KİMLER ARSA TOPLADI ?

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin, Danıştay tarafından durdurulan projesi öncesinde Kıran Mahallesi nde arsaların toplandığı önü sürülüyor\r\n

KİMLER ARSA TOPLADI ?
\n    
\n
\n Büyükşehir Belediyesi nin Kıran Mahalesi ndeki Kentsel Dönüşüm ve Gelişme Projesi uygulamasının Danıştay tarafından yasal bulunmamasının ardından bölgede daha öncede parsel toplayanların kimler olduğu merak ediliyor.
\n
\n  
\n
\n YASAL BULUNMADI
\n
\n Büyükşehir Belediyesi nin Biz yaptık oldu mantığıyla yürüttüğü imar uygulamalarından biri daha Danıştay tarafından yasal bulunmayarak durduruldu. Böylece 38 hektar alan üzerinde uygulanacak olan Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi beklemeye alınırken; gözler topladıkları arsalarını jet kamulaştırmayla prdojeye vermek için arsa toplayanlara çevrildi.
\n
\n  
\n
\n DAVA AÇILDI PROJE DURDU
\n
\n Davanın avukatı Cihat Ergenekon, Kanunda Acele Kamulaştırma ile ilgili yazılı olduğu şekliyle olağanüstü kamulaştırma usulüdür. Bu usulle yapılan kamulaştırmalarda, hak sahiplerinin mallarına, savunma ve delilleri toplanmaksızın, kıymet takdiri haricindeki işlemler sonradan tamamlanmak üzere, 7 gün içerisinde bilirkişilerce değer tespiti yapılarak mahkeme kararı ile el konulabilmektedir. Müvekkilimin ikamet etmekte olduğu konutu da bu parseller üzerinde bulunmaktadır. Müvekkilim arazilerinin bu şekilde kamulaştırılmasını kabul etmediği için konuyla ilgili olarak dava açtık. Verilen yürütmenin durdurulması kararı davalıların savunmasının alınmasından sonra yapılacak incelemeye kadar müvekkil lehine koruma sağlayacaktır. Biz acele kamulaştırma kararının dayanaklarının yasaya uygun olmadığını düşünüyoruz diyerek danıştayın verdiği karara neden olan iddialarını sıralamıştı.
\n
\n  
\n
\n KİMLER TOPLADI
\n
\n Danıştayın kararın ardından gözler, her proje öncesinde kamulaştırma yapılacak alanlarda ucuza arsa toplayarak, bu alanları kamulaştırma yoluyla devlete yüksek fiyata satanlara çevrildi. Bir çok projede gündeme gelen arsa toplama olayının, Kıran Mahallesi nde uygulayıcılarının kimler olduğu ise merak konusu oldu.
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da dehşet! O anlar saniye saniye kamerada

1 Samsun'da dehşet! O anlar saniye saniye kamerada

Egemen Töreli hayatını kaybetti

2 Egemen Töreli hayatını kaybetti

Belediye çalışanı Başkanı vurdu!

3 Belediye çalışanı Başkanı vurdu!

Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

4 Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

Samsun'da feci kaza! 1 ağır yaralı

5 Samsun'da feci kaza! 1 ağır yaralı

Samsun'da okul gezisi facia ile bitecekti

6 Samsun'da okul gezisi facia ile bitecekti

Samsunlular dikkat! Kar kapıda

7 Samsunlular dikkat! Kar kapıda

Uyanık ve Yıldırım da izledi

8 Uyanık ve Yıldırım da izledi

Tartışılan değişiklik

9 Tartışılan değişiklik

Samsun'da pompalı tüfekli çatışma: 5 yaralı

10 Samsun'da pompalı tüfekli çatışma: 5 yaralı