Samsun sınıfta kaldı

Kadın Dostu Kentler Programı Ulusal Koordinatörü Ege Tekinbaş, cinsiyet eşitliği karnesinde 52. sırada yer alan Samsun da kadının statüsünü güçlendirebilmek için çok fazla çalışma yapılması gerektiğini söyledi\r\n

Samsun sınıfta kaldı
\n    
\n
\n Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ve İç İşleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü nün ortaklaşa yürüttüğü Kadın Dostu Kentler Programı Ulusal Koordinatörü Ege Tekinbaş, geçtiğimiz haftalarda Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından 81 ilin toplumsal cinsiyet karnesini yayınladığını kaydetti. Tekinbaş, karnenin, kadın güçlenme endeksi ve toplumsal cinsiyet eşitliği endeksi gibi göstergeleri kullanarak yayınlandığını belirterek, Samsun un bu karnede 52. sırada yer aldığını vurguladı.
\n
\n  
\n
\n DURUM İÇ AÇIÇI DEĞİL
\n
\n Samsun da toplumsal cinsiyet alanlarında çok fazla çalışma yapılması gerektiğini belirten Tekinbaş, TEPAV kadın güçlenme endeksi, toplumsal cinsiyet endeksi gibi göstergeleri kulanarak 81 ilin cinsiyet eşitliği karnesini yayınladı. Samsun bu karnede 52. sırada yer aldı. Bu sıralamaya göre Samsun da toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayabilemek, kadının statüsünü güçlendirebilemek için yapılamsı gereken çok şey var. Samsun da siyasete baktığımızda çok fazla kadın göremiyoruz. İş hayatında, kayıtlı istihdam altına giren kadın sayısının çok olmasını istiyoruz. Özellikle ücretsiz kadın tarım işçi sayısı Samsun da çok fazla. tüm bunlar endekslere yansıdığında kadınların durumu pek iç açıçı olmuyor dedi.
\n
\n  
\n
\n UMUT VAR
\n
\n Samsun un 2011 yılından beri Kadın Dostu Kentler Programı nda yer aldığını kaydeden Tekinbaş, Samsun un programımızın ikinci aşamasında bize katıldı. Buna rağmen bu kısa süre içerisinde çok özel, örnek olabilecek programlara imza attı. Samsun Valiliği nde bulunan Yerel Eşitlik Birimi bu konuda çok titiz çalışıyor. Samsun un, bu çalışmalar sonucunda toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili çok büyük bir ilerleme kaydedeceğini düşünüyoruz diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n Ayşe KUŞCU  
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Boğazı kesilerek öldürüldü

1 Boğazı kesilerek öldürüldü

Freni patlayan kamyon dehşeti kamerada

2 Freni patlayan kamyon dehşeti kamerada

Van'da bir otomobilin yakıt deposunda 757 gram esrar ele geçirildi

3 Van'da bir otomobilin yakıt deposunda 757 gram esrar ele geçirildi

Tır hafif ticari araca arkadan çarptı: 2 yaralı

4 Tır hafif ticari araca arkadan çarptı: 2 yaralı

Cinayet zanlıları yakalandı

5 Cinayet zanlıları yakalandı

Evcil hayvanlar yangında telef oldu

6 Evcil hayvanlar yangında telef oldu

Bakkal yangında kül olurken itfaiye aracı dar sokaklardan geçemedi

7 Bakkal yangında kül olurken itfaiye aracı dar sokaklardan geçemedi

Haliç'teki 3 köprü trafiğe kapatıldı

8 Haliç'teki 3 köprü trafiğe kapatıldı