyor. Belediyelerle, valiliklerle, üniversitelerle ortak projeler çerçevesinde devam ediyor. Bu yılda İl Özel İdaresi’nin Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’na (OKA) vermiş olduğu Şiddete Dur De projesi çerçevesinde 150. kez oyunumuzu sahneleyeceğiz dedi.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da etkili sağanak! Dereler taştı

1 Samsun'da etkili sağanak! Dereler taştı

Samsun'da şok cinayet! Fındık bahçesinde...

2 Samsun'da şok cinayet! Fındık bahçesinde...

Samsunlular dikkat! Kar geliyor

3 Samsunlular dikkat! Kar geliyor

İlk yenilgisi

4 İlk yenilgisi

Samsun merkezli 'balık' operasyonu! 43 kişi ve işyerine ceza yağdı

5 Samsun merkezli 'balık' operasyonu! 43 kişi ve işyerine ceza yağdı

Samsun'da 5. kattan düşen kadın hayatını kaybetti

6 Samsun'da 5. kattan düşen kadın hayatını kaybetti

Sürücüler dikkat! 625 lira cezası var

7 Sürücüler dikkat! 625 lira cezası var

Samsun'da kanlı infazın zanlısı yakalandı!

8 Samsun'da kanlı infazın zanlısı yakalandı!

Samsun'da korkutan yangın

9 Samsun'da korkutan yangın

SAMULAŞ açıkladı! O mahalleye hizmet verilemiyor

10 SAMULAŞ açıkladı! O mahalleye hizmet verilemiyor