Kadın özel de daha mağdur

Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği Başkan Yardımcısı Hicran Karadoğan Kınık, özel sektörde çalışan kadınların daha fazla mobbinge maruz kaldığını söyledi\r\n

 Kadın özel de daha mağdur
\n  
\n
\n  
\n
\n Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği nin Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Nüfus Fonu desteği ile başlattığı Mobbinge Son Demek Elimizde Projesi nin kapanış toplantısı Amisos Otel de gerçekleşti. Toplantıda konuşma yapan Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği Başkan Yardımcısı Hicran Karadoğan Kınık, özel sektörde çalışanların ve kadınların daha çok mobbinge yani psikolojik tacize maruz kaldığını kaydetti. 
\n
\n  
\n
\n ERKEKLERİN İKİ KATI
\n
\n Çalışma hayatında bulunan kadınların yaşadıkları olumsuzluklara karşı farkındalık oluşturmak istediklerini belirten Kınık, Amacımız temel olarak Samsun da kadınların çalışma hayatına katılımını arttırmaktır. Özel hedefimizde ise, özellikle mobbing ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında farkındalık arttırarak, kadınlara karşı tutum ve davranış değişikliği yaratmaktır. Çünkü günümüzde çalışanların en önemli sorunlarından biri, mobbingdir. Mobbing Samsun ve Türkiye de daha yeni konuşulmaya başlayan bir kavramdır. Ülkemizde yapılan araştırmalar, mobbinge en çok kadınların maruz kaldığını söylüyor. Özellikle özel sektörde çalışan kadınlara, erkeklere göre 2 kat daha fazla mobbing uygulanıyor dedi.
\n
\n  
\n
\n BARO DA ÇALIŞACAK
\n
\n Yaptıkları projenin mobbing alanında bir ilk olduğunu kaydeden Karadoğan, İlimizde bu konu ile ilgili çok fazla çalışma olmadığını görüyoruz. Yaptığımız proje ile amacamız, başta Samsun Valiliği olmak üzere, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 200 kişiye mobbing ve toplumsal cinsiyet konularında eğitimler vermek ve işbirliğini geliştirerek bu konularla ilgili yereldeki çalışmaların önünü açmaktı. Artık Samsun Barosu da çeşitli çalışmalar yapacak. Sendikların da mobbing konusunda bir denetim mekanizması kurması gerektiğini düşünüyoruz diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n TEŞEKKÜR PLAKETİ
\n
\n Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Valiliği Yerel Eşitlik Birimi, Samsun Kadın Girişimcileri Destekleme ve Kültür Derneği, ERİPOD, Büro Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Samsun şubelerinin paydaşlığını üstlendiği projenin kapanış toplantısına, Samsun Vali Yardımcısı İbrahim Küçük, Büro Memur-Sen Samsun Şube Başkanı Mustafa Karabiber, yerel yönetim, STK ve kamu kurum temsilcileri katıldı. Toplantıda projeye verdikleri katkılardan dolayı Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu Sözcüsü ve Samsun Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Birgül Bilgin e ve ŞÖNİM Müdürü Tuğba Talay a, Vali Yardımcısı İbrahim Küçük teşekkür plaketi verdi. Toplantıya katılamayan Talay ın plaketini ŞÖNİM çalışanı Tuğba Sarıçiçek aldı.
\n
\n  
\n
\n Ayşe KUŞCU  
\n
\n   
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

AK Parti'de başvurular sona erdi! İşte Samsun aday adayı listesi

1 AK Parti'de başvurular sona erdi! İşte Samsun aday adayı listesi

Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

2 Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

Samsunspor eski teknik direktörü hayatını kaybetti

3 Samsunspor eski teknik direktörü hayatını kaybetti

Kendine yeten kulüp

4 Kendine yeten kulüp

Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

5 Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

Samsun'da seçim yarışı hızlandı

6 Samsun'da seçim yarışı hızlandı

Yılport Samsunspor'a ceza

7 Yılport Samsunspor'a ceza

Futbolculardan Bombardıman

8 Futbolculardan Bombardıman

Yılport Samsunspor'da moraller düzeldi

9 Yılport Samsunspor'da moraller düzeldi

Yılport Samsunspor'da forma savaşı

10 Yılport Samsunspor'da forma savaşı