BUNLAR TANASİYONA İYİ GELİYOR

Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, evliliğin, sarımsak ve akupunkturun tansiyon hastalığına iyi geldiğini açıkladı. \r\n

BUNLAR TANASİYONA İYİ GELİYOR
\n Yaşam tarzı değişikliği adı verilen ilaç dışı tedavinin yüksek tansiyon tedavisinin ayrılmaz bir parçası olduğunu hatırlatan Samsun Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Doktoru Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı M. Emin Dinççağ, Hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların mutlaka kullanılması ve yanında yaşam tarzı değişikliklerine dikkat edilmesi başarı şansını yükseltir. Yapılan araştırmalarda, sodyum içeriği düşük maden suyu, evlilik, sarımsak, akupunktur ve egzersizin tansiyona iyi geldiği tespit edilmiştir. Ülkemizde çokça tüketilen şalgam suyu, meyan kökü tansiyonu yükseltir. Yaşam tarzı değişikliğini başaran 10 yıl izlenen hastalarda Akdeniz diyetine uyulduğu ve alkol alınmadığında mortalite denilen ölüm ihtimali yüzde 60 azalmıştır. Yaşam tarzı değişikliği, hipertansiyon tedavisinde ilaç kadar önemlidir. 4 yıl izlenen hasta grubunda ortalama 7 kilo verenlerde hipertansiyon gelişimi 1/3 oranında azalmıştır. Bu tespit İngiltere’de meşhur Framingam araştırması sonucu anlaşılmıştır. Kilo vermek, tuzsuz beslenmek, sigarayı bırakmak ve alkol alımını terk etmek, lifli gıdalarla beslenmek yüksek tansiyonun tedavisinde çok önemlidir” dedi.
\n
\n  
\n
\n Yüksek tansiyonlulara, efor kapasitelerine ve kardiak performanslarına göre egzersiz türü tarif edildiğini ifade eden Dr. M. Emin Dinççağ, Ağır egzersizler önerilmez. Egzersiz sırasında ölüm ortaya çıkabilecek durumlardır. Sabahları 100 bin kişide 3, öğle egzersizleri sırasında 100 bin kişide 2,5 ölüm gözlenmiştir. Onun için egzersiz sırasında, kardiak muayene tam olarak yapılmalı, kolesterol değerleri ölçülmeli, kalp grafisi çekilmelidir. Tansiyon mutlaka normale indirilmelidir. Egzersizin faydalı olabilmesi ve istenilen amaca ulaşabilmesi için 30-60 dakika sürmeli ve kalp hızı yüzde 50-60 artmalıdır. Yüksek tansiyonlulara işlenmiş gıda, konserve, sosis salam gibi tuz içeriği yüksek gıdalar tavsiye edilmemelidir. Vitamin C, omega 3, kalsiyumlu, magnezyumlu besinler yüksek tansiyon için dost besinlerdir. Maden suyu içeriğinde sodyum yüksek ise tercih edilmemelidir. Sarımsak, evlilik, akupunkturun yüksek tansiyona iyi geldiği araştırmalarda tespit edilmiştir. Kolanın tansiyonu yükselttiği önemli tıp dergisi JAMA da yayınlanmıştır. Günde 600 miligram çayın tansiyona iyi geldiğini gösteren tıbbi araştırmalar mevcuttur diye konuştu.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Zabıta görevlisi boş arazide ölü bulundu

1 Zabıta görevlisi boş arazide ölü bulundu

Samsun'da otomobil ile tır çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı

2 Samsun'da otomobil ile tır çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı

Katil zanlısından 'pes' dedirten cevap: 'Cinayeti zevkten işledim'

3 Katil zanlısından 'pes' dedirten cevap: 'Cinayeti zevkten işledim'

Aracın çarptığı yavru ayı sergileniyor

4 Aracın çarptığı yavru ayı sergileniyor

Bolu'da silahlı kavga: 1 yaralı

5 Bolu'da silahlı kavga: 1 yaralı

Dur ihtarına uymadı aracı bırakıp kaçtı

6 Dur ihtarına uymadı aracı bırakıp kaçtı

Önce refüje çarptı, ardından cayır cayır yandı

7 Önce refüje çarptı, ardından cayır cayır yandı

Sancaktepe'de otomobil su kanalına uçtu

8 Sancaktepe'de otomobil su kanalına uçtu

Adana'ya gitmek üzere yola çıkan 10 kişilik ailenin aracı arıza yapınca çevre ha

9 Adana'ya gitmek üzere yola çıkan 10 kişilik ailenin aracı arıza yapınca çevre ha