Davutoğlu Ukrayna ya gidiyor

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Ukrayna yı ziyaret ederek ilgili tüm taraflarla görüşmeler gerçekleştireceğini açıkladı.\r\n

Davutoğlu Ukrayna ya gidiyor
\n  
\n
\n Bulgaristan ziyareti kapsamında gazetecilere açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ukrayna nın yeni dışişleri bakanıyla bir telefon görüşmesi yaptığını ve bugün Bulgaristan ın Şumlu kentini ziyaretinin ardından Ukrayna ya geçeceğini belirtti.
\n
\n  
\n
\n Davutoğlu, Yarın Ukrayna’ya resmi ziyarette bulunacağım. İlgili tüm taraflarla görüşmeler gerçekleştireceğiz. Tabii Kırım’daki gelişmeleri özellikle yakından takip ediyoruz. Ukrayna Dışişleri Bakanı dışında Polonya Dışişleri Bakanı’yla da kendi talebi üzerine bir görüşmemiz oldu. Bütün ilgili ülkelerle yakın temas halindeyiz. Gerektiğinde muhataplarımla telefon görüşmeleri de yapacağım diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n Temaslarında Kırım’a dair ne gibi mesajlar verdiğinin sorulması üzerine Davutoğlu, şunları kaydetti:
\n
\n  
\n
\n Ukrayna, Avrasya’da istikrar anlamında en önemli ülkelerden, bizim de dost ve müttefik komşumuz olan bir ülke. Ukrayna içinde de Kırım, hem stratejik konumu itibariyle hem de çok etnikli, çok dinli yapısıyla özel öneme sahip. Ukrayna’da barış olmadan, istikrar olmadan Avrasya’da olması güç. Kırım da olmadan da Ukrayna ve Karadeniz’de istikrar çok güç. O bakımdan, Kırım’daki gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz.
\n
\n  
\n
\n Kırım Tatarlarının durumuna da değinen Davutoğlu, Türkiye nin Kırım’daki Tatar ve Türk soydaşlarla yakın temas halinde olduğunu vurgulayarak, Ümit ederiz ki, Kırım’da değişik etnik ve dini geçmişe sahip olan bütün Kırımlılar barış içinde şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da yaşarlar dedi.
\n
\n  
\n
\n Son 20 sene içinde Kırım ın bu anlamda çok önemli bir gelişme kaydettiğine dikkati çeken Davutoğlu, şunları söyledi:
\n
\n  
\n
\n Kırım, Karadeniz de de Ukrayna nın Türkiye ye açılan bir kapısı. Türkiye ve Rusya yla ilişkilerde çok önemli konuma sahip bir bölge. O bakımdan, Kırım ın Ukrayna toprak bütünlüğü içinde ve özerkliğini de koruyarak barış içinde bir çözüme ulaşması bütün taraflar, komşu ülkeler ve başta Ukrayna için son derece önemlidir. Gece gündüz gelişmeleri takip ediyoruz ve gereken her türlü çalışmayı yapıyoruz.
\n
\n  
\n
\n Yakından takip ediyoruz
\n
\n  
\n
\n TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit ve beraberindeki heyeti kabul etti. Heyet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti nden, Kırım daki soydaşlara destek vermesi ve gücünü göstermesini istedi.
\n
\n  
\n
\n Çiçek, Ukrayna ve Kırım daki gelişmeleri yakinen takip ettiklerini dile getirdi. Yaşadıkları coğrafya dört bir yanında, uzunca zamandan beri bir kısım acılar yaşandığını,  istikrarsızlığın sürdüğünü belirten Çiçek, buna Ukrayna nın da eklendiğini söyledi.
\n
\n  
\n
\n Ukrayna nın kendileri açısından önemine işaret eden Çiçek, aynı hafızayı paylaştıklarını, komşu ülke olduklarını, çok yakın ilişkilerin bulunduğunu anlattı. Çiçek, iki ülke arasında yüksek düzeyli işbirliği çabalarının bulunduğunu vurgulayarak, belli süreden beri burada istikrarsızlık, karışıklık yaşandığını, krizin derinleştiğini belirtti. Çiçek, krizin daha fazla derinleşmemesi için Türkiye nin bir kısım çabaların içinde olduğunu bildirdi.
\n
\n  
\n
\n TBMM Başkanı Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:
\n
\n  
\n
\n Ukrayna ile iki nedenden dolayı ilgileniyoruz. Birincisi komşu ve yakın işbirliği içinde olmamız. İkincisi ise Kırım Özerk bölgesinde yaşayan soydaşlarımız var, onların hakları, hukuklarının korunması, geçmişteki acıların bir defa daha yaşanmaması bakımından Türkiye, bu konuyu yakinen takip ediyor. Zannediyorum yakında Dışişleri Bakanımız da Ukrayna ya bir ziyaret gerçekleştirecek. 
\n
\n  
\n
\n Olaya bakışımız şudur: Ukra nın egemenliği, toprak bütünlüğü, halkın birliği bizim için önemlidir. Demokratik ilkeler çerçevesinde hiçkimseyi dışlamadan, herkesin hukukunu, haklarını koruyacak, diyalog, uzlaşı yoluyla çözüme kavuşturmasıdır. Bizim en fazla üzerinde duracağımız konu, Kırım daki soydaşlarımızın, kardeşlerimizin haklarının, hukuklarının hiçbir şekilde ihlal edilmemesi, geçmişte yaşanan acıların bir daha bu kargaşada yeniden yaşanmaması önemlidir, esastır. O nedenle sağduyu çağrısı yapıyoruz.  Ukrayna da barış ve huzurun bir an önce sağlanması, bunun da diyalog yoluyla olmasını arzu ediyoruz. Türkiye olarak bu yöndeki çabalara her türlü katkıyı bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Bununla ilgili Hükümet nezdinde elbette çalışmalar yapılıyor. Hepimizin kardeşi, soydaşlarımız, kültür, tarihimizin mirasçılarıdır buradaki insanlar, onlara elden gelen, ilgiyi, desteği de göstermeye devam edeceğiz. Bizim kendilerinden arzumuz, birlik ve beraberlik içinde, bu türlü günlerde dayanışma içinde olmaları,  emrivakiler karşısında daha soğukkanlı, itidalli davranmalarıdır.  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

1 Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

Kendine yeten kulüp

2 Kendine yeten kulüp

Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

3 Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

Yılport Samsunspor'a ceza

4 Yılport Samsunspor'a ceza

Samsunspor eski teknik direktörü hayatını kaybetti

5 Samsunspor eski teknik direktörü hayatını kaybetti

Samsun'da seçim yarışı hızlandı

6 Samsun'da seçim yarışı hızlandı

Futbolculardan Bombardıman

7 Futbolculardan Bombardıman

Yılport Samsunspor'da moraller düzeldi

8 Yılport Samsunspor'da moraller düzeldi

Yılport Samsunspor'da forma savaşı

9 Yılport Samsunspor'da forma savaşı

17 Kasım Cumartesi Samsun hava durumu..

10 17 Kasım Cumartesi Samsun hava durumu..