KENT MÜZESİNİN KÜÇÜK KONUKLARI

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi Gönüllü Rehberler eşliğinde küçük konuklarını ağırladı. \r\n

KENT MÜZESİNİN KÜÇÜK KONUKLARI
\n  
\n
\n  
\n
\n Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı nın 2008 yılında başlattığı “Küçük Gönüllü Rehber” projesine Bandırma Gemi-Atatürk Müzesi ve Batıpark ardından Samsun Kent Müzesi nde devam edildi.
\n
\n  
\n
\n Eğitim Gönüllüleri Vakfı nın da katkılarıyla gerçekleşen çalışma için Şehit Onbaşı Yücel Ünsal Ortaokulu 6 ve 7. sınıflardan gönüllü öğrenciler seçildi. Samsun Kent Müzesi uzmanları tarafından 1 aylık süreçte eğitilen Buse Kılıçarslan, Zeynep Sayar ve Melike Yalçın eğitim sonunda yaklaşık 50 kişiden oluşan öğrenci arkadaşlarına rehberlik yaptı. Sınıf arkadaşlarının büyük bir dikkatle dinlediği gönüllü rehberler başarılı bir sunum ardından Samsun Kent Müzesi ni tanıttılar.
\n
\n  
\n
\n Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi olarak amaçlarının sadece eski eşyaları sergilemek olmadığını söyleyen Kent Müzesi Müdüresi Nilgün Sarıçoban, “Müzelerin sadece sergileyen değil, öğreten, özgür düşünceye sevk eden, izlenen ve izleyici arasında bir alışveriş yaşanmasını sağlayan, yaşadığımız, ziyaret ettiğimiz kentleri anlamamıza yardımcı olan yaşayan mekanlar olması için çalışıyoruz. Bunun için Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Bilgi Ağacı uzmanları ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. Samsun Kent Müzesi’nde nisan ayından itibaren eğitim uygulamalarını yoğunlaştıracağız. Onun öncesinde 2008 den bu yana yürütmüş olduğumuz ‘Küçük Gönüllü Rehber’ projesi buradaki eğitimimizin ilk ayağı olmuş oldu” dedi.
\n
\n  
\n
\n Gezi sonunda, sokaklarda unutulmaya yüz tutmuş oyunları tekrar canlandırmak amacıyla çocuklara tahta topaç dağıtıldı. Müze Müdüresi Nilgün Sarıçoban dan topaçın nasıl oynandığı hakkında bilgi alan çocuklar, merakına yenik düşerek müze içersinden ve bahçesinde topaç çevirdiler. Topaçın yanı sıra ziyarete gelen öğrencilere masal, hikaye kitapları, balon ve çeşitli hediyeler dağıtıldı.
\n
\n  
\n
\n Başarılı bir anlatım gerçekleştiren Gönüllü Rehberlere günün anısına Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş tarafından birer teşekkür belgesi takdim edildi.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Boğazı kesilerek öldürüldü

1 Boğazı kesilerek öldürüldü

Freni patlayan kamyon dehşeti kamerada

2 Freni patlayan kamyon dehşeti kamerada

Van'da bir otomobilin yakıt deposunda 757 gram esrar ele geçirildi

3 Van'da bir otomobilin yakıt deposunda 757 gram esrar ele geçirildi

Tır hafif ticari araca arkadan çarptı: 2 yaralı

4 Tır hafif ticari araca arkadan çarptı: 2 yaralı

Cinayet zanlıları yakalandı

5 Cinayet zanlıları yakalandı

Evcil hayvanlar yangında telef oldu

6 Evcil hayvanlar yangında telef oldu

Bakkal yangında kül olurken itfaiye aracı dar sokaklardan geçemedi

7 Bakkal yangında kül olurken itfaiye aracı dar sokaklardan geçemedi

Haliç'teki 3 köprü trafiğe kapatıldı

8 Haliç'teki 3 köprü trafiğe kapatıldı