Ağaçlar bir ay erken çiçek açtı, çiftçi endişeli

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle meyve ağaçları bir ay önceden çiçek açarken, çiftçileri don korkusu sardı.\r\n

 Ağaçlar bir ay erken çiçek açtı, çiftçi endişeli
\n  Meyve ağaçlarının erken çiçek açması çiftçileri endişelendiriyor. Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Sabri Akçalar, Bursa da şeftali, deveci armudu, santa maria armudu, ayva ve kiraz üretiminin ağırlıklı yapıldığını söyledi. Sıcakların tehlikeli bir şekilde arttığını dile getiren Akçalar, don tehlikesinin kapıda olduğuna dikkat çekerek, Genellikle ağaçlar mart ayında çiçek açar. Ama bu yıl şubat ayının ilk günlerinde ağaçlar çiçeklendi. Ben bugün ilaçlama yaparken ağaçların çiçek açtığını bizzat gördüm. Hava şartları böyle devam ederse, ani bir don durumunda çiçekler dökülür, çiftçimiz bundan olumsuz etkilenir dedi.Akçalar, don ihtimaline karşı sigorta uyarısında bulunarak, Çiftçilerimizi bir kez daha ikaz ediyoruz. Don ürünlerimizi tehdit edebilir. Bu yüzden TARSİM sigortası yaptırın. Erken dona karşı hazırlıklı olalım. Çiçeklenmedeki hasarı sigorta karşılıyor. Genellikle aşırı don 5 yılda bir oluyor şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n
\n KRİTİK SÜREÇ 24 NİSAN DA BİTER
\n
\n Kestel Ziraat Odası Başkanı Fevzi Fırtına, havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle ağaçlarda erken çiçek açma görüldüğünü söyledi. Mart ve nisan aylarında aşırı don olması durumunda bunun üretimi olumsuz etkileyebileceğini dile getiren Fırtına, geçtiğimiz yıllarda bu tür vakalar yaşandığını hatırlattı.
\n
\n  
\n
\n Fırtına, Kestel de donun en çok erik ve şeftali üretimini olumsuz etkileyebileceğini kaydetti. Fırtına, Şu an için don söz konusu değil. Ama olmayacak anlamına da gelmiyor. Bu konuda tedirginliğimiz sürüyor. Havalar böyle gider ve martta sıcaklık eksi 5-6 dereceye düşerse ürünlerimiz zarar görebilir. Bizim için kritik dönem mart ayında başlar, 24 Nisan da sona erer. Bu süreci atlatırsak başka korkumuz yok dedi.Fırtına, Bursa da yıllık yaklaşık 120 bin ton şeftali, 25-30 bin ton arası da erik elde edildiğini söyledi. Fırtına, İl Tarım Koordinasyon kuruluna kayıtlı 170 bin çiftçi olduğunu, bunların yaklaşık 120 binin aktif olduğunu sözlerine ekledi.
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da öfkeli kardeş deşet saçtı! Ablası ve sevgilisini...

1 Samsun'da öfkeli kardeş deşet saçtı! Ablası ve sevgilisini...

Samsun'da silahlı saldırı: 2 yaralı

2 Samsun'da silahlı saldırı: 2 yaralı

Samsunlulara müjde! Yüzde 15 indirim yapıldı

3 Samsunlulara müjde! Yüzde 15 indirim yapıldı

Samsunspor'a çifte standart

4 Samsunspor'a çifte standart

16 Kasım Cuma Samsun hava durumu..

5 16 Kasım Cuma Samsun hava durumu..

İki belediye başkanı görevlerinden uzaklaştırıldı

6 İki belediye başkanı görevlerinden uzaklaştırıldı

Samsun'da faciaya ramak kala!

7 Samsun'da faciaya ramak kala!

Eğitim atışı sırasında patlama! Şehit ve yaralılar var

8 Eğitim atışı sırasında patlama! Şehit ve yaralılar var

Samsun'da araştırma görevlisine FETÖ'den gözaltı

9 Samsun'da araştırma görevlisine FETÖ'den gözaltı

Ali Ece'ye forma sürprizi

10 Ali Ece'ye forma sürprizi