10 bin kişiye organ bağışı eğitimi verilecek

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, Bağışlayın engelleri aşalım projesi kapsamında Samsun ve çevre illerden 10 bin kişiye organ bağışı eğitimi verileceğini belirterek, Amacımız; organ bağışçısı sayısını artırmak dedi\r\n

 10 bin kişiye organ bağışı eğitimi verilecek
\n  
\n
\n  
\n
\n Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nın desteğiyle gerçekleştirilecek Bağışlayın engelleri aşalım projesi kapsamında yapılacak çalışmalar ve projenin amaçlarıyla ilgili bilgi verdi. Dr. Köksal, yaklaşık 100 bin TL bütçeli proje kapsamında Samsun, Sinop, Amasya, Çorum, Ordu, Giresun, Trabzon illerinde vatandaşlara organ bağışı ile ilgili eğitim verileceğini dile getirdi.
\n
\n  
\n
\n 30 BİN KİŞİ ORGAN BEKLİYOR
\n
\n Proje kapsamında organ bağışçı sayısını artırmaya yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapılacağını belirten Köksal, Vatandaş eğitimlerinin yanı sıra hastanelirimizde çalışan hekimlere yönelik bağışlanan organların korunması, nakledilmesi, donörün bakımı ile ilgili de eğitim çalışmaları yapılacak. Geçen yıl ilimizde 40 ın üzerinde organ nakli gerçekleştirildi. Şu anda 2 ay bitmeden 40 lı rakamları 2 ye 3 e katlayabiliriz. Hem organ nakli hem de beyin ölümü bildirimi artmış durumda. Bu bizim için çok sevindirici bir olay. Ülkemizde 30 bine yakın organ bekleyen insan var. Bizim yaptığımız projeler, eğitim çalışmaları, organ bağışçısı sayısını artırmaya yönelik çalışmalar, organ bekleyen insanlar için bir umut dedi. 
\n
\n  
\n
\n PROJELERE DESTEK İSTEDİ
\n
\n Organ nakli bekleyen hastaların büyük sıkıntı yaşadıklarını dile getiren İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, Bu hastalara organ nakli gerçekleştikten sonra gördüğümüzde normal hayatlarına devam ediyorlar. Bizim isteğimiz vatandaşlarımızın organ nakli ile ilgili projelere destek verip gönüllü organ bağışçısı olmaları. Düzenleyeceğimiz eğitim programlarına katılıp merak ettikleri soruları sormaları. Yanlış bilinen bir süre şey var. Akıllarına takılan her türlü soruyu sorabilirler diye konuştu. 
\n
\n  
\n
\n Bayram OK 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da polis memuru ölü bulundu!

1 Samsun'da polis memuru ölü bulundu!

Metincan Cici isyan etti

2 Metincan Cici isyan etti

Samsun'da trafik kazası: 6 yaralı

3 Samsun'da trafik kazası: 6 yaralı

CHP'de Atakum'a 5'inci aday

4 CHP'de Atakum'a 5'inci aday

Samsun'da öğrenci servisi kaza yaptı: 4'ü öğrenci, 5 yaralı

5 Samsun'da öğrenci servisi kaza yaptı: 4'ü öğrenci, 5 yaralı

Samsun'da dehşet saçmıştı... Ruh sağlığı hastanesine sevk edildi

6 Samsun'da dehşet saçmıştı... Ruh sağlığı hastanesine sevk edildi

20 Kasım Salı Samsun hava durumu! Soba zehirlenmelerine dikkat

7 20 Kasım Salı Samsun hava durumu! Soba zehirlenmelerine dikkat

Kritik hafta

8 Kritik hafta

Ahmet Altın yıkıldı

9 Ahmet Altın yıkıldı

Samsunlulara müjde! Bu fuarda 'iş' var

10 Samsunlulara müjde! Bu fuarda 'iş' var