İlişkilerimizi başarıyla taçlandırmak arzusundayız

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkiyi, ekonomik ve ticari alanda kaydedilecek başarıyla taçlandırma arzusunu taşıdıklarını belirtti.\r\n

İlişkilerimizi başarıyla taçlandırmak arzusundayız
\n  
\n
\n  
\n
\n Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Gül, Macaristan a gerçekleştireceği resmi ziyaret öncesinde Esenboğa Havalimanı nda açıklamalarda bulundu.
\n
\n  
\n
\n Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader in daveti üzerine üç günlük resmi ziyaret için Budapeşte ye gittiğini anımsatan Gül, ziyarette kendisine Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, milletvekilleri, kültür basın ve iş dünyası temsilcileri ve bürokratlardan oluşan heyetin eşlik edeceğini belirtti. 
\n
\n  
\n
\n Macaristan ziyaretinin, dönemin Cumhurbaşkanı Pal Schmitt in 14 -17 Kasım 2011 tarihinde Türkiye ye gerçekleştirdiği ziyaretin iadesi niteliğini taşıdığını kaydeden Gül, Macaristan da Cumhurbaşkanı Ader in yanı sıra Ulusal Meclis Başkanı Laszlo Köver ve Başbakan Viktor Orban ile bir araya geleceğini belirtti.
\n
\n  
\n
\n Merkezi Avrupa nın önemli ülkelerinden olan Macaristan ile tarihi dostluk ilişkilerinin her alanda geliştirilmesinin ve derinleştirilmesinin arzu edildiğini dile getiren Gül, Macaristan ın da bu yönde güçlü bir iradeye sahip olduğunu vurguladı.
\n
\n  
\n
\n İki ülke ilişkilerinde güçlü bir ivme yakalandığına işaret eden Gül, Macaristan Başbakanı Orban ın aralık ayında Türkiye ye gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulduğunu, ilk toplantının Orban ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın katılımıyla gerçekleştirildiğini hatırlattı.
\n
\n  
\n
\n Gül, şöyle konuştu:
\n
\n  
\n
\n Ziyaretim, eski dost ve NATO bünyesinde müttefiki olmanın yanı sıra stratejik ortak konumundaki Macaristan ile ilişkilerimizin çeşitli yönleriyle gözden geçirilmesine vesile olacaktır. Macaristan ile siyasi düzeyde mükemmel olarak nitelendirebileceğimiz ilişkilerimizi, ekonomik ve ticari alanda kaydedilecek başarıyla da taçlandırmak arzusundayız.
\n
\n  
\n
\n Öncelik olarak 2 milyar dolar seviyesinde bulunan ticaret hacmimizi ve karşılıklı yatırımları artırmak istiyoruz. Bu anlayışla heyetimde Türk iş dünyasının Macar iş alemiyle yeni ortaklıklar kurmaya ilgi gösteren seçkin temsilcileri de bulunmaktadır. Ben de ziyaretim vesilesiyle Budapeşte de düzenlenecek Türk-Macar İş Forumu na iştirak ederek Türk ve Macar iş adamlarına hitap edeceğim, onları daha çok ticaret ve yatırım için teşvik edeceğim.
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Denizli'de düşen uçağın enkazına ulaşılamadı

1 Denizli'de düşen uçağın enkazına ulaşılamadı

Lüks otomobile uyuşturucu operasyonu: 54 Kilo 800 gram eroin 8 kilo 490 gram afy

2 Lüks otomobile uyuşturucu operasyonu: 54 Kilo 800 gram eroin 8 kilo 490 gram afy

Otomobil domuz sürüsüne çarptı: 1 domuz telef oldu

3 Otomobil domuz sürüsüne çarptı: 1 domuz telef oldu

Otomobil Elektrik Direğine Çarptı 1 Yaralı

4 Otomobil Elektrik Direğine Çarptı 1 Yaralı