Gül Galiçya Şehitliği ni ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Gül, Budapeşte de Galiçya Şehitliği ni ziyaret etti, Birinci Dünya Savaşı nda şehit düşen Osmanlı askerlerinin mezarlarına çiçek bıraktı.\r\n

Gül Galiçya Şehitliği ni ziyaret etti
\n  
\n
\n  
\n
\n Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Macaristan’ın başkenti Budapeşte yakınlarındaki Galiçya Şehitliği ile Gül Baba türbesini ziyaret etti.
\n
\n  
\n
\n Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Birinci Dünya Savaşı’nda şehit düşen 480 kadar Osmanlı askerinin mezarına karanfil ve gül bıraktı. Şehitlikte önce Galiçya şehitleri anısına dikilen anıta çelenk koyan Gül, saygı duruşunda bulundu, şehitlik şeref defterini imzaladı. 
\n
\n  
\n
\n Cumhurbaşkanı Gül, şeref defterine, “Aziz şehitlerimiz! 1916-1917 yıllarında vatan topraklarından çok uzakta kahramanca çarpışıp şehadet mertebesine ulaştığınız bu topraklarda huzurlarınızda bulunmakla bahtiyarım. Galiçya cephesinde tüm zorluklar ve imkansızlıklar karşısında yılmadan verdiğiniz mücadeleyi vatan ve millet aşkından neşet eden azim ve cesaretinizi daima takdir ve şükranla yad ediyoruz. Canınız pahasına yaptığınız fedakarlıkla sizler, Cenab-ı Hak katında en ali mertebelerden olan şehitlik makamına yükselerek milletimizin kalbinde unutulmayacak bir yer edindiniz. Hepinizi minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun” yazdı.
\n
\n  
\n
\n Şehit mezarlarını dolaşan Gül, şehitlerin memleketlerinin mezar taşlarına yazılmadığını fark etmesi üzerine, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen’e talimat vererek bu konuda bir çalışma yapılmasını istedi.
\n
\n  
\n
\n Müslüman gençlerden Macarca Kur an-ı Kerim hediyesi
\n
\n  
\n
\n Cumhurbaşkanı Gül e şehitlik çıkışında, Macaristan’da Müslüman olan Macar gençleri, Macarca Kuran-ı Kerim meali hediye etti.
\n
\n  
\n
\n Budapeşte’de bir cami yapılması talebinde bulunan gençlere Gül, “Sayın bakan burada. Başbakanımız da söyledi. Buraya cami yapılma çalışması var” dedi.
\n
\n  
\n
\n Gül Baba türbesini ziyaret etti, gül fidanı dikti
\n
\n  
\n
\n Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, şehitlik ziyaretinin ardından buradan Gül Baba türbesine geçti. 
\n
\n  
\n
\n Gül Baba türbesinin bahçesine gül fidanı diken Cumhurbaşkanı Gül, burada dua etti.
\n
\n  
\n
\n Gül ün Macaristan daki son durağı Gellert tepesi oldu. Burada Budapeşte manzarasını seyreden Abdullah Gül, Gellert tepesi hakkında bilgi aldı.
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da ekmeğin fiyatı arttı

1 Samsun'da ekmeğin fiyatı arttı

Artık Samsun'da 1 liraya ekmek yok

2 Artık Samsun'da 1 liraya ekmek yok

Samsun'da yaşlı kadının feci ölümü

3 Samsun'da yaşlı kadının feci ölümü

Samsun'da işçiler çatıya çıktı

4 Samsun'da işçiler çatıya çıktı

Samsun'da hükümlü firar etti

5 Samsun'da hükümlü firar etti

Başkan İsmail Uyanık takipte

6 Başkan İsmail Uyanık takipte

15 Kasım Perşembe Samsun hava durumu..

7 15 Kasım Perşembe Samsun hava durumu..

Koloğlu sahaya indi!

8 Koloğlu sahaya indi!

Bilgi aldı

9 Bilgi aldı

Samsun'a 56 milyonluk sağlık yatırımı

10 Samsun'a 56 milyonluk sağlık yatırımı