10 CANKURTARAN HİZMETTE

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy’un katılımı ile İl Ambulans Servisi Başhekimliği’nde gerçekleştirilen törende 10 yeni cankurtaran hizmete sunuldu. \r\n

10 CANKURTARAN HİZMETTE
\n  
\n
\n Törene Vali Aksoy’un yanı sıra, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Karakurt, Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Ertan Uzun, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzman Dr. Hasan Rıza Aydın, İl cankurtaran Servisi Başhekimi Dr. Barış Çankaya ve çok sayıda 112 sağlık çalışanı katıldı.
\n
\n  
\n
\n Törende bir konuşma yapan Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Türkiye’de son yıllarda önemli bir değişim ve dönüşüm yaşandığını söyledi. Samsun’da 112 acil hizmetlerinin önemli çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Vali Aksoy, “Bugün Samsun’da sağlık teşkilatımızı daha güçlü hale getirecek sunduğu hizmetlerde onlara katkı sağlayacak 10 cankurtaranın çalışanlara teslim töreninde birlikteyiz. Sağlık hizmetlerinde halka sunulan bu sağlık hizmetlerinin kalitesinin, standartlarının önceki yıllarla karşılaştırdığımızda önemli ölçüde iyileştiğini ve arttığını görüyoruz. Bizim il genelinde toplam 31 adet acil sağlık istasyonumuz var ve bu acil sağlık istasyonlarımıza her gün ciddi başvurular oluyor. 2013 yılında yaklaşık olarak 2,5 milyon acil çağrı 112 acil merkezimize intikal etti. Genel olarak baktığımızda günlük ortalama çağrı sayısı 6 bin 728, günlük müdahale vaka sayısı ortalama olarak 250, 2013 yılında müdahale edilen vaka sayısı da 83 bin 299, oldukça önemli bir hasta sayısına ulaşan müdahalelerimiz söz konusu. Özellikle bilindiği üzere bölgemizde çevre illere de hizmet veren hava cankurtaranımız bugüne kadar oldukça önemli hizmetler sunarak 747 olaya müdahale etti. Yine ihtiyaç duyulduğunda sağlık bakanlığımızın koordinasyonunda hava cankurtaran uçakta bölgemizde hizmet vermekte ve bugüne kadar 2013 yılı içinde 30 vakaya hava cankurtaran uçağımızda müdahale etmiş ve ilgili noktalara ulaştırmıştır” dedi.
\n
\n  
\n
\n Kent merkezinde vakalara ulaşma süresinin 6.8 dakika, kırsal alanda ise 21. 3 dakika olduğunu hatırlatan Vali Aksoy, “Bunlar ortalamadır. Bizim 112 acil hizmetlerinde kullandığımız 40 cankurtaranımız vardı. Sağlık bakanlığımız tarafından 9 cankurtaran, İl Genel Meclisimizin almış olduğu karar çerçevesinde İl Özel İdaremizden de bir cankurtaran olmak üzere toplam 10 cankurtaranı bugün 112 acilin hizmetine sunmuş olacağız. Bu yeni araçlar daha hızlı bir şekilde, daha konforu yüksek bir şekilde hastalarımıza ulaşmamıza fırsat oluşturacak ve bu hizmetten vatandaşlarımız daha iyi bir şekilde yararlanmış olacak. Samsun’da sağlık hizmetlerine baktığımızda önemli değişim ve dönüşümün bu boyutuyla da halkımıza yansıyacağı, bu hizmetlerden en hızlı bir şekilde yararlanmalarına fırsat vereceğini ifade edebiliriz” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n 112 Acil Servisi’nde görev yapan sağlık çalışanlarına teşekkür eden Aksoy, “Gece-gündüz, kar-kış demeden her türlü şartta her tür ortama girerek bu hizmeti sunuyorlar. Zaman zaman istenmeyen davranışlara da karşılaşabiliyorlar ama buna rağmen görev ve sorumluluk anlayışı içerisinde vatandaşlarımızın bu zor anlarında onlarla beraber olmak ve bu hizmeti onlara sunmak için büyük bir gayret içerisinde çalışıyorlar. Bu cankurtaranlarımız Samsun’da bu himmetten yararlanacak olan insanlarımıza önemli bir katkı sağlayacak, bundan sonraki süreçte de ihtiyaç duyulduğunda her an hazır vaziyette bu araçlarımız bekleyecek. Bu cankurtaranlarımızın Samsun halkına, teşkilatlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Sağlık bakanlığımıza ve İl Genel meclisimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n
\n Samsun’da 112 hizmetlerinin durmak bilmeden devam ettiğini söyleyen Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, “Samsunumuza bakanlığımız tarafından verilen 9 cankurtaran ve İl Genel Meclisimizin bize verdiği 1 cankurtaran olmak üzere toplamda 10 cankurtaranımızın hizmete alım törenine gelmiş bulunmaktayız. Türkiye’de acil sağlık hizmetlerin de en büyük gelişme gösteren birimlerden bir tanesiyiz. Bu gelişmelerde hizmete alınan cankurtaranlarımızla desteklemeye devam ediyor. İnşallah hayırlı hizmetlerde kullanırız, Samsunumuza hayırlı olsun” şeklinde konuştu. 
\n
\n  
\n
\n Konuşmaların ardından Sağlık Bakanlığı’ndan 9 cankurtaran, İl Genel Meclisi’nin aldığı karar ile İl Özel İdaresi’nden 1 cankurtaran olmak üzere 10 cankurtaranın anahtar teslimi gerçekleştirildi. cankurtaranların anahtarlarını sağlık çalışanlarına teslim eden Vali Hüseyin Aksoy, cankurtaranları inceleyerek İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal’dan bilgi aldı.
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Yılport Samsunspor'da 4 transfer yolda

1 Yılport Samsunspor'da 4 transfer yolda

Samsunsporlu üst geçit

2 Samsunsporlu üst geçit

Tekrar tekrar izledi

3 Tekrar tekrar izledi

Soğan 10 lira olacak

4 Soğan 10 lira olacak

İdmana katılmadı

5 İdmana katılmadı

Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

6 Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

21 Kasım Çarşamba Samsun hava durumu!

7 21 Kasım Çarşamba Samsun hava durumu!

O HABERİN HİKÂYESİ

8 O HABERİN HİKÂYESİ

Karadeniz'den hamsi fışkırdı

9 Karadeniz'den hamsi fışkırdı

Yılport Samsunspor'da Hacettepe mesaisi

10 Yılport Samsunspor'da Hacettepe mesaisi