Deniz karakol uçakları hünerlerini sergiledi

Deniz Hava Komutanlığı bünyesinde görev yapan deniz karakol uçakları, milli gemi TCG Büyükada ile Marmara Denizi nde gerçekleştirdiği tatbikatta kabiliyetlerini gösterdi\r\n

Deniz karakol uçakları hünerlerini sergiledi
\n  
\n
\n Gölcük ilçesindeki tatbikat öncesinde TCG Büyükada Gemisi nde düzenlenen toplantıda, Deniz Binbaşı Ali Tuna Baysal tarafından geminin özellikleri ve tatbikatın senaryosu hakkında brifing verildi. 
\n
\n  
\n
\n TCG Büyükada nın Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında üretilen ikinci gemi olduğunu anımsatan Baysal, şunları söyledi:
\n
\n  
\n
\n Üst düzey tedbirler alınarak gizlilik teknolojisiyle inşa edilmiştir. Bu tedbirler sayesinde dünya üzerindeki benzer örnekleriyle karşılaştırıldığında oldukça düşük izlere sahip, halk arasındaki kullanımıyla hayalet gemi özelliğine sahiptir. Bu geminin inşa süreci 27 Eylül 2008 tarihinde ilk kaynağın yapılmasıyla başlamıştır. 15 Haziran 2009 da kızağa konulan gemi, 27 Eylül 2011 de denize indirilmiştir. 27 Şubat 2013 de Türk bayrağı çekilerek ilk seyrini başarıyla icra etmiştir. Gemi 27 Eylül 2013 de hizmete girmiştir. Milli gemimizin görevi, varlık ve sancak göstererek caydırıcılık sağlamak, etkin ve kesintisiz keşif, gözetleme ve karakol görevlerini gerçekleştirmek, denizde terörist faaliyetlerini takip ederek önlemek, arama kurtarma görevleri icra etmek ve muhasamatta kritik üs ve yaklaşma sularında denizaltı savunma harbi ve su üstü karakollar tesis ederek, hedefleri teşhis ve imha etmek. Ayrıca harekat alanında deniz kontrolünü sağlayacak deniz ve hava unsurları ile koordineli harekat icra etmektir.
\n
\n  
\n
\n Tatbikat
\n
\n  
\n
\n Tatbikatta senaryo gereği, Deniz Hava Eğitim Merkezi Komutanlığından kalkan deniz karakol uçakları, Marmara Denizi nde keşif yaparak tespit ettiği tehlikeleri TCG Büyükada’ya aktardı.
\n
\n  
\n
\n Elektronik sistemler üzerinden sağlanan bu aktarım, TCG Büyükada’nın Savaş Harekat Merkezi’nden takip edildi. CN-235 deniz karakol uçağı tarafından tehdit güdümlü mermilere karşı, yanıltıcı fişek atışı gerçekleştirdi.
\n
\n  
\n
\n Denizaltı savunma harekatı kapsamında CN-235 deniz karakol uçağı tarafından atılan yüzer platform konum tespit aracı 3 sonoboyla (sonar sondası) denizaltının konumu tespit edildi.
\n
\n  
\n
\n Deniz karakol uçağından üzerinde patlayıcı harp başlığı ve tahrik sistemi bulunduran su altı silahı torpidolar fırlatıldı. Çevre şartları ve hedef tipine göre atılan torpidolar, hasar verdiği denizaltının yüzeye çıkmasını sağladı.
\n
\n  
\n
\n Deniz karakol uçağı, denizaltının hasar tespitini yaparak TCG Büyükada ya rapor etti. 
\n
\n  
\n
\n Daha sonra denizde kazazede bulunduğu ihbarını alan deniz karakol uçakları, konum tespitinin ardından paraşütle can salı bıraktı. Yüzerek sala çıkan kazazede, en yakın sağlık birimine ulaştırıldı.
\n
\n  
\n
\n Başarıyla sonuçlandırılan tatbikatı Deniz Hava Komutanı Tümamiral Hakan Üstem de izledi.
\n
\n  
\n
\n Muhabir: Şengül Oymak/Yunus Emre Günaydın
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Boğazı kesilerek öldürüldü

1 Boğazı kesilerek öldürüldü

Freni patlayan kamyon dehşeti kamerada

2 Freni patlayan kamyon dehşeti kamerada

Van'da bir otomobilin yakıt deposunda 757 gram esrar ele geçirildi

3 Van'da bir otomobilin yakıt deposunda 757 gram esrar ele geçirildi