SIRA İNSANLI UÇAKTA

\r\nOMÜ Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZAYTEM), Türkiye’deki üniversiteler arasında en büyük ve en yüksek kalkışa sahip insansız hava aracını(İHA) üreterek büyük bir başarıya imza attı.

SIRA İNSANLI UÇAKTA
\n  
\n
\n Samsun un 19 Mayıs ilçesinde, Ballıca Yerleşkesi içerisinde bulunan UZAYTEM, 8 aylık bir çalışmayla hayata geçirdiği insansız hava aracından sonra insanlı uçak üzerinde de çalışmaya başladı. 
\n
\n Çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgi veren UZAYTEM Öğretim Görevlisi ve Proje Koordinatörü Cevat Sunol, Yaptığımız insansız hava aracı (İHA) motor testi için geliştirilmiştir. Teknik özelliklerinden bahsedecek olursak, yaklaşık 180 kilo kadar bir kalkış ağırlığına sahiptir. Turboprop bir motor var. 30 kilo kadar da elektronik ekipman taşıyabiliyor. 8 saat havada kalma özelliğine sahip. UZAYTEM Ar-Ge Merkezi olarak hayata geçirdiğimiz ilk projelerden birisi budur. Projenin tasarımı ve imalatı tamamen kendi imalathanemizde yapıldı. Bin metrekare kapalı alanı, gelişmiş bir atölyesi olan bir alanda geliştirildi. Özellikle insanlı ve insansız uçak konusunda platformların tasarımı ve üretimi ile ilgili çalışmalarımız sürecek” dedi.
\n
\n  
\n
\n EN BÜYÜK VE EN YÜKSEK KALKIŞA SAHİP İHA
\n
\n Türkiye de üniversiteler arasında hayata geçirdikleri insansız hava aracının en büyük ve seri kalkış anlamında tek olduğunu söyleyen Cevat Sunol, İnsansız hava aracı konusunda çok şanslıyız. Türkiye de bu konuda iyi yerlere gelmiş birçok firma var. Üniversiteler de çalışmalarını sürdürüyor. Üniversiteler arasında en büyük ve en yüksek kalkışa sahip olan insansız hava aracını yaptık. Biz bunu Ar-Ge çalışması yaptık ama bu projenin uçak kısmını seri olarak üretip farklı projelerde çeşitli iş birlikleri yaparak kullanmayı düşünüyoruz. Kompozit atölyemizde de farklı projeler olan insanlı uçak projeleri, havacılık ve savunma sanayi parçaları üretimine de yer vermeyi düşünüyoruz diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n OMÜ de bir Sivil Havacılık Yüksek Okulu ve Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin bulunduğunu hatırlatan Cevat Sunol, “Bu kısımlardan da destek alıyoruz. Aynı zamanda uçuk okulumuz ve kendi pistimiz de var. Testlerimizi kendi pistimizde gerçekleştirdik. Çalışmalarımızda katma değerimizi yükselterek sürdürmeyi düşünüyoruz şeklinde konuştu. 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

1 8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Antalya-Konya karayolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor

2 Antalya-Konya karayolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor

Antalya-Konya karayolunda ulaşıma kar engeli

3 Antalya-Konya karayolunda ulaşıma kar engeli

Karaman'da tek katlı ev çıkan yangın korkuttu

4 Karaman'da tek katlı ev çıkan yangın korkuttu

Samsun'da bekar evinde silahlı saldırı: 2 yaralı

5 Samsun'da bekar evinde silahlı saldırı: 2 yaralı

Konya Antalya Karayolunda ulaşıma kar engeli

6 Konya Antalya Karayolunda ulaşıma kar engeli